Příběh A. J. je u konce, její smrt ale zůstává záhadou

Domácí Domácí
23. 3. 2011 18:02
Státní zastupitelství už vydalo souhlas, aby bylo mrtvé tělo dívky vydáno rodičům
Ostatky těla policisté našli. Nikdy se ale zřejmě nedozví, proč musela dívka zemřít.
Ostatky těla policisté našli. Nikdy se ale zřejmě nedozví, proč musela dívka zemřít. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Smutný příběh o devítileté A. J. je u konce. Stíhání jediného podezřelého Otakara Tomka, který ve středu ráno zemřel, bude zastaveno.

Definitivní tečku za případem dají brzy kriminalisté.

Kromě řetězce nepřímých důkazů - Tomkovo DNA na dívčině batohu, jeho otisky v okolí nálezu těla či výsledky detektoru lži - mají detektivové podle zjištění Aktuálně.cz k dispozici i biologické stopy z nalezeného těla. Dokazují, že obviněný muž byl s dítětem v kontaktu.

Vyšetřování by pokračovalo v jediném případě. "A to když posudky, na jejichž výsledky se nyní čeká, prokážou, že byl do vraždy zapleten ještě někdo jiný," řekla Aktuálně.cz mluvčí kriminálky Pavla Kopecká.

Žalobce stíhání zastaví

Pražské státní zastupitelství považuje nyní kauzu za uzavřenou. V úterý večer dalo souhlas, aby bylo mrtvé tělo dívky vydáno. Její rodiče ji tak budou moci brzy pohřbít.  

"Čekáme už jen na spis od policie, že je obviněný mrtvý. Stíhání poté zastavíme. Podle zákona není možné vést trestní řízení proti zemřelému," prohlásila pro Aktuálně.cz mluvčí Štěpánka Zenklová.

Návrh by měl na zastupitelství dorazit v nejbližších dnech. Podle mluvčí pražské policie Andrey Zoulové se již připravuje.

Policisté tak nyní čekají už jen na poslední výsledky expertiz. Podle Zoulové se na základě nich bude odvíjet další případné vyšetřování. "Policisté musí prokázat, že dívku skutečně obviněný zabil," dodala Kopecká.

Policejní vyšetřování poté, co se našlo mrtvé tělo:

Hlavní otázkou, na kterou se ale zřejmě již nikdy nepodaří odpovědět, je, proč musela A. J. zemřít.

Doposud policisté pracovali jako s hlavní verzí s loupežným motivem. Podezřelý recidivista chtěl vykrást dům dívčiných rodičů, potřeboval k tomu její klíče, počkal si na ni, a když jí je bral, něco se "pokazilo" a dívce oproti "plánu" ublížil.

Otakar Tomek totiž podle znalců rozhodně nebyl sexuální deviant, ale měl silné psychopatické rysy.

Šance na přežití byly minimální, řekli lékaři

V Ústřední vojenské nemocnici Tomek zemřel ve čtvrtek ráno kolem osmé hodiny. Byl tam převezen poté, co se v pondělí brzy ráno pokusil o sebevraždu. A to přesto, že ve vazbě byl ještě s jedním vězněm. 

Otakar Tomek.
Otakar Tomek. | Foto: Domácí

Mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová však odmítla, že by v pankrácké vazební věznici chybovali. Z prvních šetření podle ní ani nevyplynulo, že by mu někdo jiný ublížil.

Tomek nechal ve vazbě dopis na rozloučenou. Podle Prunerové byl adresovaný rodině. K vraždě ani znásilnění dívky se v něm nepřiznal.

Podle informací Aktuálně.cz měl Tomek otok mozku a byl od pondělí v umělém spánku. Od té doby se jeho stav dramaticky zhoršoval. V úterý pozdě večer dokonce lékaři mluvilo o tom, že má velmi poškozený mozek. Naděje na jeho záchranu byla minimální.

Ve vazební věznici byl od pátku. A to přesto, že proti němu nebyl ani jeden přímý důkaz. Podle soudu bylo ale klíčové, že se našlo tělo A. J. Navíc prý hrozilo, že obviněný bude pokračovat v trestné činnosti.

Tomkův život byl plný zvratů

V testu inteligence obviněnému naměřili nadprůměrné IQ 122. Přitom vychodil jen základní školu a celé měsíce přespával v doupěti, které si vybudoval v bývalé strojovně výtahu v ďáblickém paneláku. Místo toalety tam měl pet láhve a igelitové sáčky.

Jedenačtyřicet let Otakara Tomka se zprvu odvíjelo podle pečlivého scénáře pro spořádaný život v komunismu. Narodil se do prominentní policejní rodiny, oba rodiče pracovali na Federálním ministerstvu vnitra.

Na stopě hlavního podezřelého, podívejte:

Otakar po základní škole nastoupil na gymnázium, ale někdy v šestnácti letech se v jeho životě něco zvrtlo. Jeho vztah k rodině se silně narušil a Tomek začal mít potíže. Vyhodili ho z několika škol a nakonec nedokončil ani učební obor.

S otcem nepromluvil dvacet let, s matkou si za poslední dva roky jen párkrát zavolali.

Obě manželství zkrachovala

Tomek si snažil vytvořit vlastní rodinu, ale oba pokusy zkrachovaly. Důvodem bylo také to, že v době, kdy se poprvé ženil, musel do vězení.

V obou manželstvích se mu narodily dcery. S jednou se však vůbec nestýkal, s druhou žil v Mostě. Před soudem ale Tomek v pátek řekl, že od rodiny odešel. Nechtěl ji prý vystavovat tlaku, který na něj vyvíjela média a policie.

Případ A. J. krok za krokem, podívejte:

Přestože Tomek bydlel v doupěti, chodil vždy k výslechu a na úřady upravený: nosil dokonale padnoucí oblek s černou košilí a světlou vázankou, vyčištěné kvalitní polobotky, přes rameno tašku na notebook.

A i když Otakara policisté několik týdnů sledovali, nebo když se ho při výslechu ptali na úmrtí A. J., byl vždy klidný a vyrovnaný. Tomek byl ale výjimečný samotář. Neměl žádné přátele.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu. Stráže ho přemohly a předaly prokurátorovi, který vznese případně obvinění. Podle saúdskoarabské tiskové agentury SPA se strážcům zdálo, že muž není v "normálním stavu".

Jde o občana Saúdské Arábie a mluvčí úřadů v provincii Mekka řekl, že se incident stal ve 22:30 v pátek místního času (20:30 SEČ). Auto najelo do brány na jižním nádvoří mešity vysokou rychlostí, ale nikdo nebyl zraněn.

Saúdská Arábie letos kvůli koronaviru omezila provoz v mešitách a modlení ve Velké mešitě povolila až na začátku října. Každý den tam může provádět rituály takzvané malé pouti, umry, 15 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy