silvestr

Při oslavách silvestra v Praze muž zranil policistu, pyrotechnika poškodila okna

V Praze na Václavském náměstí v sobotu večer při oslavách konce roku muž napadl policistu, ten se zraněním hlavy skončil v nemocnici. V ulici Ve Smečkách zábavní pyrotechnika poškodila 30 oken, policie věc vyšetřuje jako poškození cizí věci. Informovala o tom policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Oslavy silvestra v centru Prahy jsou podle ní zatím podobné jako loni. Zdravotničtí záchranáři zatím ošetřili jen několik lidí, hasiči měli víc než deset výjezdů k požárům porostů, uvedli jejich mluvčí.

Muž policistu napadl, když řešil s dalšími dvěma lidmi jejich přestupek. "Proti minulému roku je to tak asi stejné," řekla Siřišťová k situaci na Václavském náměstí před 22:00. Za sobotu podle ní policie v Praze dosud eviduje víc než 400 oznámení na linku 158, vedle dopravních nehod šlo o výtržnosti na ulici, domácí násilí nebo používání pyrotechniky.

"V Praze zatím klid," řekl mluvčí hasičů Martin Kavka. Na Twitteru napsal, že do 22:00 hasiči zasahovali u 14 požárů od zábavní pyrotechniky. Hořela tráva, křoví nebo túje. Požár několika tújí v Klánovicích podle něj způsobil škodu odhadovanou na 30 000 korun. "Třeba teď jsme aktuálně uhasili požár živého plotu v Horních Počernicích," dodal na Twitteru.

Zdroj: ČTK

Policie obvinila čtyři mladistvé v souvislosti s pobodáním muže na silvestra

Pražští policisté obvinili v souvislosti s pobodáním muže ve Vysočanech čtyři mladistvé z loupeže a výtržnictví, jednoho navíc i z vydírání. Incident se stal o silvestrovské noci, napadený muž skončil v nemocnici. V tiskové zprávě o tom informoval policejní mluvčí Jan Daněk.

"Podle zatím zjištěných informací se incident odehrál v Mlékárenské ulici ve Vysočanech, kde se poškozený setkal na předem domluvené schůzce s podezřelými, jejímž důvodem bylo předání drog," popsal Daněk. " K tomu však nedošlo a vše vyvrcholilo napadením poškozeného skupinou útočníků a již zmiňovanými bodnými zraněními," doplnil mluvčí. Na místě podle něj byli i známí napadeného muže, na které skupina zaútočila také.

Dospělému pachateli by hrozilo až desetileté vězení, u mladistvých se sazby stanovené v trestním zákoníku snižují na polovinu. Jednoho z útočníků vzal soud do vazby, ostatní jsou stíháni na svobodě.

Zdroj: ČTK

Policie obvinila mladého muže. Na Nový rok se měl pokusit o vraždu a znásilnění

Karlovarští policisté obvinili třiadvacetiletého cizince z pokusu o vraždu a ze znásilnění. Muž v sobotu, v prvních hodinách letošního roku v Karlových Varech nejprve nožem zaútočil na 37letou ženu, kterou vážně zranil, později napadl a znásilnil devatenáctiletou dívku. ČTK o tom dnes večer informoval mluvčí krajské policie Jakub Kopřiva. Podle neoficiálních informací je obviněný Afghánec, televize CNN Prima News dnes uvedla, že do České republiky přicestoval z Německa.

Podle policie muž přijel na silvestra do Karlových Varů na oslavy. Nejprve se podle vyšetřování seznámil se sedmatřicetiletou ženou. Na tu v sobotu krátce po třetí hodině ranní zaútočil v lese poblíž karlovarské restaurace, uvedla policie. Cizinec, který chtěl podle policie ženu zabít, jí způsobil vážná bodnořezná poranění na hrudníku a z místa utekl. Zraněné ženě se podařilo dostat do několik set metrů vzdálené restaurace, kde upadla do bezvědomí, uvedl Kopřiva. Vzápětí jí převezli záchranáři do nemocnice. "Její zdravotní stav je v tuto chvíli stabilizovaný, avšak stále je v ohrožení života," dodal policejní mluvčí.

Obviněný muž podle poznatků policie krátce po útoku potkal o několik ulic dál devatenáctiletou dívku, kterou ohrožoval nožem a při tom po ní požadoval pohlavní styk. Dívka to odmítala a bránila se, ale po fyzickém napadení omdlela, vyplývá z vyšetřování. Podezřelý ji pak podle policie znásilnil a utekl. "Zdravotní stav poškozené devatenáctileté dívky není život ohrožující a v současnosti již není hospitalizována," uvedl dnes večer Kopřiva.

Policie začala ihned po oznámení první napadené ženy po pachateli pátrat. "V krátké době získali policisté přibližný popis pachatele, po kterém začali intenzivně pátrat v Karlových Varech, v městských lesích a kolem nich a dále v dalších místech Karlovarského kraje. V době pátrání po pachateli útoku přijali policisté oznámení o znásilnění devatenáctileté dívky, která byla po útoku pachatele nějakou dobu v bezvědomí. Velmi krátce po přijetí tohoto druhého oznámení byl v rámci intenzivního pátrání karlovarských policistů podezřelý muž zadržen," uvedl Kopřiva. Podle televize CNN Prima News se muž po znásilnění převlékl a chystal se odjet do Německa.

Zadržený cizinec se podrobil orientační dechové zkoušce na alkohol, měl 1,23 promile. Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k návrhu na vzetí obviněného muže do vazby. Státní zástupce to akceptoval a soud obviněného poslal do vazby. V případě prokázání viny hrozí cizinci trest odnětí svobody na deset až osmnáct let.

Zdroj: ČTK

Ozbrojenci v Kongu zabili při silvestrovských oslavách nejméně 25 civilistů

Nejméně 25 civilistů zahynulo ve čtvrtek v nepokojném regionu Beni na východě Konga při útoku připisovaném příslušníkům islamistických milicí Sjednocené demokratické síly (ADF). Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní zdroje.

"Včera (ve čtvrtek) jsme zaznamenali průchod nepřátelských ADF. Při jejich pronásledování armáda našla těla nejméně 25 zabitých civilistů, kteří byli překvapeni na svých polích na silvestra," řekl AFP Donat Kibuana, správce regionu Beni. Jiné místní zdroje hovoří o "nejméně třiceti mrtvých".

"Lidé šli na pole, aby se připravili na silvestra, ADF je vyzvedávaly jednoho po druhém. Bilance je nejméně třicet mrtvých," řekl Bravo Mohindo Vukulu, předseda sítě organizací občanské společnosti v obci Tingwe, která se stala dějištěm masakru. Místo leží asi osm kilometrů od centra města Eringeti.

Milice ADF utvořili muslimští rebelové původem z Ugandy, kteří se na východě Konga usídlili v polovině 90. let. Povstalci podle OSN v oblasti od začátku roku 2019 zabili přes 1000 lidí, a to i přes opakované pokusy konžské armády skupinu zneškodnit. Podle agentury AFP jde o nejvražednější z desítek skupin, které jsou aktivní v provinciích Severní a Jižní Kivu. Od dubna 2019 se k některým útokům ADF hlásí středoafrická odnož Islámského státu.

Zdroj: ČTK

Pyrotechniku Praha na silvestra a Nový rok zakáže v památkové rezervaci, v parcích i okolo domovů pro seniory

Pražský magistrát zakáže na vybraných místech používat na silvestra a Nový rok pyrotechniku. Nebude to možné v památkové rezervaci, přírodních parcích a chráněných územích, okolo vodních toků a na ostrovech, přehradách a hrázích, v okolí trojské zoo a u domovů pro seniory a dalších pobytových sociálních zařízení. Vyplývá to z návrhu vyhlášky, který v pondělí schválili pražští radní. Pokud vyhlášku schválí rovněž zastupitelé, bude platit od 1. prosince.

Město dosud regulovalo pořádání ohňostrojů. Nynější zákaz se tak vztahuje na pyrotechniku, kterou si koupí a odpalují obyvatelé města. Rachejtle či dělobuchy nebudou moci lidé odpalovat v památkové rezervaci nebo v okruhu menším než 250 metrů od domovů pro seniory či postižené a dalších lůžkových zařízení.

Zdroj: ČTK

Uprchlý Rus, který loni v Praze zabil chodkyni, podal dovolání

Uprchlý Rus Oleg Gubin, který si má odpykat devět let vězení za smrtelnou nehodu v centru Prahy, podal dovolání. Případem se tak bude ještě zabývat Nejvyšší soud.

Muž v noci na 1. ledna 2018 řídil opilý, alkohol předtím zkombinoval s antidepresivy, navíc byl podrážděný po hádce s manželkou. Mezi davy slavícími Silvestra se pohyboval rychlostí 116 až 129 kilometrů za hodinu. Svým mercedesem vjel do skupinky turistů, kteří přecházeli po přechodu ve Spálené ulici. Šestadvacetiletá architektka z Kolumbie nestihla před jeho vozem uskočit a na místě zemřela.

Pokračovat