reklama
 
 

Žalobce pomohl Alexandru Novákovi z vězení, přijde na devět měsíců o část platu

Aktualizováno 8. 3. 2016 17:20
Chomutovského žalobce Ladislava Kosána potrestal Nejvyšší správní soud za pochybení při propuštění bývalého senátora Alexandra Nováka z vězení. Kosán přijde na devět měsíců o deset procent platu. Státní zástupce jakékoliv pochybení v kauze odmítl. Před soudem řekl, že přistupoval k Alexandru Novákovi jako ke všem ostatním odsouzeným.

Brno - Kvůli pochybení v kauze bývalého senátora Alexandra Nováka přijde chomutovský státní zástupce Ladislav Kosán o část svého platu. Nejvyšší správní soud v úterý rozhodl, že po dobu devíti měsíců mu nebude vypláceno deset procent jeho platu. Mělo by se jednat o zhruba deset tisíc korun.

Kosán před soudem odmítl, že by při rozhodování o podmínečném propuštění tehdejšího předního člena ODS chyboval. Řekl, že k Novákovi, který byl za přijetí úplatku ve výši 43 milionů korun odsouzen na čtyři roky vězení, přistupoval jako ke všem ostatním odsouzeným a za svým názorem si dodnes stojí. Na správnosti postupu trval i předseda senátu chomutovského soudu Ivan Novák, který bývalého senátor propustil na svobodu.

Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová, která na Kosána podala kárnou žalobu, byla ale jiného názoru. Kosán při veřejném jednání netrval na provedení dalších důkazů ani na písemném odůvodnění soudního rozhodnutí a vzdal se práva stížnosti proti rozhodnutí soudu, který propustil Nováka na svobodu. "Porušil tak své povinnosti," uvedla Bradáčová.

Kárný senát dospěl k závěru, že Kosán skutečně zaviněně porušil povinnosti státního zástupce, byť ne ve všech vytýkaných bodech. Postupoval liknavě, pasivně, uvedl předseda kárného senátu Jiří Palla. Kosán se právně nevypořádal s důvody, proč nebylo vyhověno předchozím žádostem Nováka o podmínečné propuštění.

Navíc se ztotožnil s tím, že chomutovský soud neprovedl zevrubné dokazování, než Nováka pustil na svobodu. Kosán na výsledek kárného řízení nevyčkal, po výslechu odjel za jinými povinnostmi.

Alexandr Novák se vrátil k podnikání

Kosán už před lety čelil obžalobě z korupce. Žaloba tehdy tvrdila, že se neoprávněně zajímal o případ, který měl na starosti jiný státní zástupce, a požadoval po něm, aby věc nepředával dalšímu žalobci. Kosán mu prý také tvrdil, že by bylo možno věc vrátit k došetření a že se mu bude revanšovat penězi od svého švagra. Několik let kvůli tomu nemohl pracovat, nakonec jej ale justice obžaloby zprostila a mohl se vrátit na státní zastupitelství.

Novák byl odsouzen za přijetí 43milionového úplatku v souvislosti s prodejem akcií města v severočeských energetických firmách, který vzal ještě jako starosta Chomutova. Původní podmíněný trest, který mu udělil chomutovský okresní soud, změnil odvolací krajský soud na čtyřleté vězení.

Poté, co se dostal zpět na svobodu, Centrum nezávislé investigace informovalo o tom, jak si za miliony korun koupil dva hotely v Chomutově. Další nemovitosti si pořídila také jeho manželka. Reportéři ČT před několika dny navíc informovali o tom, že Novák jednal s představiteli chomutovské radnice za firmu, které má v nájmu místní Kamencové jezero.

Proč bych utíkal? Tohle je moje země stejně jako pánů Jirátů a paní Bradáčových, proč jim nechávat tu zemi úplně v plén? říká David Rath. | Video: Martin Veselovský |  32:11

autoři: Radek Nohl, ČTK | 8. 3. 2016 16:03

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama