Někdo v Praze vypouští otrávenou vodu, město nestíhá čistit

ČTK ČTK
8. 4. 2015 17:23
Ústřední čistírna odpadních vod pracuje na plný výkon, a přesto se jí nedaří vodu vyčistit tak, aby byla nezávadná.
Čistička vody na Císařské ostrově
Čistička vody na Císařské ostrově | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Neznámý pachatel vypouští do pražské kanalizace vysoce znečištěnou vodu a Ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově má problém s jejím čištěním.

Po pachateli město pátrá a chystá se na něj podat trestní oznámení. Informovala mluvčí magistrátu Petra Hrubá.

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) společně s Prahou vyhlásily na ÚČOV na Císařském ostrově havárii první kategorie, Pražany tato havárie ale neohrožuje.

Průměrné koncentrace všech důležitých ukazatelů znečištění na přítoku do čistírny jsou nejvyšší za posledních šest let.

"Přes veškerou dlouhodobou snahu provozovatele, České inspekce životního prostředí a vodoprávního úřadu jsme doposud původce této zátěže neidentifikovali. Jedná se pravděpodobně o zdroj nelegálního původu," uvedla radní Jana Plamínková (STAN).

Vyhlášena havárie I. kategorie

Přestože provozní systémy Ústřední čistírny pracují na plný výkon a do technologické linky je dávkováno maximální možné množství speciálních chemikálií, není čistírna schopna se s tímto zvýšeným zatížením dlouhodobě vyrovnat.

Kvůli narušení čistícího procesu dostoupila koncentrace znečistění v ukazateli "celkový dusík" maximálního povoleného limitu, a proto Pražské vodovody a kanalizace vyhlásily havárii I. kategorie.

Samotné Pražany havárie v tuto chvíli neohrožuje. "V těchto koncentracích obyvatelům Prahy nehrozí žádné nebezpečí," řekl mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.

Ústřední čistírna odpadních vod byla na Císařském ostrově uvedena do provozu v roce 1966. V 80. a 90. letech 20. století byla rekonstruována, zejména byla navýšena její nedostačující kapacita.

Nyní Praha chystá její další obnovu, konkrétně výstavbu nové vodní linky. Ta by měla být do zkušebního provozu spuštěna v prosince 2017

 

Právě se děje

před 7 minutami

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier Dassault. S odvoláním na parlamentní zdroje a vyšetřovatele to uvedla agentura AFP.

před 51 minutami

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy