Obviněný z vraždy a znásilnění A. J. zemřel v nemocnici

Domácí Domácí
23. 3. 2011 11:45
Zdravotní stav Otakara Tomka se po pondělním pokusu o sebevraždu dramaticky zhoršoval
Otakar Tomek, obviněný z vraždy devítileté A. J.
Otakar Tomek, obviněný z vraždy devítileté A. J. | Foto: Domácí

Praha - Obviněný v případu vraždy a znásilnění devítileté A. J. jednačtyřicetiletý Otakar Tomek ve středu ráno zemřel.

Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke.

Další podrobnosti k úmrtí nesdělila. Podle informací Aktuálně.cz měl po pondělním pokusu o sebevraždu edém na mozku. Byl v umělém spánku.

Tomkův stav se od té doby dramaticky zhoršoval. Lékaři v úterý pozdě večer mluvili o tom, že má mozek velmi vážně poškozen.

Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová se k smrti obviněného nechtěla vyjadřovat. "Věc je zatím hodně čerstvá. Bez konzultace se státním zástupcem k tomu nic říkat nebudeme," prohlásila pro Aktuálně.cz Zoulová.

Ve vazbě nechal dopis, k vraždě se ale nepřiznal

Tomek se v pondělí pokusil oběsit na teplácích, které připevnil na konzolu od WC. V pankrácké vazební věznici nechal dopis na rozloučenou. K vraždě ani znásilnění A. J. se v něm ale nepřiznal.

"Z prvotních šetření lze cizí zavinění vyloučit," řekla ČTK mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová k tomu, zda Tomek spáchal sebevraždu. Vyšetřování okolností případu však dále pokračuje.

Na možnost, že se Tomek pokusí sáhnout si na život, upozorňovali experti, kteří se podíleli na jeho psychologickém a psychiatrickém zkoumání. V krajním případě, kdy se bude cítit zahnaný do kouta, bude podle expertů reagovat právě tímto způsobem.

Policie Tomka zadržela minulou středu poté, co byly v Troji objeveny ostatky dítěte. Expertíza posléze potvrdila, že patří devítileté dívce, která zmizela loni v polovině října. A právě jedenačtyřicetiletý muž byl od počátku v případu hlavním podezřelým.

V pátek na něj soudce uvalil vazbu. A to přesto, že proti němu neměl ani jeden přímý důkaz.  Podle soudu bylo ale klíčové, že se našlo tělo A. J. Navíc by prý obviněný mohl pokračovat v trestné činnosti.

Snímky z policejního vyšetřování:

Tomek neprošel detektorem lži

Policie našla už na podzim Tomkovy otisky na černém igelitovém pytli, na němž byl ve skrýši položený dívčin batoh. Recidivistu dopadli v ďáblickém paneláku, kde přebýval ve strojovně pro výtah.

Policie našla tělo A. J. před týdnem.
Policie našla tělo A. J. před týdnem. | Foto: Ondřej Besperát

Po několika výsleších muž připustil, že dívku v den jejího zmizení viděl, což zprvu striktně popíral. Také neprošel detektorem lži - a to právě v těch pasážích výslechu, které se týkaly zmizení A. J.

Testy DNA nadto prokázaly, že držel v ruce dívčin batoh, s nímž se loni v říjnu v pražské vilové čtvrti Troja vracela ze školy.

Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová řekla, že s objevem ostatků pomohla zejména nová 3D technologie, kterou tým zkoušel. Funguje na bázi GPS, zaznamenává pohyby osob a policistům má pomoci při plánování velkých pátracích akcí.

Zdroj detailně obeznámený s vyšetřováním Aktuálně.cz řekl, že se pátrači rozhodli s novou technikou centimetr po centimetru pročesat půdu v místech, kde se Otakar Tomek pohyboval. Určit místo, kde začít, pomohla náhoda. Půdu nad tělem rozryla divoká zvěř.  

Zmizení devítileté A. J. krok za krokem, podívejte se:

 

Právě se děje

před 4 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy