Žalobce pomohl Alexandru Novákovi z vězení, přijde na devět měsíců o část platu

Radek Nohl ČTK Radek Nohl, ČTK
Aktualizováno 8. 3. 2016 17:20
Chomutovského žalobce Ladislava Kosána potrestal Nejvyšší správní soud za pochybení při propuštění bývalého senátora Alexandra Nováka z vězení. Kosán přijde na devět měsíců o deset procent platu. Státní zástupce jakékoliv pochybení v kauze odmítl. Před soudem řekl, že přistupoval k Alexandru Novákovi jako ke všem ostatním odsouzeným.
Žalobce podle soudu chyboval při propuštění Alexandra Nováka z vězení.
Žalobce podle soudu chyboval při propuštění Alexandra Nováka z vězení. | Foto: ČTK

Brno - Kvůli pochybení v kauze bývalého senátora Alexandra Nováka přijde chomutovský státní zástupce Ladislav Kosán o část svého platu. Nejvyšší správní soud v úterý rozhodl, že po dobu devíti měsíců mu nebude vypláceno deset procent jeho platu. Mělo by se jednat o zhruba deset tisíc korun.

Kosán před soudem odmítl, že by při rozhodování o podmínečném propuštění tehdejšího předního člena ODS chyboval. Řekl, že k Novákovi, který byl za přijetí úplatku ve výši 43 milionů korun odsouzen na čtyři roky vězení, přistupoval jako ke všem ostatním odsouzeným a za svým názorem si dodnes stojí. Na správnosti postupu trval i předseda senátu chomutovského soudu Ivan Novák, který bývalého senátor propustil na svobodu.

Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová, která na Kosána podala kárnou žalobu, byla ale jiného názoru. Kosán při veřejném jednání netrval na provedení dalších důkazů ani na písemném odůvodnění soudního rozhodnutí a vzdal se práva stížnosti proti rozhodnutí soudu, který propustil Nováka na svobodu. "Porušil tak své povinnosti," uvedla Bradáčová.

Kárný senát dospěl k závěru, že Kosán skutečně zaviněně porušil povinnosti státního zástupce, byť ne ve všech vytýkaných bodech. Postupoval liknavě, pasivně, uvedl předseda kárného senátu Jiří Palla. Kosán se právně nevypořádal s důvody, proč nebylo vyhověno předchozím žádostem Nováka o podmínečné propuštění.

Navíc se ztotožnil s tím, že chomutovský soud neprovedl zevrubné dokazování, než Nováka pustil na svobodu. Kosán na výsledek kárného řízení nevyčkal, po výslechu odjel za jinými povinnostmi.

Alexandr Novák se vrátil k podnikání

Kosán už před lety čelil obžalobě z korupce. Žaloba tehdy tvrdila, že se neoprávněně zajímal o případ, který měl na starosti jiný státní zástupce, a požadoval po něm, aby věc nepředával dalšímu žalobci. Kosán mu prý také tvrdil, že by bylo možno věc vrátit k došetření a že se mu bude revanšovat penězi od svého švagra. Několik let kvůli tomu nemohl pracovat, nakonec jej ale justice obžaloby zprostila a mohl se vrátit na státní zastupitelství.

Novák byl odsouzen za přijetí 43milionového úplatku v souvislosti s prodejem akcií města v severočeských energetických firmách, který vzal ještě jako starosta Chomutova. Původní podmíněný trest, který mu udělil chomutovský okresní soud, změnil odvolací krajský soud na čtyřleté vězení.

Poté, co se dostal zpět na svobodu, Centrum nezávislé investigace informovalo o tom, jak si za miliony korun koupil dva hotely v Chomutově. Další nemovitosti si pořídila také jeho manželka. Reportéři ČT před několika dny navíc informovali o tom, že Novák jednal s představiteli chomutovské radnice za firmu, které má v nájmu místní Kamencové jezero.

Proč bych utíkal? Tohle je moje země stejně jako pánů Jirátů a paní Bradáčových, proč jim nechávat tu zemi úplně v plén? říká David Rath. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy