Soud potvrdil expolicistovi 16 let za ubodání manželky

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 8. 2014 13:21
Babyka na svou ženu zaútočil loni koncem srpna na plzeňském sídlišti Lochotín.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Za loňskou vraždu manželky si bývalý policista Miloš Babyka odpyká ve vězení 16 let. Trest mu pravomocně potvrdil odvolací senát pražského vrchního soudu. Muž ženu ubodal, soudy mu již dříve zakázaly kontakt s ní kvůli domácímu násilí. Své malé dceři a příbuzným manželky již Babyka vyplatil odškodné přes půl milionu, podle rozsudku musí pozůstalým uhradit ještě 325 tisíc korun.

Manželku, která pocházela z Ukrajiny, policista podle svědků napadal už dříve, a to i v době, kdy byla těhotná. V polovině loňského srpna ho policie kvůli jednomu z útoků vykázala z bytu a soud následně rozhodl o tom, že se muž k manželce nesmí přiblížit. Krátce poté - 28. srpna - si však Babyka na drobnou ženu počkal na chodbě panelového domu v plzeňském sídlišti Lochotín.

Žena zemřela kvůli vnitřnímu krvácení

Když manželka vyšla se svým známým z bytu, chytil ji za vlasy. Matku své dcery nejméně pětkrát bodl loveckým nožem do krku, hrudníku a břicha, mimo jiné jí prořízl slinivku a průdušnici. Žena zemřela kvůli vnitřnímu vykrvácení. Babyka po činu utekl a skrýval se týden v lese na kraji Plzně, kde ho po celostátním pátrání zadržela zásahová jednotka.

"Nikdy jsem tak hrozný čin neplánoval. Spáchal jsem ho v zatemnění mysli způsobeném psychickým vypětím a jedem," tvrdil dnes šestatřicetiletý Babyka odvolacímu senátu. Snažil se dosáhnout toho, aby soudci jeho skutek překvalifikovali z předem promyšlené vraždy na vraždu prostou, případně na zabití. Tvrdil, že v domě popíjel odvar z tisu, protože se chtěl zabít. Když na něj prý manželka náhodou narazila, polekal se a bodl ji nešťastnou náhodou při strkanici s ní a s jejím známým.

Vražda po předchozím uvážení

Předseda senátu Martin Zelenka však Babykovi neuvěřil. "Bylo prokázáno, že obžalovaný spáchal vraždu po předchozím uvážení. Na manželku zaútočil okamžitě, útoku nepředcházela žádná hádka. Při činu jednal racionálně: svědka poslal pryč, při odchodu z místa pozdravil sousedku, poté se skrýval. O zatemnění mysli tedy nelze hovořit," podotkl.

Proti původnímu verdiktu Krajského soudu v Plzni podal odvolání i státní zástupce, kterému vadilo, že soud Babyku nezařadil do nejpřísnějšího typu věznice. Ani žalobci však odvolací senát nevyhověl a ponechal bývalého policistu ve věznici s ostrahou. Poukázal na to, že až do konfliktů s manželkou vedl Babyka bezúhonný život a že zčásti uhradil škodu pozůstalým.

Psycholog: sebelítostivý narcis

Podle psychologů je Babyka člověk s průměrným intelektem, jenž si uzpůsobuje obecná pravidla, je sebelítostivý, uzurpátorský, egocentrický a narcistní. Manželky se zbavil, protože ji chápal jako příčinu své životní situace, kterou vnímal jako bezvýchodnou - začala se mu rozpadat rodina a kvůli domácímu násilí mu hrozila i ztráta zaměstnání. Před soudy Babyka přiznal, že ženu v minulosti uhodil, i to, že jí byl nevěrný. Vykázání z bytu prý ale vnímal jako nespravedlivé.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irvingův návrat Brooklyn výhrou neoslavil, podlehl v Clevelandu

Basketbalisté Brooklynu v prvním utkání s kompletní trojicí hvězd Kevin Durant, Kyrie Irving a James Harden na vítězství nedosáhli. Durant sice zaznamenal 38 bodů, 12 doskoků a osm asistencí, navrátilec Irving přidal 37 bodů a Harden triple double za 21 bodů, deset doskoků a 12 asistencí, Nets i přesto po druhém prodloužení prohráli 135:147 v Clevelandu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Detroit 123:115 po prodl., Cleveland - Brooklyn 147:135 po prodl., Golden State - San Antonio 121:99, Houston - Phoenix 103:109, Indiana - Dallas 112:124, LA Clippers - Sacramento 115:96, Minnesota - Orlando 96:97, Philadelphia - Boston 117:109, Toronto - Miami 102:111. Utkání Charlotte - Washington, Portland - Memphis byla odložena.

Další zprávy