Tramvaje z Prahy do Jesenice by měly začít jezdit do roku 2023

ČTK ČTK
5. 9. 2016 15:59
Z Jesenice u Prahy do hlavního města by měla vést tramvajová trať. Obě města by měla spojit do roku 2023, oznámil hejtman Středočeského kraje Miloš Petera. Projekt, který již schválili radní, by měl stát asi 2,6 miliardy korun. Chtějí tak požádat o dotace Státní fond dopravní infrastruktury a Evropskou unii. Trať by vedla z Jesenice do pražské čtvrti Písnice, kde má v budoucnu být i stanice plánované trasy metra D.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

PrahaJesenici u Prahy by měla do roku 2023 spojit s metropolí tramvajová trať. Náklady včetně výkupu pozemků budou kolem 2,6 miliardy korun, kraj chce požádat o dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury a EU. Záměr na zajištění investorské přípravy schválili krajští radní, řekl novinářům hejtman Miloš Petera (ČSSD).

"My jsme na radě schválili vypracování studie k dalšímu jednání na tramvajovou trať z Depa Písnice do Jesenice na Praze-západ. Bylo rozhodnuto, že ta akce by se v budoucnu měla uskutečnit," uvedl Petera.

Stavba má být rozdělena do dvou etap. Úsek dlouhý 2,1 kilometru z pražské Písnice od plánované stanice metra D Depo Písnice do Vestce bude stát 959 milionů korun. Druhý úsek z Vestce do Jesenice má měřit 3,4 kilometru a náklady na jeho vybudování budou 1,6 miliardy korun.

Doprava z Jesenice do Prahy je dlouhodobě velmi komplikovaná. Na silnici od Benešova do Vestce se v dopravních špičkách vytvářejí kolony vozidel, v nichž často uvíznou i autobusy vezoucí děti do školy a lidi do zaměstnání. Kapacita autobusů je podle kraje nedostatečná.

Tramvajová trať by také měla zlepšit dopravní obslužnost nových vědecko-výzkumných center. Ve Vestci u Prahy bylo nedávno otevřeno biotechnologické a biomedicínské centrum Biocev a v Dolních Břežanech funguje laserové centrum.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Vláda asi o půl roku odloží digitální daň, sazba klesne

Nově zaváděná takzvaná digitální daň by mohla platit o půl roku později, tedy až od příštího roku. Její sazba by mohla klesnout z navrhovaných sedmi procent na pět procent. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla České televizi, že chce digitální daň zařadit na pondělní jednání koaliční rady. Chce tam otevřít otázku odložení účinnosti a změny sazby. Před daní již dříve varoval velvyslanec USA v Praze Stephen King, ve Sněmovně k ní má výhrady opozice. Možných odvetných opatření se obávají i české firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy