Museum Kampa

Vandalové poničili část výstavy o dějinách KSČ u Musea Kampa

Neznámý pachatel ve středu poničil venkovní panely výstavy Rudé století na pražské Kampě, která ukazuje příběhy spojené se stoletou historií Komunistické strany Československa. Připravilo ji Museum Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových ve spolupráci s Muzeem paměti XX. století. Výstava v prostoru mezi Werichovou vilou a Museem Kampa byla zahájena 14. května, končit měla 1. srpna.

"Velmi mě mrzí, že stejně jako při loňské výstavě, připomínající vraždu Milady Horákové, i letos se našli tací, kteří měli potřebu toto dílo zničit. Rozumím tomu, že ne každému se může výstava Rudé století líbit. Chápu i to, když má někdo odlišný pohled na věc. Ale právě respekt k názoru druhých je známkou tolerantní a vyspělé společnosti," uvedl k tomu iniciátor výstavy Jiří Pospíšil, který je předsedou správní rady Musea Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových.

Zdroj: ČTK

Muzeum Kampa se po požáru v sobotu opět otevře veřejnosti, opravy potrvají několik měsíců

Muzeum Kampa, které v polovině července poškodil požár, se v sobotu dopoledne opět otevře veřejnosti. Návštěvníci si budou moci prohlédnout výstavu děl Alfonse Muchy a Pasty Onera, stejně jako stálou expozici Františka Kupky. Na Facebooku o tom informoval Jiří Pospíšil, předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových. Oprava muzea podle něj potrvá ještě několik měsíců.

Kouř z požáru elektrických rozvodů poškodil 15. července hlavně vyšší patra muzea včetně depozitáře. Pospíšil už dříve řekl, že škoda na objektu je přes deset milionů korun a škoda na dílech zasažených kouřem asi dva až tři miliony korun. Žádné umělecké dílo při požáru nebylo zničeno, asi dvě třetiny děl ze sbírky nadace ale podle Pospíšila zasáhl mazlavý kouř vzniklý hořením vzduchotechniky.

Finanční pomoc s restaurováním uměleckých děl přislíbil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Po návštěvě muzea v úvodu minulého týdne uvedl, že stát by mohl poskytnout jednotky milionů korun.

Zdroj: ČTK