Praha - Odškodnění za závadnou vodu v pražských Dejvicích žádá podstatně víc lidí, než se předpokládalo. Zatímco lékařskou pomoc podle pátečních informací pražské hygieny vyhledalo 467 lidí, Pražské vodovody a kanalizace (PVK) evidují k pondělnímu dopoledni již 1318 žádostí o pětitisícové odškodnění a číslo není zdaleka konečné. Neoficiálně se totiž hovoří až o tisících lidí s nevolností.
Počet žádostí přitom oproti minulému týdnu prudce narostl, ještě v pátek jich bylo 700.
"K půl desáté dopoledne evidujeme 1318 žádostí, z toho kompletních je 317,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Zbytek žádostí, tedy více než tisíc, musí lidé ještě doplnit.
Prudký nárůst žádostí podle Mrázka nesouvisí s tím, že by výrazně rostl i počet lidí se zdravotními problémy.
Z výsledků testů totiž vyplynulo, že kromě bakterie obsahovala voda také tzv. noroviry, které se šíří lidským kontaktem a nevolnost tak mohli pocítit i lidé, kteří vodu vůbec nepili.
"Já si spíš myslím, že je to díky tomu, že se ta situace začala medializovat a lidé zjistili, že mají nárok na odškodnění," dodal Mrázek.
První vyplacené částky
Každý, kdo chce o kompenzaci žádat, musí PVK předložit kromě svých osobních údajů také lékařskou zprávu či účtenky z lékárny.
PVK předává žádosti průběžně pojišťovně, ta postupně začne s vyplácením. "Na pojišťovnu jsme jich předali 156,“ dodal mluvčí.
Kooperativa již vyřídila přes 40 žádostí. "Těmto klientům jsme již odeslali pojistné plnění v celkové výši přes 200 000 korun. Celkem zatím registrujeme přes 70 žádostí. Postupně přicházejí další žádosti, které průběžně vyřizujeme," uvedl mluvčí Milan Káňa.
Pojišťovna na řešení události vyčlenila tým likvidátorů.
Číslo se týká jen jednotlivců, žádosti firem a podnikatelů PVK zatím sčítat nezačaly.
Na celkové vyčíslení škod je podle něj ještě brzy, bude záležet na tom, kolik žádostí celkem dorazí.
Tisíce lidí s nevolností
Střevní potíže začaly v Dejvicích během minulého víkendu. Podle výsledků hygieny se do potrubí dostala jak bakterie E. coli, která způsobuje střevní problémy, tak noroviry, jejichž dopad na trávicí systém člověka je obdobný, dokáže se ale navíc šířit i dotekem. PVK nyní zjišťují, jak se noroviry do vody dostaly. Zatímco bakterie se mohly udržet ve stagnující vodě ve slepém rameni z roku 1925, které vodohospodáři našli mezi ulicemi Patočkova a Střešovická, noroviry se musely do vody dostat později.
Asi 32 000 obyvatel Prahy 6 se kvůli kontaminaci ocitlo bez vody minulý víkend, voda byla znovu pitná až v pátek.
Starosta Prahy 6 Jan Kolář (TOP 09) podá v úterý kvůli vodě trestní oznámení kvůli podezření na spáchání trestného činu obecného ohrožení. "Dnes jsem měl schůzku se zástupci policie a zítra jdu na služebnu vše sepsat," dodal.
Městská část úvahy o podání trestního oznámení na neznámého pachatele zveřejnila už počátkem minulého týdne, později starosta uvedl, že ho podávat nebude, nakonec ale názor přehodnotil.
Praha: platit by neměl nikdo
Podle Prahy 6 by PVK měly odškodnit plošně všechny. Podle Koláře by lidé neměli vodu platit celý měsíc, ne jen dva týdny, jak navrhují vodohospodáři.
"Plošné odškodnění by bylo rychlejší a zároveň by zabránilo případnému poškození dobrého jména společnosti PVK," uvedla zástupkyně starosty Petra Kolínská (SZ).
"My návrh Prahy 6 zvážíme a budeme se snažit najít kompromisní řešení," uvedl generální ředitel PVK Petr Mrkos. Firma bude kvůli odpuštěnému vodnému a stočnému v nejbližších dnech odečítat v oblasti vodoměry.