Praha – Takové znečištění vody pražští kontroloři nezaznamenali už šest let. Neznámý pachatel lije do kanalizace škodlivé látky, se kterými si jen stěží poradí čistírna odpadních vod na Císařském ostrově.
Vedení Pražských vodovodů a kanalizací už připravuje trestní oznámení. "Podezření máme, ale jelikož nemáme stoprocentní jistotu, musíme podat trestní oznámení na neznámého pachatele," potvrdil deníku Aktuálně.cz mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
Podle Mrázka se první signály znečištění objevily už v polovině února. "Podařilo se nám zjistit, že to tam vylívají v krátkých intervalech," uvedl. To odhalení pachatele komplikuje, nedá se ani zachytit přesné místo, odkud tečou splašky do kanalizace.
Vodovody a kanalizace kvůli vysokému množství dusíku ve vodě vyhlásily havárii první kategorie. "Je to tak obrovské množství, že to rozhodilo chod čistírny," řekl Tomáš Mrázek a dodal, že hladina dusíku je téměř dvakrát vyšší, než je běžné.
Exkrementy nebo i hnojiva
Z jaké látky znečištění pochází, není zatím jasné. Celým případem se bude zabývat policie. Naměřené vysoké hodnoty dusíku ve vodě ale naznačují, že zdroj škodlivin je pravděpodobně enormně koncentrovaný.
"Může se jednat o exkrementy nebo například hnojiva. Je pravděpodobné, že půjde právě o fekálie. Teoreticky může být zdrojem i potravinářský průmysl, lihovar, cukrovar nebo také škrobárna," odhaduje Jan Freidinger z ekologické organizace Greenpeace.
Na značné znečištění poukazuje i fakt, že do čistírny odpadních vod na Císařském ostrově je dávkováno maximální možné množství speciálních chemikálií. Pokud by takové zatížení pokračovalo, čistička nebude schopna se s tím vyrovnat.
Vedení hlavního města Pražany uklidňuje, že rekordní znečištění koncentrace škodlivin ve vodě neohrožuje lidi ani vodní živočichy nebo rostliny.
Obvyklá koncentrace dusíku ve vodě se pohybuje mezi 17 a 20 miligramy na litr. Pokud se hodnota přiblíží 35 miligramům, Pražské vodovody a kanalizace musí vyhlásit havárii první kategorie.
V České republice do vod ročně unikne více než tři miliony kilogramů dusíku. Největší podíl na těchto emisích mají chemičky nebo podniky vyrábějící léčiva. Množství dusíku ve vodě navyšují i splachy z polí, která hnojí zemědělci.