Nové důkazy vraždy A.J. soud přijal, Otakar je ve vazbě

Radek Nohl Radek Nohl
18. 3. 2011 16:20
Otakar Tomek se před soudem rozpovídal. Stále tvrdí, že devítiletou dívku nezabil
Otakar Tomek.
Otakar Tomek. | Foto: Domácí

Praha - Otakara Tomka, který je od počátku spojován se zmizením a následně i vraždou devítileté A. J., dnes odpoledne poslal soudce do vazby.

Za trestné činy vraždy, znásilnění a vloupání může odejít od soudu až s výjimečným trestem. Zatím proti němu ale nejsou přímé důkazy.

"V současné době hrozí, že by mohl utéct, nebo se skrývat," zdůvodnil mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 8 Martin Slováček, proč kvůli smrti A. J. nařídil soudce vazbu.

Tomek se zahájením trestního stíhání nesouhlasí. Jeho advokát Jan Fidler řekl, že si kvůli tomu podal stížnost.

Policisté zadrželi Tomka ve středu poté, co se našlo mrtvé tělo A. J. Okamžitě ho z mostecké hospody převezli do Prahy. Od té doby Tomka vyslýchali. Recidivista s vyšetřovateli nespolupracoval. A mlčel.

Tomek před soudem řekl: Dívku jsem nezabil

Před soudcem se ale dnes rozpovídal. "Odmítl, že dívku zabil. Říkal, že je nevinný," prohlásil Slováček.

Více prý k vraždě A. J. neřekl. Mluvil pouze o svém zaměstnání a rodině. Kvůli tlaku ze strany policie a médií před několika týdny odešel od své družky. Tvrdil, že nechtěl ohrozit její dceru. Přesto je prý s nimi stále v kontaktu.  

Aktuálně.cz upozornilo na to, že měsíce přespával v doupěti. Místo toalety tam měl pet láhve a igelitové sáčky. Soudci ale dnes řekl, že bydlí v hotelu a pracuje ve stavební firmě.  

Tomka chtěli policisté poslat do vazby již loni v říjnu. Tehdy ale soud řekl, že nepředložili dostatek důkazů. "Teď se ale našlo tělo oběti," vysvětlil Slováček. A to je podle něj klíčové. 

Snímky ze středečního policejního vyšetřování:

Kromě řetězce nepřímých důkazů - Tomkovo DNA na dívčině batohu, jeho otisky v okolí nálezu těla či výsledky detektoru lži - mají detektivové podle zjištění Aktuálně.cz nejnověji k dispozici první výsledky biologické stopy z nalezeného těla. Dokazují, že obviněný muž byl s dítětem v kontaktu.

"Konečné výsledky testů ale ještě k dispozici nemáme," prohlásil Sedláček.

Policie stále neví, proč musela A. J. zemřít

Doposud Tomek mluvil pouze při prvním výslechu, kdy byl také ochoten podstoupit zkoušku na detektoru lži. A neprošel právě v těch pasážích, které se přímo týkaly A. J.

Foto: Ondřej Besperát

I kvůli Tomkovu mlčení stále zůstává nezodpovězená otázka, proč musela dívka zemřít. Přesto ho ale policisté již ve čtvrtek obvinili z tří trestných činů.

A stále pracují jako s hlavní verzí s loupežným motivem: podezřelý recidivista chtěl vykrást dům dívčiných rodičů, potřeboval k tomu její klíče, počkal si na ni, a když jí je bral, něco se "pokazilo" a dívce oproti "plánu" ublížil.

Otakar Tomek totiž podle znalců rozhodně není sexuální deviant, ale má silné psychopatické rysy.

Mrtvé tělo pomohla najít nová 3D technologie

Tělo objevili kriminalisté poblíž místa, kde se na podzim našly klíče zmizelé devítileté dívky. Tedy mezi rozestavěnými domy v pražské ulici Pod Havrankou.

Nepátrali tu náhodou: už dříve tady našli nové stopy, které ukazovaly, že se v místě pohyboval hlavní podezřelý - recidivista Tomek.

Případ v obrazech: Po stopách obviněného

Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová řekla, že s objevem ostatků pomohla zejména nová 3D technologie, kterou tým zkoušel. Funguje na bázi GPS, zaznamenává pohyby osob a policistům má pomoci při plánování velkých pátracích akcí.

Zdroj detailně obeznámený s vyšetřováním řekl Aktuálně.cz, že se pátrači rozhodli s novou technikou centimetr po centimetru pročesat půdu v místech, kde se Otakar Tomek pohyboval. Určit místo, kde začít, pomohla náhoda. Půdu nad tělem rozryla divoká zvěř.

 

Právě se děje

Další zprávy