Vandalové v noci zničili výstavu o Miladě Horákové. Nepochopitelné, říká Pospíšil

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
Aktualizováno 10. 8. 2020 10:25
Neznámý pachatel v noci poničil výstavu věnovanou památce doktorky Milady Horákové u pražského Musea Kampa. Případ vyšetřuje policie. Na situaci upozornil na Facebooku Jiří Pospíšil (TOP 09), předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, která výstavu pořádá. "Odsuzuji tento šílený vandalský čin," napsal.
Poničená výstava o Miladě Horákové.
Poničená výstava o Miladě Horákové. | Foto: Facebook Jiřího Pospíšila

"Někdo nám v noci zničil výstavu připomínající vraždu Milady Horákové a procesy 50. let," napsal na svůj profil Pospíšil. Situaci na místě prověřili pražští kriminalisté, kteří případ předali policistům z místního oddělení, informovala Aktuálně.cz policejní mluvčí Hana Křížová.

"Policisté z místního oddělení věc prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci," doplnila mluvčí. Podle Křížové zatím policisté nikoho nezadrželi, možný politický motiv vandalů nechtěla předpokládat. Kriminalisté budou nyní studovat kamerové systémy a hledat svědky.

Dobře věděli, co ničí, řekl Pospíšil

Pospíšil čin vandalů ostře kritizuje. "Odsuzuji tento šílený vandalský čin. Ukazuje se bohužel, že některým lidem není nic svaté. Takto zostudit památku obětí komunistické totality je pro mě naprosto nepochopitelné," doplnil.

Vandalové zničili asi polovinu propriet výstavy v hodnotě 10 až 20 tisíc korun, podle Pospíšila ale majetková škoda není důležitá. "Podstatné je, že tady někdo zhanobil památku komunistického teroru padesátých let. Pro společnost je dobré, aby se zjistilo, kdo je pachatelem takto ohavného činu," řekl Pospíšil.

Podle jeho názoru je vysoce pravděpodobné, že zničení výstavy mělo politický motiv. "Výstava je osvětlena i v noci, takže předpokládám, že pokud to vandalové v noci devastovali, tak dobře věděli, co ničí. Nechme to ale na policii," doplnil.

Výstava Nezapomeňte na mne - JUDr. Milada Horáková a největší politický proces, která připomíná výročí 70 let od popravy odpůrkyně tehdejšího totalitního režimu, má před Museem Kampa stát do 24. srpna. "Milada Horáková je synonymem odvahy, ochoty bojovat proti bezpráví, nespravedlnosti a manipulacím - což činí i v současnosti její odkaz stále mimořádně aktuálním," stojí na stránkách muzea.

Video: Bojovali jsme o maminku do poslední chvíle, říká dcera Milady Horákové

Byla neskutečně silná osobnost, říká Jana Kánská. Od justiční vraždy demokratické političky dnes uplynulo 70 let. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 27 minutami

Litvínov si v úterý předehraje duel s Třincem

Hokejisté Litvínova si předehrají domácí duel 11. kola extraligy s Třincem v úterý 22. září od 17:30. Původně se měl hrát v neděli 18. října. Severočeši kvůli karanténě soupeřů vstupují do sezony předehrávkami, protože ročník zahájí v neděli zápasem 20. kola na vlastním ledě proti Hradci Králové.

Litvínov měl původně vstoupit do extraligy ve čtvrtek na ledě Vítkovic a v neděli přivítat ve 2. kole Kometu Brno. Duel s Vítkovicemi byl odložen ve středu kvůli možnému onemocnění covidem-19 v týmu Ostravanů a testy nakonec prokázaly koronavirus u 17 hokejistů Vítkovic a dvou trenérů.

V pátek z preventivních důvodů odložila Kometa svůj večerní duel 1. kola s Třincem i nedělní v Litvínově poté, co v noci šest hráčů a jeden člen realizačního týmu měli vysoké horečky. Zástupci celého klubu podstoupili testy na covid-19 a čekají na výsledky.

Celky v extralize i první hokejové lize využívají případné dřívější uvolněné termíny při karanténě více soupeřů, aby si duely předehrály. Mohou si tak uvolnit naopak termíny pro případné nutné dohrávky.

Kluby musí v extralize zápasy odložené kvůli koronaviru sehrát do 40 dnů od odložení, jinak bude o jejich výsledku rozhodovat sportovně-technická komise Českého svazu ledního hokeje. Pokud by se nestihla sehrát všechna utkání v základní části, může v tabulce rozhodovat bodový průměr. Podmínkou postupu do předkola a play off je absolvování alespoň poloviny zápasů dlouhodobé části.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Tchaj-wan je ve střehu kvůli čínským letounům, do vzduchu vyslal dvě stíhačky

Tchaj-wan v sobotu druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu přiblížily čínské bojové letouny v rámci manévrů, které Peking v blízkosti ostrova zahájil v pátek. Informovala o tom agentura Reuters. Cvičení je zřejmou reakcí na návštěvu náměstka amerického ministra obchodu Keithe Kracha na Tchaj-wanu.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že své stroje vyslalo poté, co se k ostrovu přiblížilo 19 čínských letounů, o jeden více než předchozí den. Část jich překročila citlivou dělící čáru v Tchajwanském průlivu a další vstoupily do identifikační zóny tchajwanské protivzdušné obrany jihozápadně od pobřeží ostrova.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína hrozí Spojeným státům odvetou kvůli zákazu TikToku, společnost podala na Trumpa další žalobu

Čína hrozí odvetou za rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa začít ve Spojených státech blokovat čínské aplikace TikTok a WeChat. Čínské ministerstvo obchodu v sobotu vyjádřilo svůj "rezolutní odpor" a samotný TikTok podle agentury Bloomberg požádal americký soud, aby rozhodnutí Trumpovy vlády zneplatnil.

Pokud se Spojené státy budou držet dosavadního kurzu a nenapraví své chyby, Čína podnikne nezbytná opatření, aby ochránila svá legitimní práva a zájmy čínských firem, uvedlo čínské ministerstvo. Bližší podrobnosti k možným krokům však neuvedlo, upozornila agentura Reuters.

TikTok a jeho mateřská společnost ByteDance v pátek večer podaly u federálního soudu ve Washingtonu proti nařízení Trumpovy vlády námitku. Prezident podle nich zákazem aplikace překročil své pravomoci, a učinil tak spíše z politických důvodů, než aby zastavil "neobvyklou a mimořádnou hrozbu" pro USA, jak vyžaduje zákon.

Podle TikToku zákaz také porušuje první dodatek k ústavě, který garantuje svobodu projevu. Trumpův zásah podle stížnosti zničí internetovou komunitu, kde se scházejí miliony Američanů, aby tam vyjádřily své názory. Vláda také podle společnosti ignorovala důkazy, které ukazují, že společnost chrání soukromí i bezpečnost uživatelů v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy