Mimořádná zpráva

Tramvaje z Prahy do Jesenice by měly začít jezdit do roku 2023

ČTK ČTK
5. 9. 2016 15:59
Z Jesenice u Prahy do hlavního města by měla vést tramvajová trať. Obě města by měla spojit do roku 2023, oznámil hejtman Středočeského kraje Miloš Petera. Projekt, který již schválili radní, by měl stát asi 2,6 miliardy korun. Chtějí tak požádat o dotace Státní fond dopravní infrastruktury a Evropskou unii. Trať by vedla z Jesenice do pražské čtvrti Písnice, kde má v budoucnu být i stanice plánované trasy metra D.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

PrahaJesenici u Prahy by měla do roku 2023 spojit s metropolí tramvajová trať. Náklady včetně výkupu pozemků budou kolem 2,6 miliardy korun, kraj chce požádat o dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury a EU. Záměr na zajištění investorské přípravy schválili krajští radní, řekl novinářům hejtman Miloš Petera (ČSSD).

"My jsme na radě schválili vypracování studie k dalšímu jednání na tramvajovou trať z Depa Písnice do Jesenice na Praze-západ. Bylo rozhodnuto, že ta akce by se v budoucnu měla uskutečnit," uvedl Petera.

Stavba má být rozdělena do dvou etap. Úsek dlouhý 2,1 kilometru z pražské Písnice od plánované stanice metra D Depo Písnice do Vestce bude stát 959 milionů korun. Druhý úsek z Vestce do Jesenice má měřit 3,4 kilometru a náklady na jeho vybudování budou 1,6 miliardy korun.

Doprava z Jesenice do Prahy je dlouhodobě velmi komplikovaná. Na silnici od Benešova do Vestce se v dopravních špičkách vytvářejí kolony vozidel, v nichž často uvíznou i autobusy vezoucí děti do školy a lidi do zaměstnání. Kapacita autobusů je podle kraje nedostatečná.

Tramvajová trať by také měla zlepšit dopravní obslužnost nových vědecko-výzkumných center. Ve Vestci u Prahy bylo nedávno otevřeno biotechnologické a biomedicínské centrum Biocev a v Dolních Břežanech funguje laserové centrum.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Boleslav má zdravotní potíže, Liberec vyzve Spartu

Hokejisté Mladé Boleslavi nenastoupí k úternímu utkání 5. kola extraligy v Liberci. Řada hráčů středočeského celku se potýká se zdravotními problémy, proto byl duel prozatím odložen na neurčito. Bílí Tygři si jako náhradu vyjednali narychlo utkání se Spartou, jež bude předehrávkou 19. kola.

Mladoboleslavští i Severočeši potvrdili změny na svých webových stránkách. "Děje se tak na popud mladoboleslavského klubu. Řada Bruslařů má zdravotní problémy, které v současné době nelze vyloučit jako nákazu covidem-19," uvedli v krátké zprávě Středočeši.

Ještě v neděli přitom Mladá Boleslav hrála a porazila v předehrávce 26. kola shodou okolností právě Spartu (4:2). Vítězný tým k úspěchu dovedlo trio Petr Haken, Radim Vrbata a Václav Nedorost, kteří nahradili Radima Rulíka a Pavla Pateru. Stabilní trenérská dvojice scházela kvůli nemoci.

Souboj se Spartou odehraje Liberec se stejným začátkem, jaký měl mít jeho duel s Bruslařským klubem. Úvodní buly bude vhozeno v 18 hodin.

Další zprávy