Předražovací recept z kauzy Rath užívají další kraje

Petr Holub
4. 6. 2012 5:00
V zakázkách na dodávky zdravotních přístrojů kopírovaly jeho postup i další kraje
Jméno Rath se stalo symbolem systému, který v krajích běží naplno.
Jméno Rath se stalo symbolem systému, který v krajích běží naplno. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha  a jeho spolupracovníků rozplétá policie systém záměrně předražovaných zakázek, krom jiného i na dodávky zdravotních přístrojů do nemocnic. Ukazuje se však, že postup zvolený ve středních Čechách kopírovaly i další kraje.

V posledním březnovém týdnu vypsalo pět krajských nemocnic (Znojmo, Náchod, Frýdek-Místek, Kladno, Jindřichův Hradec) výběrová řízení podle stejného vzoru.

Už v říjnu byla vyhlášena obdobná zakázka také v klatovské nemocnici. Krajské nemocnice chtějí dohromady utratit dva a půl miliardy, z toho tři projekty v hodnotě 1,6 miliardy mají být zaplaceny z evropských dotací.

Jak zlikvidovat konkurenci

Zakázky mají společných několik okolností. Požadují zároveň stavební práce a dodávku zdravotnických přístrojů. Zároveň požadují přísné reference. Kdo chce novou zakázku, ten musí prokázat, že v uplynulých pěti letech dostavěl a vybavil zdravotnickými přístroji několik jiných nemocnic. Přinejmenším jedna z těchto zakázek přitom má být stejné velikosti jako poptávaná stavba.

Takové reference dokáže splnit málokdo. Ze stavebních firem má v soutěži šanci prakticky jen Metrostav a OHL ŽS, v některých případech ještě kladenská Energie a kolínský Geosan.

Jednotlivé dodávky přístrojů v hodnotě přes 100 milionů, jak požadují Znojmo a Klatovy, mohou vykázat jen obchodní společnosti Hospimed a Puro-klima. Další tři nemocnice žádají několik padesátimilionových referencí, které by možná splnil ještě Hypokramed a Transkontakt.

Okruh zájemců omezuje i skutečnost, že se při dodávce musí spojit stavitel s obchodníkem. Právě takové zakázky historicky prosluly jako nejvíc předražené. K nejznámějším patří nákup magnetické rezonance Ústřední vojenskou nemocnicí nebo hybridní sál v ústavu IKEM.

Marná snaha ministra Hegera

Zprávy o zakázkách nemohou potěšit ministra zdravotnictví Leoše Hegera, ani jeho kolegu z resortu místního rozvoje Kamila Jankovského.

První z nich nařídil státním nemocnicím, ať důsledně rozdělují zakázky a nenakupují přístroje hromadně. Pak přilákají víc zájemců, posílí konkurenci a sníží ceny. Ještě horší je z tohoto pohledu spojovat stavební zakázky s dodávkou přístrojů.

Jankovský zase prosadil do zákona o veřejných zakázkách pravidlo, že zadavatel nesmí žádat potvrzení o referenční stavbě, která by překročila polovinu hodnoty vypsané zakázky.

Jankovského pravidlo ovšem začalo platit až prvního dubna a krajské nemocnice své zakázky vypsaly v posledním březnovém týdnu.

Vždycky vyhrají Hospimed a Puro-klima

Kraje totiž následují jiný příklad. Vytvořili ho spolupracovníci někdejšího středočeského hejtmana Petra Bendla, kteří v roce 2008 vypsali veřejné zakázky na přestavbu krajských nemocnic v Kladně a Příbrami za dvě miliardy, resp. 800 milionů korun.

Spojili v nich stavební práce s dodávkami přístrojů, a tím vyloučili, aby v soutěži hrála cena přístrojů nějakou cenu.

Konkurenci se Bendlovi podařilo účinně omezit. O zakázku se přihlásili pouze dva, resp. tři uchazeči. Hlavním zástupcem vítězného sdružení byl v obou případech Metrostav, subdodávku přístrojů do Kladna měly na starost Hospimed a Puro-klima, v Příbrami jen Puro-klima. Bendlův nástupce Rath zakázky s dílčími úpravami převzal a uskutečnil.    

Stejný vzor teď použilo šest krajských nemocnic. V Klatovech už byla soutěž uzavřena. Do druhého kola postoupili pouze dva uchazeči, zvítězil tradičně Metrostav ve spolupráci s Hospimedem.

Důvody, proč napodobit střední Čechy

Z šesti hejtmanů dokázal manipulaci přesvědčivě vyloučit jen jihočeský Jiří Zimola u jindřichohradecké nemocnice.

Referenční stavby mu stačí na úrovni necelých padesáti procent zakázky. Cena zdravotnických technologií, které jsou nezbytnou součástí stavby, nepřekračuje čtyři miliony u přestavby za čtvrt miliardy.

„Na nové přístroje bude vypsána speciální zakázka," upozorňuje Zimola a dodává: „Nikdy bych nechtěl omezit konkurenci tím, že bych spojil stavbu s dodávkou přístrojů."

Ostatní kraje vysvětlují „rathovský styl" zakázky zpravidla tím, že postupují podle zákona. Znojemská nemocnice navíc potřebovala jediného partnera, který by složitou akci logisticky zvládl. „Stavba bude realizována za plného provozu jednotlivých pracovišť a klade velmi vysoké nároky na organizaci a koordinaci jednotlivých subdodavatelů," vysvětlil Petr Holeček z kanceláře hejtmana Michala Haška.

Mluvčí moravskoslezského hejtmana Šárka Vlčková uvádí jiný důvod, proč kraj objednal pro frýdeckou nemocnici zároveň stavební práce a přístroje: „Předmětem zakázky jsou stavební práce a část technického vybavení lékařskou technologií, a to takového, které musí být instalováno v souběhu se stavebními pracemi, protože je přímo se stavbou spojeno," vysvětluje mluvčí hejtmana Jaroslava Palase.

Na rozdíl od jihočeského kraje ale ve Frýdku objednali CT a další drahé rentgenové přístroje, jejichž cena tvoří třetinu třísetmilionové zakázky. Zapojení CT do zásuvky přitom účast stavební firmy nevyžaduje.

Na radu expertů

Experti plzeňského hejtmana Milana Chovance opakují argumenty jeho kolegy Palase, i když z třísetmilionové zakázky tvoří dodávka přístrojů víc než dvě třetiny. „Spojit stavbu s dodávkou přístrojů nám poradila řada expertů," vysvětluje šéf nemocničního holdingu Plzeňského kraje Jiří Fojtík.

Mezi nimi byly i tři právnické firmy v čele s kanceláří Jaroslava Svejkovského. Svejkovského právníci se zdravotnictvím zabývají dlouhodobě a v roce 2008 například nabízeli poradenské služby fakultním nemocnicím, když náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr nařídil jejich privatizaci.

Fojtík tvrdí, že dobrou cenu za přístroje dokáže uhlídat i bez toho, že nákup přístrojů rozdělí na několik zakázek. Proto zaplatil čtyřsetstránkovou studii od Petera Kneppa z ČVUT. Studie určuje maximální ceny, které má smysl za přístroje platit. Ovšem právě Kneppův tým stanovil maximální ceny pro předražený nákup přístrojů v onkocentrech a traumacentrech, za který před třemi lety zaplatilo ministerstvo zdravotnictví dvě miliardy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 52 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy