Brno/Kutná Hora - Nejvyšší soud (NS) řešil neobvyklý úraz při oslavě na golfovém hřišti. Z elektrického golfového vozíku řízeného nezkušenou šoférkou spadl pozdě večer pracovník hřiště a utrpěl vážné zranění hlavy.
NS potvrdil verdikt, podle kterého nese trestní zodpovědnost řidička, přestože ji k jízdě vyzval právě zraněný muž. Soudy vyměřily ženě peněžitý trest 30 tisíc korun.
Řidička spolu s Nejvyšším státním zastupitelstvím tvrdila, že hlavní díl viny nese sám zraněný. Nejvyšší soud ale potvrdil pravomocný verdikt.
"Vzhledem k prokázané povaze jednání obviněné je třeba její počínání objektivně hodnotit jako naprosto nezodpovědné, ba až riskantní," stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu s předsedou Janem Bláhou.
Mechanik se vezl v úložném prostoru
Úraz se stal v červnu 2008 pozdě večer na golfovém hřišti na Kutnohorsku, kde se konala oslava spojená s pitím alkoholu. Jeden ze zaměstnanců hřiště, správce vybavení a mechanik vozíků, nabídl účastnici oslavy jízdu na elektromobilu. Posadil ji za volant a sám si stoupnul do úložného prostoru, kam se obvykle dávají vaky s golfovými holemi.
Při jízdě ale muž spadl a těžce si zranil hlavu. Utrpěl frakturu týlní kosti spojenou s krvácením. Lékaři později spočítali, že musel mít při pádu nejméně 1,3 promile alkoholu v krvi.
Okresní soud v Kutné Hoře i Krajský soud v Praze uznaly, že velký podíl na nešťastné události má i zraněný muž. Jako mechanik vozíků dobře věděl o riziku jízdy s nevyškolenou řidičkou. Přeprava lidí v úložném prostoru je navíc zakázaná. Přesto ale soudy potrestaly nezkušenou šoférku a mužovo spoluzavinění zohlednily jen při výměře mírnějšího trestu.
V dovolání k Nejvyššímu soudu žena uvedla, že vážné zranění vzniklo nešťastnou náhodou, za kterou však vzhledem ke svému postavení a plné svéprávnosti nese zodpovědnost pouze sám poškozený.
Ona prý celou dobu jednala podle jeho výslovných instrukcí a z hlediska zachování rozumné míry opatrnosti udělala maximum. Nemohla prý vědět, že v úložném prostoru nikdo jezdit nesmí.
Nejvyšší státní zastupitelství stálo na straně řidičky
Do případu intervenovalo také Nejvyšší státní zastupitelství. Postavilo se na stranu řidičky a navrhlo Nejvyššímu soudu, aby jejímu dovolání vyhověl. Podle žalobců nešlo o ublížení na zdraví. Daleko větší díl zodpovědnosti prý nese poškozený.
"Především sám poškozený si nepočínal správně, pokud jako mechanik předmětných vozíků, seznámen s jejich pohybem i stabilitou, přesvědčil obviněnou, aby vozík bez proškolení řídila," argumentovalo Nejvyšší státní zastupitelství.
I Nejvyšší soud připustil, že k neblahému sledu událostí přispěl svým dílem také zraněný muž. Hlavní díl viny prý ale nese žena. "Muselo jí být zřejmé, že jízda na vozíku vestoje ve zvlněném terénu golfového hřiště, navíc když poškozený byl v podnapilém stavu, je krajně nebezpečná a její jednání riskantní," uzavřeli soudci.
Poslední, spíše teoretickou možností, jak zvrátit verdikt, je ústavní stížnost.