Vietnamci postaví v Praze větší buddhistický chrám

ČTK ČTK
18. 4. 2012 18:28
Má vyrůst v areálu Sapa v Libuši, uvedla Vu Thi Thu, kněžka místního menšího chrámu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Na okraji Prahy by v budoucnu mohl vyrůst větší buddhistický chrám. Jeho stavbu plánuje vietnamské buddhistické sdružení v ČR.

Svatostánek by měl vzniknout v zamýšleném vietnamském kulturním centru vedle areálu Sapa v Libuši.

V úterý to v tamním menším chrámu uvedla kněžka a předsedkyně sdružení Vu Thi Thu. Buddhismus vyznávají asi čtyři pětiny Vietnamců.

Vietnamci tvoří po Slovácích a Ukrajincích třetí nejpočetnější skupinu cizinců v ČR. Na konci loňského listopadu pobývalo v ČR legálně podle statistik ministerstva vnitra 55.585 Vietnamců. Z nich 37.497 smělo v zemi žít natrvalo.

"Chceme postavit kulturní centrum, kde bude i možnost se modlit. Už se nám podařilo koupit 12.000 metrů čtverečních pozemků. Povolení ke stavbě se nám zatím získat nepodařilo," uvedla Vu Thi Thu. Do Česka přijela před 26 lety a pracovala na vietnamském velvyslanectví. Po odchodu do důchodu v ČR zůstala a začala se starat o menší chrám.

Pomoci má sbírka

Zakoupené pozemky leží u areálu tržnice Sapa směrem k Vídeňské ulici. Sdružení zatím nemá na stavbu nového svatostánku ani dostatek peněz. Chce je získat od věřících.

Uspořádat se chystá i sbírku poté, co povolení ke stavbě získá. Potřebné žádosti o stavbu už podalo.

Buddhistický chrám v Česku je od roku 2008 ve Varnsdorfu. Menší svatostánek funguje i v areálu Sapa v Praze.

V přízemí je místnost, kam věřící přinášejí obětiny, ovoce a květiny a kde zapalují vonné tyčinky. Přicházejí sem obvykle první a patnáctý den v měsíci podle vietnamského kalendáře. V patře budovy se nachází modlitební místnost s větším oltářem a sochami. Ani tady nechybí květiny a ovoce.

"Lidi, když žijí, musí milovat ostatní. Musí dělat něco lepšího. Za čas po smrti se znovu narodí. Kdo dobře žije, tak se narodí znovu a lépe, kdo žije špatně, tak těžko dostane takovou šanci," řekl zástupce předsedy vietnamské společnosti v Praze Le Duy Ky, který v ČR žije od roku 1971. Dodal, že ten, kdo má Buddhu ve svém srdci, věří a přináší dary, dostane je zpátky. Připomenul, že chrám není uzavřený a zájemci ho mohou navštívit.

Chrám přispěje ke zlepšení pověsti areálu

Sapa leží na pozemcích bývalého masokombinátu a drůbežárny. Podle zástupců sdružení se s areálem pojí mnoho mýtů i předsudků. O jejich bourání se snaží neziskové organizace, mezi něž patří třeba Klub Hanoi. Jeho zástupci například pomáhají při řešení konfliktů.

Podívejte se, jak to v areálu Sapa vypadá:

Sapa pak není jen obří tržnice s textilem a dalším zbožím, ale fungují tu i kadeřnictví, restaurace či obchody s tradičními potravinami. Vedle chrámu je tu také mateřská či základní škola.

Podle Terezy Kušnirákové z centra Geomigrace Univerzity Karlovy sehrává Sapa i roli v integraci Vietnamců do české společnosti. Areál totiž minimálně jednou navštíví většina lidí z Vietnamu, kteří se do Česka dostanou. Přinejmenším tu tak můžou získat základní informace o pobytu a podmínkách v zemi.

 

Právě se děje

Další zprávy