Šéf vězení řekl, jak se mu oběsil nejsledovanější vězeň

Radek Nohl Radek Nohl
30. 3. 2011 14:20
Otakar Tomek byl ve vazbě s Vietnamcem. Ten o jeho sebevraždě prý nic neví
Otakar Tomek spáchal ve věznici sebevraždu
Otakar Tomek spáchal ve věznici sebevraždu | Foto: Domácí

Praha - Vězeňská služba v případě sebevraždy Otakara Tomka nepochybila. Tvrdí to její ředitel Jiří Tregler, podle kterého byl muž obviněný z vraždy a znásilnění devítileté dívky A. J. kontrolován častěji, než je běžné.

Tomek se před sebevraždou podrobil pohovoru s psychologem. Neprojevoval ale žádné sebevražedné sklony. Vězeňská služba tvrdí, že při příjmu přijala řadu bezpečnostních opatření.

Například musela zajistit, aby obviněný nezůstal na cele úplně sám. Proto byl umístěn do vazby s Vietnamcem, který je stíhán za majetkovou trestnou činnost. Muž neuměl česky a podle Treglera bylo zřejmé, že kauzu A. J. nezná. Navíc prý nehrozilo, že Vietnamec Tomka napadne.

Tomek neměl sklony k sebevraždě, zní z věznice

Podle informací Aktuálně.cz však na možnost, že se Tomek pokusí sáhnout si na život, upozorňovali experti, kteří se podíleli na jeho psychologickém a psychiatrickém zkoumání. V krajním případě, kdy se bude cítit zahnaný do kouta, bude podle expertů reagovat právě tímto způsobem.

"Vězeňská služba ale neměla žádné zprávy o tom, že by měl obviněný sebevražedné sklony," prohlásil Tregler.

Tomek několik hodin předtím než se pokusil o sebevraždu, ležel v posteli a četl si noviny. Když ho ve 23.00 přišli zkontrolovat, již spal. "Kontroly jsme od té doby prováděli v nepravidelných intervalech," tvrdí ředitel vězeňské služby pro výkon vazby a trestu Pavel Horák. Kolikrát to bylo, ale říct odmítl.

Dozorce Otakara kontroloval i ve 2.30. Obviněný prý stále spal. O čtvrt hodiny později, ale nastal zvrat. Dozorce již v posteli neviděl Tomkovu hlavu. "Obviněný totiž upravil lůžko tak, jakoby v něm ležel," prohlásil Tregler. 

Policie našla tělo A. J. v Praze - Troji.
Policie našla tělo A. J. v Praze - Troji. | Foto: Ondřej Besperát

Když pracovník věznice zjistil, že se Tomek pokusil o sebevraždu a visí na trubce od toalety, přivolal dalšího dozorce a společně Otakara vynesli z cely. Snažili se ho oživit. Marně.

Přijel i lékař a zdravotní sestra z vězeňské nemocnice. Když ale zjistili, že jeho stav je velmi vážný, zavolali záchranku. Ta ve 3.17 převezla Tomka do Ústřední vojenské nemocnice, kde po dvou dnech zemřel.

Vietnamec o sebevraždě nevěděl, prý spal

Podle zjištění Aktuálně.cz měl po pokusu o sebevraždu otok mozku. Jeho stav se dramaticky zhoršoval. Lékaři den před jeho smrtí mluvili o tom, že je téměř nemožné Tomka zachránit.

Policisté podle pražské mluvčí Andrey Zoulové nyní stále čekají na výsledky pitvy. "My máme jen neoficiální informace. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by na smrti obviněného mohl mít podíl spoluvězeň," řekl Tregler.

Vietnamec v době, kdy se Tomek oběsil, podle informací vězeňské služby spal. Ani při výslechu se od něj podle Treglera nic nedozvěděli.

Tomek ve vazbě nechal dopis na rozloučenou. Dozorce ho našel mezi jeho osobními věcmi. K vraždě ani znásilnění A. J. se v něm ale nepřiznal.

Dozorci Tomka kontrolovali velmi často, tvrdí vedení

Vedení věznice tvrdí, že dozorci Tomka kontrolovali častěji, než je běžné. Každý vězeň má ale podle zákona nárok na osm hodin nepřetržitého spánku.

"Není tedy možné přijít na celu, rozsvítit a zkontrolovat, zda obviněný skutečně spí. Dozorce se musí spokojit, že se dovnitř podívá průzorem ve dveřích cely," prohlásil Tregler.

Na dotaz, proč nebyl Tomek umístěn do speciální cely, Tregler odpověděl: "Rozhodl o tom ředitel vazební věznice. Ani speciální cela ale nedokáže zabránit sebevraždě. Vězni se oběsili i na klice od okna, na mřížích nebo konstrukci postele."

Pochybení dozorců prý neprokázaly ani záznamy z kamerového systému.

 

Právě se děje

Další zprávy