Praha lidem neposlala SMS o vodě v Dejvicích, zlobí se firma

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 5. 2015 15:46
Lidé politiky kritizují, že jim informace o znečištěné vodě, která působila střevní potíže, předali pozdě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Praha 6 v neděli neposlala lidem informační SMS o vodě v Dejvicích, první šly až v pondělí, tvrdí firma Konzulta, která službu radnici poskytuje.

Lidé politiky kritizují, že jim informace o znečištěné vodě, která působila střevní potíže, předali pozdě.

"Služba SMS InfoKanál, kterou radnice Prahy 6 pro rychlou komunikaci s občany využívá, byla v neděli 24. května 2015 plně funkční," uvedla firma.

SMS se posílají od roku 2003

Brání se tak nařčení starosty Jana Koláře (TOP 09), který médiím řekl, že infokanál nebyl funkční.

Nedělala se žádná údržba a infokanál neselhal, uvedla Jana Mertová, ředitelka divize, která službu zajišťuje, ze společnosti Konzulta.

Radnice posílá SMS občanům, kteří se do systému přihlásí, od roku 2003. Odebírá je asi 1850 lidí, od neděle se přihlásilo kolem 120 dalších.

Praha 6 podá trestní oznámení kvůli znečištěné vodě v Dejvicích a Bubenči nejspíš začátkem příštího týdne. V současné době nechává zjišťovat, které skutkové podstaty trestných činů se mohly stát.

Odškodnění chce 700 lidí

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) už začaly sčítat škody.

"Žádostí o odškodnění evidujeme asi 700. První z nich už jsme začali vyřizovat. Obyvatele, kteří neposlali všechny potřebné dokumenty, žádáme o doplnění. Ty formálně v pořádku budeme odesílat na pojišťovnu," řekl mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Každý, kdo bude o pětitisícovou kompenzaci žádat, musí PVK předložit, kromě svých osobních údajů jako jméno či adresa, mimo jiné také lékařskou zprávu či účtenky z lékárny.

Pojišťovna Kooperativa pak na řešení události vyčlenila tým likvidátorů. "Kooperativa připravila řešení těchto typů škod ve zrychleném režimu a předpokládá, že již dnes budou první škody zlikvidovány a začnou se odesílat finanční prostředky," uvedl mluvčí pojišťovny Marek Vích.

Žádosti firem z Prahy 6, které kalamita postihla, PVK ještě žádné neeviduje. "Událost skončila teprve včera odpoledne, to je příliš krátká doba na vyčíslení škod," uvedl Mrázek.

Firmy a podnikatelé musí vodárnám dodat kromě základních údajů a vyčíslení ušlého zisku také daňové přiznání či další doklady prokazující vzniklou škodu.

Přes 500 lidí mělo problémy

Voda byla kontaminována koliformními bakteriemi a noroviry v pátek. Bez pitné vody bylo do čtvrtečního odpoledne asi 32 000 obyvatel Dejvic a Bubenče.

Tisíce lidí postihly střevní potíže, téměř 500 jich vyhledalo lékařskou pomoc.

PVK přislíbilo nemocné odškodnit, ušlý zisk by měly dostat nahrazený i firmy, které musely kvůli znečištěné vodě omezit provoz.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Šestadvacetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
Další zprávy