Zbraslavice - Pověřená hejtmanka Středočeského kraje Zuzana Moravčíková (ČSSD), která kandiduje v krajských volbách, ve čtvrtek slavnostně otevřela novou silnici ve Zbraslavicích.
Pouhý den před volbami tak připomněla jeden z velkých průšvihů vlády sociálních demokratů ve středních Čechách a bývalého hejtmana Davida Ratha - neprůhledné losovačky.
Výběrového řízení na zbraslavickou silnici se mohla účastnit pouze pětice vylosovaných firem, ostatní zájemci měli smůlu. Podobně postupoval Rath v kauze opravy Buštěhradského zámku, kvůli které je nyní ve vazbě.
"Jdu otevřít silnici a neřeším, jakým způsobem to bylo uděláno. Jsem ráda, že je to opraveno. Jestli to byla losovačka, jsem nezjišťovala," říká k tomu samotná Moravčíková.
Způsobu soutěže odpovídá i konečná cena 46,6 milionu. Je jen o 4 % nižší než předpokládaná cena zakázky, u otevřených výběrových řízení je ale obvyklé, že se povede cenu stlačit více.
Výši ceny nechtěla Moravčíková komentovat. "Nemůžu říci, zda je ta cena adekvátní. Ale je to cena vysoutěžená," dodala Moravčíková. Obvykle se při otevřených a transparentních soutěžích daří srazit původní cenu až o 20 %, pod desetiprocentní slevu jdou vítězové málokdy.
Cena neobstojí ani při srovnání s podobnými stavbami. V Radnicích na Rokycansku nedávno prováděli stejné úpravy jako ve Zbraslavicích - rekonstrukci průtahu obcí s úplnou výměnou konstrukce vozovky, úpravou a doplněním odvodnění komunikace.
Jenže zatímco v Plzeňském kraji 100 metrů těchto úprav přišlo na 1,3 milionu, ve středních Čechách za stejný úsek dali téměř dvakrát tolik - 2,7 milionu. "A to si myslím, že cena v Radnicích mohla být ještě nižší," myslí si Miroslav Jaroš, bývalý radní pro dopravu Plzeňského kraje.
I Moravčíková nakonec připouští, že silnice mohla být levnější. "Věřím, že cena mohla být nižší. Jako hejtmanka jsem zrušila všechny losovačky, kde ještě nebyla smlouva. Zrušila bych i tohle, ale je tam smlouva a sankce za porušení," vysvětluje Moravčíková.
Ministerstvo financí chce kvůli Rathově kauze ve Středočeském kraji provést rozsáhlý audit. Regionu totiž hrozí, že by mohl přijít o evropské peníze, které na stavby čerpal. Podle informací Aktuálně.cz je mezi kandidáty na prošetření například rekonstrukce Leteckého muzea v Mladé Boleslavi, kterou zrealizovala společnost Energie - stavební a báňská.
Stejná firma opravovala i silnici ve Zbraslavicích a v kraji vyhrála řadu dalších zakázek, ke kterým se často dostala právě losovačkou nebo v jinak omezeném řízení. A to jak za vlády Davida Ratha, tak za Petra Bendla z ODS, který kraj řídil dříve.
Antimonopolní úřad: Předraženo
Jde například o stavbu sportovně-rekreačního areálu Vrchbělá za 132 milionů nebo rozšíření nemocnice v Benešově za 101 milionů. Firma také opravovala stadion v Kladně, k zakázce za 31 milionů se dostala bez výběrového řízení.
Podle antimonopolního úřadu byl v tomto případě porušen zákon a znalec označil cenu oprav za předraženou o 20 %. V představenstvu společnosti sedí otec hokejisty Jaromíra Jágra, který byl v době přidělení zakázky šéfem kladenského hokejového klubu.
Firma také stavěla kladenský akvapark. Podle týdeníku Respekt zvítězila s nabídkou 120 milionů, přestože druhý uchazeč v pořadí nabídl stavbu o deset milionů korun levněji. A konečná cena se nakonec vyšplhala až na 180 milionů. Rekonstrukce náměstí Starosty Pavla v Kladně, kterou firma dělala, měla stát původně 19 milionů, ale vyšplhala se na 26 milionů.
Na společnost Energie narazili policisté i při pátrání v samotné kauze Buštěhrad. Firma podle informací médií pomáhala Rathovi s hledáním nového projektanta, který by podle zadání navýšil cenu zakázky.