Start lyžařské sezony se blíží. Přehled lokalit, kde se mají brzy rozjet vleky

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 30. 12. 2015 15:09
V Česku pomalu začíná lyžařská sezona. V některých krajích už se začalo zasněžovat umělým sněhem. Teploty konečně klesly pod bod mrazu.
lyžování
lyžování | Foto: Thinkstock

Praha - V Česku pomalu začíná lyžařská sezona. Na sněhové srážky se sice stále ještě čeká, provozovatelé sjezdovek už ale v některých krajích spustili sněhová děla, která vyrábí sníh umělý.

Umožnily to teploty, které v noci na dnešek klesly pod bod mrazu. 

Tady je přehled lokalit, kde by se brzy měly rozjet vleky.

Rokytnice, Harrachov, Klínovec, Špindlerův Mlýn

V oblíbeném krkonošském středisku Rokytnice nad Jizerou chtějí už o víkendu rozjet areál Horní Domky. "Děláme všechno proto, abychom rozjeli spodní část areálu," řekl ředitel Spartaku Rokytnice Michal Kopecký.

Veškerá technika podle něj už od úterka vyrábí technický sníh, zda se středisko rozjede, bude jasné na Nový rok.

V nedalekém Benecku se podle starosty Jindřicha Mejsnara nezačne lyžovat dřív než v neděli. "Spíš to bude ale později," poznamenal.

Také v Harrachově jedou děla naplno. "Je to těžké, vývoj počasí se dá odhadovat tak den dva dopředu. My bychom potřebovali alespoň týden mrazů, abychom připravili stranu do Harrachova, pak se můžeme přesunout na Rýžoviště," vysvětlil Milan Goč ze Sportovního areálu Harrachov.

Není podle něj pravděpodobné, že by se ještě o víkendu podařilo středisko rozjet. I loni a předloni byl podle Goče start sezony problematický, tak špatné jako letos to ale bylo naposledy v roce 2007. "Tehdy jsme mohli začít se zasněžováním až někdy kolem 23. ledna," dodal.

Zasněžuje se také na Klínovci. "Předpovědi jsou dlouhodobě docela pozitivní. O víkendu by se mělo hodně ochladit, takže bychom měli být schopni zasněžit celý ten areál. Doufám, že v průběhu příštího týdne by se nám mohlo podařit otevřít, pokud vydrží počasí," popsal situaci Adam Svačina ze Skiareálu Klínovec.

O něco lepší situace je ve Špindlerově Mlýně, kde se už se dva dny uměle zasněžuje. "V areálu máme 30 centimetrů sněhu. Ve Svatém Petru se dá lyžovat na modré sjezdovce a Malém Hanku. Jezdí se na nové Hromovce a na Stohu. Na Medvědíně je v provozu pouze Hříště. Je to zhruba šest kilometrů sjezdovek," řekla Kristýna Lešová ze skiareálu Špindlerův mlýn.

Pokud bude v dalších dnech mrznout podle předpovědi, budou se v příštím týdnu postupně otevírat i další sjezdovky.

Zadov, Kvilda a Hochficht

Provozovatelé některých lyžařských areálů na jihu Čech spustili sněžná děla. Ta už pracují naplno v Zadově, Kvildě i na Hochfichtu na česko-rakouských hranicích.

"Dnes v půl osmé ráno jsme pustili všechna sněžná děla. Pokud vydrží počasí, chtěli bychom začít už o víkendu. Nejpozději na začátku příštího týdne," řekl provozní areálu na Zadově Petr Vondraš. Stejné je to i v Kvildě.

Několik děl zasněžuje sjezdovky na Hochfichtu. "Teploty klesly pod minus čtyři stupně a má se i dále ochlazovat, takže zasněžujeme a doufáme, že plný provoz začne co nejdříve," uvedl Martin Řezáč.

Orlické hory

Horské lyžařské areály v Pardubickém kraji chtějí koncem týdne zahájit letošní sezonu. Sněhová děla a tyče od noci zasněžují sjezdové tratě v Orlických horách.

Jako první by se měly otevřít nejdelší sjezdovky v Dolní Moravě, a to na Silvestra, nebo nejpozději na Nový rok, řekl jednatel společnosti Sněžník Martin Palán.

"Otevřelo by se Béčko v délce dvou kilometrů, uvidíme, jak se podaří zasněžit Slamník. Slon bude následovat v dalším týdnu," uvedl Palán. Konečné rozhodnutí o zahájení sezony padne ve středu večer.

Zřejmě až po neděli se začne lyžovat v Červené Vodě na Orlickoústecku. "Kdyby se podařil nějaký den z víkendu, tak bychom byli šťastní," řekl ředitel Skiparku Červená Voda Radek Procházka. Na čenkovické straně střediska se vleky a lanovky rozjedou později.

Zasněžovat svahy začali i provozovatelé areálů v níže položených oblastech. Středisko Peklák u České Třebové na Orlickoústecku ale s prvním lyžováním počítá až v příštím týdnu stejně jako skiareál v Hlinsku na Chrudimsku. "Začínáme z ničeho. Vloni jsme 30. prosince sezonu zahajovali, letos teprve začínáme zasněžovat," uvedl Robert Vokáč ze Ski klubu Hlinsko.

Monínec

Středočeská lyžařská střediska by od příštího týdne mohla spustit vleky. Provozovatelé sjezdovek budou moci díky příznivé předpovědi počasí začít v těchto dnech se zasněžováním.

Největší středočeský lyžařský areál Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku by mohl vleky spustit přibližně v polovině příštího týdne.

"Jsme připraveni, čekáme jen, až spadne teplota. Podle předpovědi to vypadá, že by to večer mohlo spadnout," řekl provozovatel areálu Jaroslav Krejčí.

Šumava

V Plzeňském kraji není ani den před Silvestrem v provozu žádný lyžařský areál, a to ani v západočeské části Šumavy.

Bez sněhu je také nedaleký německý Velký Javor. Největší areál Ski&Bike Špičák začal ve středu v 08:00 zasněžovat.

Teploty by měly dále klesat, což má v příštích dnech umožnit výrobu technického sněhu také v dalších střediscích. V některých areálech je letní provoz, na Šumavě je nyní hodně turistů, kteří už přijíždějí do hotelů a penzionů. Informovala o tom Aneta Šárka Soukupová ze železnorudského infocentra a provozní ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík.

"Když bude mrznout, jak avizuje předpověď, tak bychom mohli do týdne otevřít. Nejprve vysněžíme úsek vedoucí od vrcholu Špičáku po sjezdovce číslo tři až po vlek Zalomený a odtud pokračujeme po sjezdovce číslo dvě. Tato trať by měla být připravená jako první," uvedl Kasík.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Čistý zisk ČEZu stoupl za první tři čtvrtletí meziročně o polovinu

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 12 procent na 148,1 miliardy. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Australská rallye byla zrušena kvůli obrovským požárům, titul mezi týmy má tak Hyundai

Světový šampionát v automobilových soutěžích přijde o Australskou rallye. Původně plánovaný poslední podnik letošní sezony, který se měl jet od čtvrtku do neděle, byl zrušen. Důvodem jsou ničivé lesní požáry, které ohrožují i dějiště rallye - oblast Nového Jižního Walesu.

Zrušení soutěže znamená, že titul mezi týmy získala značka Hyundai, která o 18 bodů porazila Toyotu., Šampionem mezi piloty se už na Katalánské rallye stal Ott Tänäk s Toyotou.

Zdroj: Radek Vičík
Další zprávy