Někdo v Praze vypouští otrávenou vodu, město nestíhá čistit

ČTK ČTK
8. 4. 2015 17:23
Ústřední čistírna odpadních vod pracuje na plný výkon, a přesto se jí nedaří vodu vyčistit tak, aby byla nezávadná.
Čistička vody na Císařské ostrově
Čistička vody na Císařské ostrově | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Neznámý pachatel vypouští do pražské kanalizace vysoce znečištěnou vodu a Ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově má problém s jejím čištěním.

Po pachateli město pátrá a chystá se na něj podat trestní oznámení. Informovala mluvčí magistrátu Petra Hrubá.

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) společně s Prahou vyhlásily na ÚČOV na Císařském ostrově havárii první kategorie, Pražany tato havárie ale neohrožuje.

Průměrné koncentrace všech důležitých ukazatelů znečištění na přítoku do čistírny jsou nejvyšší za posledních šest let.

"Přes veškerou dlouhodobou snahu provozovatele, České inspekce životního prostředí a vodoprávního úřadu jsme doposud původce této zátěže neidentifikovali. Jedná se pravděpodobně o zdroj nelegálního původu," uvedla radní Jana Plamínková (STAN).

Vyhlášena havárie I. kategorie

Přestože provozní systémy Ústřední čistírny pracují na plný výkon a do technologické linky je dávkováno maximální možné množství speciálních chemikálií, není čistírna schopna se s tímto zvýšeným zatížením dlouhodobě vyrovnat.

Kvůli narušení čistícího procesu dostoupila koncentrace znečistění v ukazateli "celkový dusík" maximálního povoleného limitu, a proto Pražské vodovody a kanalizace vyhlásily havárii I. kategorie.

Samotné Pražany havárie v tuto chvíli neohrožuje. "V těchto koncentracích obyvatelům Prahy nehrozí žádné nebezpečí," řekl mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.

Ústřední čistírna odpadních vod byla na Císařském ostrově uvedena do provozu v roce 1966. V 80. a 90. letech 20. století byla rekonstruována, zejména byla navýšena její nedostačující kapacita.

Nyní Praha chystá její další obnovu, konkrétně výstavbu nové vodní linky. Ta by měla být do zkušebního provozu spuštěna v prosince 2017

 

Právě se děje

Další zprávy