reklama
 
 

Začalo sněžit. Některé silnice jsou sjízdné jen s opatrností, tvoří se náledí

Aktualizováno 1. 1. 2016 10:38
Silnice zejména na území Čech jsou po mírném sněžení a mrazu pokryty tenkou vrstvou sněhu, někde se tvoří náledí. Řidiči by měli jezdit se zvýšenou opatrností, a to zvláště na silnicích nižších tříd.

Česká republika - Některé silnice ve středních Čechách jsou kvůli sněžení sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Řidiči by měli dávat pozor hlavně na silnicích prvních tříd na Kolínsku, Kutnohorsku, Benešovsku, Kladensku a Rakovnicku, silnice tam jsou mokré po chemickém ošetření. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Teploty se v pátek ráno v regionu pohybovaly většinou kolem nuly a foukal slabý vítr. Místy byla dohlednost na silnicích snížena vlivem srážek, zejména na Kladensku a Rakovnicku. Povrch někdejší rychlostní silnice R6, ode dneška dálnice, může být podle informací ŘSD vlhký, proto by řidiči měli i tam přizpůsobit jízdu momentálním podmínkám.

V Libereckém kraji napadly do rána zhruba tři centimetry sněhu. Mrzne a silnice mohou klouzat. Hlavní tahy jsou většinou po chemickém ošetření holé se zbytky rozbředlého sněhu. Platí to i pro silnici 10 z Harrachova do Polska, kde je na silnici sníh. Silničáři doporučují jezdit se zvýšenou opatrností. Žádné problémy ale podle policie  zatím hlášeny nejsou.

Teploty v kraji se dnes ráno pohybovaly od dvou do šesti stupňů pod nulou. Fouká slabý proměnlivý vítr a většinou už nesněží. Na silnicích nižších tříd leží ujetá vrstva sněhu a motoristé by tam měli být opatrní. Pozor by si měli dát řidiči na silnici třetí třídy v Radostné pod Kozákovem na Semilsku, kde na vozovku vytéká voda a může se tam tvořit led.

Na silnicích v Pardubickém kraji leží po nočním sněžení vrstva sněhu. Na chemicky ošetřovaných cestách je sníh rozbředlý, na ostatních je ujetá vrstva. Někde leží po pluhování zbytky sněhu. Řidiči by měli být velmi opatrní, zjistila dnes ČTK od silničářů v kraji.

Teploty se dnes ráno v Pardubickém kraji pohybovaly od minus dvou do minus šesti stupňů Celsia. Přes den by měly vystoupat na úroveň kolem nuly. V kraji by mělo být oblačno až zataženo, místy by se mohlo objevit i sněžení.

Silnice na Plzeňsku jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností, včetně silnic první třídy. Zvýšit pozornost by řidiči kvůli stavu vozovky měli i v některých dalších okresech v Plzeňském kraji, upozorňuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Obzvlášť nebezpečná je situace na 140. kilometru dálnice D5 ve směru z Rozvadova na Prahu, kde se vytvořila ledovka.

Místo tak nejméně do dnešního večera bude průjezdné jen se zvýšenou opatrností. Na vjezdu do obce Chvalenice na jižním Plzeňsku se vytvořilo náledí. Nebezpečné místo na silnici 20 je dlouhé téměř dva kilometry a je průjezdné jen se zvýšenou opatrností. Námraza se dále může tvořit také u Bezvěrova v severní části Plzeňského kraje.

Dálnice D5 je jinak v Plzeňském kraji sjízdná bez omezení, stejně tak silnice první třídy ve většině okresů kromě Plzeňska a Tachovska, kde jízda po nich vyžaduje zvýšenou opatrnost. Silnice druhé a třetí třídy jsou po chemickém ošetření většinou mokré, někde se nacházejí zbytky rozbředlého sněhu. Ve všech okresech jsou sjízdné se zvýšenou opatrností.

Dopravu v Plzeňském kraji ve čtvrtek večer zkomplikoval mráz a sněžení. Pátek by se měl podle Českého hydrometeorologického ústavu obejít bez srážek, teploty se během dne vyšplhají mírně nad nulu. V noci na sobotu by ale mělo být až minus osm stupňů Celsia.

Na silnicích v Karlovarském kraji se dnes místy tvoří náledí, silnice druhé a třetí třídy jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Jízdu řidičům může podle informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkomplikovat místy také mlha. Silnice první třídy jsou po chemickém ošetření sjízdné bez omezení.

Náledí podle údajů ŘSD může hrozit na silnicích například na Božím Daru, v západní části Ostrova nebo v Kamenném Dvoře na Sokolovsku. V Královském Poříčí na Sokolovsku je nebezpečí námrazy. Po ošetření jsou jinak silnice druhé a třetí třídy mokré a se zvýšenou opatrností sjízdné.

V Karlovarském kraji začalo ve čtvrtek večer sněžit, dnešek by se měl podle Českého hydrometeorologického ústavu obejít bez srážek. Teploty ale zůstanou kolem nuly, v noci na sobotu by mohly klesnout až k minus osmi stupňům Celsia.

Silnice v Jihočeském kraji jsou po sněhových přeháňkách sjízdné se zvýšenou opatrností. Sypače jezdily celou noc. Hlavní tahy jsou ošetřené chemicky, na Jindřichohradecku na nich může ležet rozbředlý sníh. Vedlejší silnice jsou posypané drtí. ČTK to řekla dispečerka krajské správy a údržby. Teploty se v tomto kraji po ránu držely jeden až čtyři stupně pod nulou, místy se vyskytovaly mlhy.

"Všechny silnice jsou ošetřené," uvedla dispečerka. Řidiči by měli jezdit opatrně hlavně v lesích a v horských úsecích, kde mohou vozovky namrzat. Na sousední Vysočině jsou podle silničářů vozovky průjezdné bez omezení.

Na jihu Čech podle meteorologů může ojediněle slabě sněžit i během dne, večer se někde mohou znovu objevit mlhy nebo nízká oblačnost. Teploty se dnes dostanou nejvýše tři stupně nad nulu, v horských oblastech zůstanou kolem bodu mrazu.

Na jihomoravských silnicích se v noci na Nový rok poprvé v zimě objevil sníh, který díky mrazivému počasí nezačal ihned roztávat. Teplota se ráno pohybovala od minus tří do minus šesti stupňů. Silnice jsou holé a vlhké, většinou sjízdné se zvýšenou opatrností, vyplývá z údajů na webu Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.

V části kraje stále drobně sněží a je snížená viditelnost. Bez omezení je sjízdná pouze dálnice D1 v úseku od 188. do 272. kilometru, směrem na Vysočinu však zůstávají zbytky rozbředlého sněhu. Se zvýšenou opatrností je potřeba jet po dálnici D2 a D52. Naopak D46 na Olomouc je sjízdná bez omezení.

V Brně má v okrajových částech drobné problémy MHD. Kvůli odklízení sněhu neprojedou trolejbusy a autobusy ulicí Petra Křivky v Novém Lískovci a ulicemi Vejrostova a Adamcova v Bystrci, uvedl dopravní podnik na svém facebookovém profilu.

Během dne předpovídají meteorologové teploty slabě pod nulou a občasné sněžení, které by mělo odpoledne od západu ustávat.

Klimatické konference tady probíhají už čtvrt století a za celou tu dobu neměly na klima žádný vliv, říká klimaskeptik Vítězslav Kremlík. | Video: Daniela Drtinová |  13:43

autoři: ČTK, Domácí | 1. 1. 2016 9:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama