Akce proti pochybné pyrotechnice vrcholí. Před zbožím z Česka varují také německé úřady

ČTK ČTK
28. 12. 2015 14:24
Po celé republice probíhají kontroly prodejců silvestrovské pyrotechniky. Pod dohledem policie zabavuje Česká obchodní inspekce nevhodné zboží. Jen během pondělí zaznamenali v deseti obchodech 62 deliktů. Na nebezpečnou zábavní pyrotechniku z Česka upozorňují i německé úřady a varují před vážnými zraněními.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Pražská policie dnes zjistila při kontrolách prodejců zábavní pyrotechniky řadu pochybení v obchodech. Prodavačům chyběly hasicí přístroje a některé zboží nebylo správně označené. Celkem zaznamenali policisté v deseti obchodech 62 deliktů, pochybné výrobky zabavila Česká obchodní inspekce (ČOI). Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) novinářům řekl, že kontroly v celé republice trvají už několik týdnů.

Kromě policie a ČOI prohlíželi prodejny také celníci a hasiči. V několika obchodech našli pyrotechniku bez nutného certifikačního kódu. Výrobky robvněž nebyly řádně zabalené, například u jednoho typu výbušných koulí šlo pyrotechniku vyjmout rovnou po otevření papírové krabice. Porušení předpisů se řeší ve správním řízení.

"Největší počet nedostatků byl zjištěn hasiči v protipožárním zabezpečení budov. Někde chyběly hasicí přístroje úplně, jinde nebyly pouze řádně ověřeny. V některých obchodech byste marně hledali plán únikových cest, v jiných byste se zase k těmto únikovým východům vůbec přes uskladněné zboží nedostali," upřesnil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

K hlavním nálezům patřilo podle mluvčího čtyřicet kusů tzv. Baronových koulí. "Obal neobsahoval předepsané označení třídy nebezpečnosti, česky psaný návod k použití a další. Jelikož lze za určitých okolností tento výrobek vnímat jako zdraví a životu nebezpečný, byl příslušným úředníkem vydán okamžitý zákaz prodeje tohoto sortimentu v dané prodejně," dodal mluvčí. Kontroly prodeje pyrotechniky podle Hulana pokračují.

Před pyrotechnikou z Česka varovaly nedávno německé úřady. Upozornění Spolkového úřadu pro zkoumání materiálů (BAM) se týkalo i zboží z Polska. Petardy a rachejtle dovezené do Německa prý obsahují větší množství černého prachu a při jejich odpalování hrozí vážná zranění.

V Sasku, které sousedí s Českem a s Polskem, zabavili policisté letos na podzim přes 41 tisíc pyrotechnických výrobků, které nesplňují německé bezpečnostní standardy. V Braniborsku a v Berlíně loni policie odhalila přes 100 tisíc takových výrobků.

 

Právě se děje

Další zprávy