Obviněný z vraždy a znásilnění A. J. zemřel v nemocnici

Domácí Domácí
23. 3. 2011 11:45
Zdravotní stav Otakara Tomka se po pondělním pokusu o sebevraždu dramaticky zhoršoval
Otakar Tomek, obviněný z vraždy devítileté A. J.
Otakar Tomek, obviněný z vraždy devítileté A. J. | Foto: Domácí

Praha - Obviněný v případu vraždy a znásilnění devítileté A. J. jednačtyřicetiletý Otakar Tomek ve středu ráno zemřel.

Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke.

Další podrobnosti k úmrtí nesdělila. Podle informací Aktuálně.cz měl po pondělním pokusu o sebevraždu edém na mozku. Byl v umělém spánku.

Tomkův stav se od té doby dramaticky zhoršoval. Lékaři v úterý pozdě večer mluvili o tom, že má mozek velmi vážně poškozen.

Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová se k smrti obviněného nechtěla vyjadřovat. "Věc je zatím hodně čerstvá. Bez konzultace se státním zástupcem k tomu nic říkat nebudeme," prohlásila pro Aktuálně.cz Zoulová.

Ve vazbě nechal dopis, k vraždě se ale nepřiznal

Tomek se v pondělí pokusil oběsit na teplácích, které připevnil na konzolu od WC. V pankrácké vazební věznici nechal dopis na rozloučenou. K vraždě ani znásilnění A. J. se v něm ale nepřiznal.

"Z prvotních šetření lze cizí zavinění vyloučit," řekla ČTK mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová k tomu, zda Tomek spáchal sebevraždu. Vyšetřování okolností případu však dále pokračuje.

Na možnost, že se Tomek pokusí sáhnout si na život, upozorňovali experti, kteří se podíleli na jeho psychologickém a psychiatrickém zkoumání. V krajním případě, kdy se bude cítit zahnaný do kouta, bude podle expertů reagovat právě tímto způsobem.

Policie Tomka zadržela minulou středu poté, co byly v Troji objeveny ostatky dítěte. Expertíza posléze potvrdila, že patří devítileté dívce, která zmizela loni v polovině října. A právě jedenačtyřicetiletý muž byl od počátku v případu hlavním podezřelým.

V pátek na něj soudce uvalil vazbu. A to přesto, že proti němu neměl ani jeden přímý důkaz.  Podle soudu bylo ale klíčové, že se našlo tělo A. J. Navíc by prý obviněný mohl pokračovat v trestné činnosti.

Snímky z policejního vyšetřování:

Tomek neprošel detektorem lži

Policie našla už na podzim Tomkovy otisky na černém igelitovém pytli, na němž byl ve skrýši položený dívčin batoh. Recidivistu dopadli v ďáblickém paneláku, kde přebýval ve strojovně pro výtah.

Policie našla tělo A. J. před týdnem.
Policie našla tělo A. J. před týdnem. | Foto: Ondřej Besperát

Po několika výsleších muž připustil, že dívku v den jejího zmizení viděl, což zprvu striktně popíral. Také neprošel detektorem lži - a to právě v těch pasážích výslechu, které se týkaly zmizení A. J.

Testy DNA nadto prokázaly, že držel v ruce dívčin batoh, s nímž se loni v říjnu v pražské vilové čtvrti Troja vracela ze školy.

Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová řekla, že s objevem ostatků pomohla zejména nová 3D technologie, kterou tým zkoušel. Funguje na bázi GPS, zaznamenává pohyby osob a policistům má pomoci při plánování velkých pátracích akcí.

Zdroj detailně obeznámený s vyšetřováním Aktuálně.cz řekl, že se pátrači rozhodli s novou technikou centimetr po centimetru pročesat půdu v místech, kde se Otakar Tomek pohyboval. Určit místo, kde začít, pomohla náhoda. Půdu nad tělem rozryla divoká zvěř.  

Zmizení devítileté A. J. krok za krokem, podívejte se:

 

Právě se děje

před 14 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 42 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 47 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy