Obviněný z vraždy a znásilnění A. J. zemřel v nemocnici

Domácí Domácí
23. 3. 2011 11:45
Zdravotní stav Otakara Tomka se po pondělním pokusu o sebevraždu dramaticky zhoršoval
Otakar Tomek, obviněný z vraždy devítileté A. J.
Otakar Tomek, obviněný z vraždy devítileté A. J. | Foto: Domácí

Praha - Obviněný v případu vraždy a znásilnění devítileté A. J. jednačtyřicetiletý Otakar Tomek ve středu ráno zemřel.

Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke.

Další podrobnosti k úmrtí nesdělila. Podle informací Aktuálně.cz měl po pondělním pokusu o sebevraždu edém na mozku. Byl v umělém spánku.

Tomkův stav se od té doby dramaticky zhoršoval. Lékaři v úterý pozdě večer mluvili o tom, že má mozek velmi vážně poškozen.

Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová se k smrti obviněného nechtěla vyjadřovat. "Věc je zatím hodně čerstvá. Bez konzultace se státním zástupcem k tomu nic říkat nebudeme," prohlásila pro Aktuálně.cz Zoulová.

Ve vazbě nechal dopis, k vraždě se ale nepřiznal

Tomek se v pondělí pokusil oběsit na teplácích, které připevnil na konzolu od WC. V pankrácké vazební věznici nechal dopis na rozloučenou. K vraždě ani znásilnění A. J. se v něm ale nepřiznal.

"Z prvotních šetření lze cizí zavinění vyloučit," řekla ČTK mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová k tomu, zda Tomek spáchal sebevraždu. Vyšetřování okolností případu však dále pokračuje.

Na možnost, že se Tomek pokusí sáhnout si na život, upozorňovali experti, kteří se podíleli na jeho psychologickém a psychiatrickém zkoumání. V krajním případě, kdy se bude cítit zahnaný do kouta, bude podle expertů reagovat právě tímto způsobem.

Policie Tomka zadržela minulou středu poté, co byly v Troji objeveny ostatky dítěte. Expertíza posléze potvrdila, že patří devítileté dívce, která zmizela loni v polovině října. A právě jedenačtyřicetiletý muž byl od počátku v případu hlavním podezřelým.

V pátek na něj soudce uvalil vazbu. A to přesto, že proti němu neměl ani jeden přímý důkaz.  Podle soudu bylo ale klíčové, že se našlo tělo A. J. Navíc by prý obviněný mohl pokračovat v trestné činnosti.

Snímky z policejního vyšetřování:

Tomek neprošel detektorem lži

Policie našla už na podzim Tomkovy otisky na černém igelitovém pytli, na němž byl ve skrýši položený dívčin batoh. Recidivistu dopadli v ďáblickém paneláku, kde přebýval ve strojovně pro výtah.

Policie našla tělo A. J. před týdnem.
Policie našla tělo A. J. před týdnem. | Foto: Ondřej Besperát

Po několika výsleších muž připustil, že dívku v den jejího zmizení viděl, což zprvu striktně popíral. Také neprošel detektorem lži - a to právě v těch pasážích výslechu, které se týkaly zmizení A. J.

Testy DNA nadto prokázaly, že držel v ruce dívčin batoh, s nímž se loni v říjnu v pražské vilové čtvrti Troja vracela ze školy.

Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová řekla, že s objevem ostatků pomohla zejména nová 3D technologie, kterou tým zkoušel. Funguje na bázi GPS, zaznamenává pohyby osob a policistům má pomoci při plánování velkých pátracích akcí.

Zdroj detailně obeznámený s vyšetřováním Aktuálně.cz řekl, že se pátrači rozhodli s novou technikou centimetr po centimetru pročesat půdu v místech, kde se Otakar Tomek pohyboval. Určit místo, kde začít, pomohla náhoda. Půdu nad tělem rozryla divoká zvěř.  

Zmizení devítileté A. J. krok za krokem, podívejte se:

 

Právě se děje

Další zprávy