Rodiče zavražděné Aničky si stěžují na chybu soudce

Domácí ČTK Domácí, ČTK
5. 10. 2011 16:37
Podle nich pochybil, když napoprvé nevzal podezřelého do vazby, ministerstvo to odmítá

Praha - Rodiče zavražděné A. J. podali ministerstvu spravedlnosti podnět k zahájení kárného řízení proti soudci, který nevzal podezřelého Otakara Tomka v říjnu loňského roku do vazby.

Podnět podali také proti státní zástupkyni, která podle nich nedostatečně odůvodněným návrhem na vzetí do vazby mohla rozhodnutí soudce ovlivnit. Informoval o tom právní zástupce rodiny Antonín Janák.

Ministerstvo spravedlnosti však na soudce kárnou žalobu nepodá. Podnět týkající se státní zástupkyně postoupí vrchnímu státnímu zastupitelství.

Podnět k zahájení kárného řízení podle mluvčí ministerstva Terezy Palečkové prozkoumaly v uplynulých dnech dva odbory. "U první části podnětu, která se týkala rozhodovací činnosti soudce, neshledal ani jeden z těchto odborů důvod pro podání kárné žaloby," řekla mluvčí.

Podle ní ministerstvo nemůže přezkoumávat rozhodovací činnost soudce, a proto bude podnět odložen. O tom v nejbližších dnech vyrozumí stěžovatele.

O druhé části podnětu, která se týká činnosti státní zástupkyně, nemůže ministerstvo spravedlnosti rozhodnout, protože podle mluvčí nevykonává nad státními zástupci dohled. Proto podnět postoupí pražskému vrchnímu státnímu zastupitelství. 

Chybovala prý i státní zástupkyně

Podle Janáka soudce Obvodního soudu pro Prahu 8 neměl již obviněného z trestného činu zbavení osobní svobody pustit na svobodu v době, kdy byly naplněny vazební důvody, navíc nebylo známo místo, kde se Anička nacházela, ani zda je naživu.

"To, že nezletilá již nežila, nemohl soudce v době, kdy rozhodoval, vědět a jeho protiprávní rozhodnutí to neomlouvá," uvedl Janák.

Podnět ke kárné žalobě podal Janák i proti státní zástupkyni Jaromíře Biolkové, která návrh na vzetí do vazby zpracovávala. Podle právníka byl návrh zpracován nedbale, neboť státní zástupkyně nezohlednila v rozporu s trestním řádem veškeré skutečnosti, jež vyšly při výslechu najevo.

"Nelze vyloučit, že právě tato nedbalost mohla být důvodem pro rozhodnutí soudu o propuštění zadrženého na svobodu," dodal Janák.

Dívka zmizela 13. října v pražské Tróji. Naposledy ji viděli v ulici Pod Písečnou, kudy se vracela ze školy. Od té doby pátraly po holčičce řadu dní desítky policistů, městských strážníků i vojáků, hasičů a psovodů.

Vyšetřovatelé od začátku podezírali Otakara Tomka, jehož otisky našli už na podzim na černém igelitovém pytli, na němž byl ve skrýši položený dívčin batoh.

Po dopadení recidivista podstoupil několik výslechů, v nichž připustil, že dívku v den jejího zmizení viděl, což zprvu striktně popíral. Také neprošel detektorem lži - a to právě v těch pasážích výslechu, které se týkaly Aniččina zmizení. Policie navrhla vzetí podezřelého do vazby. Soud však návrh odmítl.

Dívčiny ostatky policie nalezla 16. března v Tróji. Ještě týž den zadržela hlavního podezřelého Otakara Tomka a obvinila ho z trestného činu vraždy, vloupání a znásilnění. Několik dní nato spáchal v cele sebevraždu.

Pražské městské státní zastupitelství poté případ uzavřelo s tím, že dívku s největší pravděpodobností zabil on.

 

Právě se děje

Další zprávy