Opozici v Kutné Hoře se povedlo odvolat místostarostu

ČTK ČTK
16. 5. 2012 8:05
Důvodem byla nespokojenost zastupitelů s uzavřením smlouvy s novým dodavatelem tepla
Kutná Hora - ilustrační foto.
Kutná Hora - ilustrační foto. | Foto: Zuzana Hronová

Kutná Hora - Opozici v Kutné Hoře se podařilo svrhnout místostarostu Karla Koubského. Starosta Ivo Šanc a další z místostarostů Jiří Franc (všichni Šance pro Kutnou Horu) svá křesla uhájili.

Důvodem byla nespokojenost zastupitelů s uzavřením smlouvy s novým dodavatelem tepla.

Koubský byl nedávno jmenován jednatelem městské teplárny KH Tebis a kritizovanou smlouvu podepsal.

Návrh na odvolání členů rady podal zastupitel za ODS a bývalý starosta Ivo Šalátek. Podle opoziční ODS a ČSSD mělo město vyjednat s firmou EC Kutná Hora tvrdší podmínky, zástupci vedení radnice naopak tvrdí, že smlouva je pro město výhodná.

Pro odvolání Koubského hlasovalo v tajné volbě 14 z 26 přítomných zastupitelů, jeden hlasovací lístek byl neplatný. Odvolání starosty i France žádalo shodně 11 zastupitelů.

"Nesedím na této židli, abych měl pohodlný život, ale abych v Kutné Hoře prosadil příslušné změny," prohlásil Šanc krátce po hlasování.

Funkci obhajovali i radní

V pozdější volbě museli funkce obhajovat i další členové rady zvolení za Šanci pro Kutnou Horu a TOP 09 - Ladislava Krčmářová, Dana Vepřková a Petr Jurka. Většina zastupitelů byla pro jejich setrvání ve funkcích.

O zbylých radních se nehlasovalo, protože uzavření smlouvy nepodporovali. Chybějícího místostarostu budou zastupitelé vybírat 29. května.

Podle zastupitelky za ČSSD Zuzany Moravčíkové bylo uzavření sporné smlouvy poslední kapkou. Po volbě řekla, že hlasování splnilo svůj účel, i když starosta s jedním místostarostou zůstávají ve funkcích.

Poukázala na to, že k odvolání Koubského přispěly i hlasy z koaličního tábora.

Bioelektrárna za 600 milionů

Vedení radnice tvrdí, že smlouva s novým dodavatelem tepla, který v areálu ČKD vybudoval za 600 milionů korun bioelektrárnu na kombinovanou výrobu tepla a elektřiny, je pro město výhodná.

Poukazuje na to, že teplo z obnovitelného zdroje bude dlouhodobě levnější než teplo z plynu, jehož ceny trvale rostou. Přechod na nový zdroj bude podle Šance pro odběratele znamenat desetiprocentní až třicetiprocentní zlevnění.

Smlouva platí osm let s případným prodloužením na dvakrát tři roky, kdy by byla snížena fixní složka ceny podle odběru v uplynulých letech.

Podle opozice je uzavření smlouvy na tak dlouhou dobu riskantní.

 

Právě se děje

Další zprávy