Kladno - Více než stovka vycpanin chráněných zvířat, která kvůli obchodu a zábavě zabíjela dvojice slánských myslivců Tomáš Jelen a Josef Macák, zůstane nadále v depozitáři kladenských policistů.
Okresní soudce Ladislav Koudelka sice oba muže potrestal mimo jiné tím, že preparáty nechal propadnout státu, stěhování ale mrtvá zvířata patrně ještě nečeká.
Myslivci, odsouzení k podmíněným trestům na šest a šestnáct měsíců za neoprávněné nakládání s chráněnými zvířaty, nedovolené ozbrojování a pytláctví, zákaz držení zbraně a myslivecká činnost, si nechali lhůtu na odvolání.
Hrozilo jim až tříleté vězení.
Připadala jsem si jako v muzeu
Úřad pro zastupování státu ve věcí majetkových, který by měl preparáty převzít, tak musí počkat, až bude rozsudek pravomocný.
Mezi sto třiceti exempláři jsou ptáci jako dřemlík túrový, radoch velký, moták lužní, káně lesní, kormorán velký, jestřáb lesní či vydra říční, z nichž mnozí patří mezi kriticky ohrožené druhy.
"Když jsem sbírku viděla, připadala jsem si jako v muzeu. Z vycpanin sice nebylo poznat, kdy a jak byly uloveny a zabity, ale byly ve velmi dobrém stavu," uvedla Lenka Tomášková z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky, která pro soud zpracovávala znalecký posudek.
Vycpat chráněné zvíře, a to i kdyby jej myslivec našel uhynulého, lze přitom pouze po udělení výjimky. O tom, kde mrtvá zvířata skončí, vedou státní instituce diskuzi už několik měsíců.
Sbírka za čtvrt milionu
Kladenská státní zástupkyně Nina Brozová původně vyzvala Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, aby se o exponáty zabavené při domovních prohlídkách postaral. Ten to odmítl s tím, že ohrožená zvířata patří ministerstvu životního prostředí.
To s nimi ale až do ukončení kauzy nechce mít nic společného, pak se k ní ale pravděpodobně už nedostane. "Sbírku můžeme řešit, až padne pravomocný rozsudek," vysvětlil pro Aktuálně.cz ředitel kladenské pobočky úřadu Ivan Mertlík.
O tom, jak s ní naložíme, se ještě poradíme s právníky, protože o něčem tak specifickém jsme dosud nerozhodovali. V úvau připadá bezúplatný převod ve veřejně prospěšném zájmu, například zdejšímu Naučnému středisku ekologické výchovy Čabárnak," dodal.
Orientační hodnota sbírky se pohybuje kolem čtvrt milionu korun. Místní občanské sdružení AVES o ni usiluje už od policejního vyšetřování.
"Máme pro ni nejen prostory a víme, jak takové exponáty ošetřovat a udržovat, ale hlavně bychom je mohli využívat pro ekologickou výchovu v rámci pobytových programů pro školy," vysvětlil zájem předseda sdružení Petr Starý.