Pustil z vězení exsenátora Nováka, teď čelí kárnému řízení

ČTK ČTK
3. 8. 2015 11:23
Postupem žalobce se bude zabývat Nejvyšší správní soud.
Bývalý senátor Alexandr Novák
Bývalý senátor Alexandr Novák | Foto: ČTK

Praha - Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová v pondělí podala návrh na zahájení kárného řízení proti žalobci Ladislavovi Kosánovi v souvislosti s podmínečným propuštěním bývalého senátora ODS a starosty Chomutova Alexandra Nováka z vězení.

Informovala o tom na webu. Postupem žalobce se bude zabývat Nejvyšší správní soud.

Chomutov, kde byl Novák starostou, v roce 1999 prodal akcie ve firmách Severočeská energetika a Severočeská plynárenská společnost za více než 317 milionů korun německé firmě VNG Leipzig.

Ta za zprostředkování poslala 2,27 milionu marek (přes 40 milionů korun). Podle obžaloby suma skončila na rakouském účtu Novákových. Novák dostal nejdříve dvouletou podmínku, krajský soud pak trest zpřísnil na čtyři roky vězení a pětimilionovou pokutu. Chomutovský soud ho letos v květnu po dvou letech propustil.

Novák si trest od roku 2013 odpykával v Teplicích, pak v Litoměřicích. Loni v prosinci soud vyhověl jeho žádosti o přeložení do mírnějšího zařízení do Všehrd na Chomutovsku. Letos v květnu bývalého starostu a senátora propustil chomutovský soudce Ivan Novák, který řešil kauzu od počátku.

Na podání kárné žaloby v pondělí upozornil server Lidovky.cz, podle kterého Bradáčová žalobci vyčítá, že se proti propuštění nepostavil. "Domnívám se, že jednání doktora Kosána při veřejném zasedání o podmíněném propuštění odsouzeného Alexandra Nováka z výkonu trestu ohrozilo důvěru v nezávislý, nestranný a odborný postup státního zastupitelství," řekla serveru Bradáčová.

 

Právě se děje

Další zprávy