Příběh A. J. je u konce, její smrt ale zůstává záhadou

Domácí Domácí
23. 3. 2011 18:02
Státní zastupitelství už vydalo souhlas, aby bylo mrtvé tělo dívky vydáno rodičům
Ostatky těla policisté našli. Nikdy se ale zřejmě nedozví, proč musela dívka zemřít.
Ostatky těla policisté našli. Nikdy se ale zřejmě nedozví, proč musela dívka zemřít. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Smutný příběh o devítileté A. J. je u konce. Stíhání jediného podezřelého Otakara Tomka, který ve středu ráno zemřel, bude zastaveno.

Definitivní tečku za případem dají brzy kriminalisté.

Kromě řetězce nepřímých důkazů - Tomkovo DNA na dívčině batohu, jeho otisky v okolí nálezu těla či výsledky detektoru lži - mají detektivové podle zjištění Aktuálně.cz k dispozici i biologické stopy z nalezeného těla. Dokazují, že obviněný muž byl s dítětem v kontaktu.

Vyšetřování by pokračovalo v jediném případě. "A to když posudky, na jejichž výsledky se nyní čeká, prokážou, že byl do vraždy zapleten ještě někdo jiný," řekla Aktuálně.cz mluvčí kriminálky Pavla Kopecká.

Žalobce stíhání zastaví

Pražské státní zastupitelství považuje nyní kauzu za uzavřenou. V úterý večer dalo souhlas, aby bylo mrtvé tělo dívky vydáno. Její rodiče ji tak budou moci brzy pohřbít.  

"Čekáme už jen na spis od policie, že je obviněný mrtvý. Stíhání poté zastavíme. Podle zákona není možné vést trestní řízení proti zemřelému," prohlásila pro Aktuálně.cz mluvčí Štěpánka Zenklová.

Návrh by měl na zastupitelství dorazit v nejbližších dnech. Podle mluvčí pražské policie Andrey Zoulové se již připravuje.

Policisté tak nyní čekají už jen na poslední výsledky expertiz. Podle Zoulové se na základě nich bude odvíjet další případné vyšetřování. "Policisté musí prokázat, že dívku skutečně obviněný zabil," dodala Kopecká.

Policejní vyšetřování poté, co se našlo mrtvé tělo:

Hlavní otázkou, na kterou se ale zřejmě již nikdy nepodaří odpovědět, je, proč musela A. J. zemřít.

Doposud policisté pracovali jako s hlavní verzí s loupežným motivem. Podezřelý recidivista chtěl vykrást dům dívčiných rodičů, potřeboval k tomu její klíče, počkal si na ni, a když jí je bral, něco se "pokazilo" a dívce oproti "plánu" ublížil.

Otakar Tomek totiž podle znalců rozhodně nebyl sexuální deviant, ale měl silné psychopatické rysy.

Šance na přežití byly minimální, řekli lékaři

V Ústřední vojenské nemocnici Tomek zemřel ve čtvrtek ráno kolem osmé hodiny. Byl tam převezen poté, co se v pondělí brzy ráno pokusil o sebevraždu. A to přesto, že ve vazbě byl ještě s jedním vězněm. 

Otakar Tomek.
Otakar Tomek. | Foto: Domácí

Mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová však odmítla, že by v pankrácké vazební věznici chybovali. Z prvních šetření podle ní ani nevyplynulo, že by mu někdo jiný ublížil.

Tomek nechal ve vazbě dopis na rozloučenou. Podle Prunerové byl adresovaný rodině. K vraždě ani znásilnění dívky se v něm nepřiznal.

Podle informací Aktuálně.cz měl Tomek otok mozku a byl od pondělí v umělém spánku. Od té doby se jeho stav dramaticky zhoršoval. V úterý pozdě večer dokonce lékaři mluvilo o tom, že má velmi poškozený mozek. Naděje na jeho záchranu byla minimální.

Ve vazební věznici byl od pátku. A to přesto, že proti němu nebyl ani jeden přímý důkaz. Podle soudu bylo ale klíčové, že se našlo tělo A. J. Navíc prý hrozilo, že obviněný bude pokračovat v trestné činnosti.

Tomkův život byl plný zvratů

V testu inteligence obviněnému naměřili nadprůměrné IQ 122. Přitom vychodil jen základní školu a celé měsíce přespával v doupěti, které si vybudoval v bývalé strojovně výtahu v ďáblickém paneláku. Místo toalety tam měl pet láhve a igelitové sáčky.

Jedenačtyřicet let Otakara Tomka se zprvu odvíjelo podle pečlivého scénáře pro spořádaný život v komunismu. Narodil se do prominentní policejní rodiny, oba rodiče pracovali na Federálním ministerstvu vnitra.

Na stopě hlavního podezřelého, podívejte:

Otakar po základní škole nastoupil na gymnázium, ale někdy v šestnácti letech se v jeho životě něco zvrtlo. Jeho vztah k rodině se silně narušil a Tomek začal mít potíže. Vyhodili ho z několika škol a nakonec nedokončil ani učební obor.

S otcem nepromluvil dvacet let, s matkou si za poslední dva roky jen párkrát zavolali.

Obě manželství zkrachovala

Tomek si snažil vytvořit vlastní rodinu, ale oba pokusy zkrachovaly. Důvodem bylo také to, že v době, kdy se poprvé ženil, musel do vězení.

V obou manželstvích se mu narodily dcery. S jednou se však vůbec nestýkal, s druhou žil v Mostě. Před soudem ale Tomek v pátek řekl, že od rodiny odešel. Nechtěl ji prý vystavovat tlaku, který na něj vyvíjela média a policie.

Případ A. J. krok za krokem, podívejte:

Přestože Tomek bydlel v doupěti, chodil vždy k výslechu a na úřady upravený: nosil dokonale padnoucí oblek s černou košilí a světlou vázankou, vyčištěné kvalitní polobotky, přes rameno tašku na notebook.

A i když Otakara policisté několik týdnů sledovali, nebo když se ho při výslechu ptali na úmrtí A. J., byl vždy klidný a vyrovnaný. Tomek byl ale výjimečný samotář. Neměl žádné přátele.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy