Praha lidem neposlala SMS o vodě v Dejvicích, zlobí se firma

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 5. 2015 15:46
Lidé politiky kritizují, že jim informace o znečištěné vodě, která působila střevní potíže, předali pozdě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Praha 6 v neděli neposlala lidem informační SMS o vodě v Dejvicích, první šly až v pondělí, tvrdí firma Konzulta, která službu radnici poskytuje.

Lidé politiky kritizují, že jim informace o znečištěné vodě, která působila střevní potíže, předali pozdě.

"Služba SMS InfoKanál, kterou radnice Prahy 6 pro rychlou komunikaci s občany využívá, byla v neděli 24. května 2015 plně funkční," uvedla firma.

SMS se posílají od roku 2003

Brání se tak nařčení starosty Jana Koláře (TOP 09), který médiím řekl, že infokanál nebyl funkční.

Nedělala se žádná údržba a infokanál neselhal, uvedla Jana Mertová, ředitelka divize, která službu zajišťuje, ze společnosti Konzulta.

Radnice posílá SMS občanům, kteří se do systému přihlásí, od roku 2003. Odebírá je asi 1850 lidí, od neděle se přihlásilo kolem 120 dalších.

Praha 6 podá trestní oznámení kvůli znečištěné vodě v Dejvicích a Bubenči nejspíš začátkem příštího týdne. V současné době nechává zjišťovat, které skutkové podstaty trestných činů se mohly stát.

Odškodnění chce 700 lidí

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) už začaly sčítat škody.

"Žádostí o odškodnění evidujeme asi 700. První z nich už jsme začali vyřizovat. Obyvatele, kteří neposlali všechny potřebné dokumenty, žádáme o doplnění. Ty formálně v pořádku budeme odesílat na pojišťovnu," řekl mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Každý, kdo bude o pětitisícovou kompenzaci žádat, musí PVK předložit, kromě svých osobních údajů jako jméno či adresa, mimo jiné také lékařskou zprávu či účtenky z lékárny.

Pojišťovna Kooperativa pak na řešení události vyčlenila tým likvidátorů. "Kooperativa připravila řešení těchto typů škod ve zrychleném režimu a předpokládá, že již dnes budou první škody zlikvidovány a začnou se odesílat finanční prostředky," uvedl mluvčí pojišťovny Marek Vích.

Žádosti firem z Prahy 6, které kalamita postihla, PVK ještě žádné neeviduje. "Událost skončila teprve včera odpoledne, to je příliš krátká doba na vyčíslení škod," uvedl Mrázek.

Firmy a podnikatelé musí vodárnám dodat kromě základních údajů a vyčíslení ušlého zisku také daňové přiznání či další doklady prokazující vzniklou škodu.

Přes 500 lidí mělo problémy

Voda byla kontaminována koliformními bakteriemi a noroviry v pátek. Bez pitné vody bylo do čtvrtečního odpoledne asi 32 000 obyvatel Dejvic a Bubenče.

Tisíce lidí postihly střevní potíže, téměř 500 jich vyhledalo lékařskou pomoc.

PVK přislíbilo nemocné odškodnit, ušlý zisk by měly dostat nahrazený i firmy, které musely kvůli znečištěné vodě omezit provoz.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Putin chystá na červen vojenskou přehlídku k výročí konce války

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil ministrovi obrany, aby na 24. června připravil vojenskou přehlídku na počest 75. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Oznámila to v úterý ruská média.

Vojenská přehlídka se jako ukázka ruské moci a síly tradičně koná 9. května na moskevském Rudém náměstí, ale letos musel Putin akci odložit kvůli pandemii způsobené koronavirem. Nákaza mezitím postihla více než 360 tisíc obyvatel nejrozlehlejší země světa a denně přibývají tisíce nových případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy