Fakta: Hlavní podezřelý sledoval Annin dům dalekohledem

Sabina Slonková
17. 1. 2011 16:50
Aktuálně.cz je několik týdnů na stopě muže obviněného ze zmizení devítileté dívky v pražské Troji
Otakar Tomek, obviněný z vraždy devítileté A. J.
Otakar Tomek, obviněný z vraždy devítileté A. J. | Foto: Domácí

Nové informace: --------------- * Po 16:00 jsme text rozšířili o detailní rekonstrukci, která mapuje poslední okamžiky před zmizením Anny Janatkové * Hlavní podezřelý mění to, co dosud policii tvrdil * Zmizel policii z Mostu, kam pravidelně jezdil za družkou * Koncem roku se octl pod tlakem. Došly mu peníze, začal pít a družka ho vyhodila z bytu

Praha - Tři měsíce od zmizení devítileté Anny Janatkové přichází překvapivý obrat v dosavadní výpovědi hlavního podezřelého.

V případu obviněný jedenačtyřicetiletý recidivista Otakar T. poprvé připustil, že dívku v den jejího zmizení opravdu viděl, což dosud striktně popíral.

V kombinaci s dalšími fakty je to zásadní informace.

Otakar T. neprošel detektorem lži právě v těch pasážích výslechu, které se týkaly Anina zmizení. A testy DNA prokázaly, že držel v ruce její batoh, s nímž se loni v říjnu v pražské vilové čtvrti Troja vracela ze školy.

Muž, o jehož podílu na zmizení dítěte je policie přesvědčena, zatím při opakovaných výsleších tvrdil, že Anně nijak neublížil a také vždy trval na tom, že ji ani neviděl.

Během jednoho z jeho sezení u znalce z oboru psychiatrie, který na něj spolu s dalšími dvěma kolegy zpracovává posudek, se to ale změnilo. Otakar T. se expertovi svěřil, že Aničku v den zmizení potkal.

Aktuálně.cz také zjistilo, že vyšetřování případu se v posledních týdnech zkomplikovalo. Otakar T. totiž zmizel z Mostu, kde žil s družkou, kam pravidelně každý víkend jezdil a policie ho tam měla pod kontrolou.

Zlom na přelomu roku

Na nové informace přišel on-line deník Aktuálně.cz při několikatýdenním mapováním příběhu ztracené dívky.

Všechny zjištěné věci stále silněji ukazují, jak jsou podezření policistů vůči Otakarovi T. opodstatněná.

Informace ohledně obratu ve výpovědi hlavního podezřelého vycházejí ze svědectví dvou vysoce důvěryhodných zdrojů, které se pohybují v těsné blízkosti případu.

Sám znalec Ladislav Procházka ale komentář k výpovědi Otakara T. odmítl. "Nezlobte se, ale jsem vázán mlčenlivostí," zdůvodnil svou reakci.

Otakar T. se přitom v posledních dnech dostal podle informací z mnoha zdrojů pod silný tlak.

Nejprve před Vánocemi v rozporu s dosavadní pečlivou dochvilností nedorazil na jeden z výslechů a místo toho se objevil v Troji nedaleko místa, kde Anna zmizela.

Sousedé z mosteckého sídliště, kde posledních osm let žil s družkou a dcerou, uvedli, že mu také došly peníze a že začal pít. Hned v prvním lednovém týdnu mu navíc družka sbalila věci a z bytu ho vyhodila.

To potvrzuje bratr Martin, s nímž se Otakar T. začal po letech znovu stýkat.

"Byl jsem za ním naposledy na Silvestra. Vím, že mu pak jasně řekla, ať si dá nejdřív do pořádku své věci, a pak se teprve může vrátit," uvedl.

Kam zmizel?

Mobilní telefon, na kterém byl Otakar T. ještě před Vánoci běžně k zastižení, je od Nového roku také permanentně nedostupný.

Kam Otakar T. zmizel, není jasné. Reportéři Aktuálně.cz jej nezastihli ani na chatě v zahrádkářské kolonii asi třicet kilometrů od Mostu, kam ještě nedávno vyrazil s dcerou za sněhem.

Nevrátil se ani do pražského příbytku, který si zbudoval ve strojovně jednoho z ďáblických paneláků: majitel domu provizorní vchod do doupěte zazdil.

Policie Otakara T. už týdny monitoruje. Není ale jasné, jestli nyní ví, kde přesně se muž po celé dny pohybuje.

"Kdybychom ho potřebovali zastihnout, zásilku mu doručíme. Vždy se zatím dostavoval a poštu si vyzvedával," odpovídá policejní mluvčí Andrea Zoulová na otázku, jestli policie ví, kde Otakar T. právě teď je.

Co prozradí znalci?

Pod tlakem se podezřelý muž ocitl shodou okolností v době, kdy experti dokončují znalecké posudky jeho osobnosti.

Z informací Aktuálně.cz vyplývá, že se shodují: Otakar T. jim vychází jako psychopatická osobnost se silnými sklony ke lhaní. Scházejí mu také emoce a je nadprůměrně inteligentní (IQ testu mu vyšlo 122, průměr v Česku je 107,03).

Závěr, z něhož by vyplývalo, zda může či nemůže být Otakar T. podle nich za zmizení Aničky zodpovědný, ale zatím hotov není.

Kriminalisté jsou přesvědčeni, že mají toho pravého, ačkoli stoprocentní důkaz, že dítě z pražské čtvrti Troja unesl nebo mu jinak ublížil, stále nemají.

Otakar T. je tak stále stíhán "jen" za zbavení osobní svobody s horní sazbou osm let vězení.

Co se tehdy stalo?

Zpětně už lze poměrně přesně zrekonstruovat, co se loni 13. října, kdy Anička zmizela, stalo. Šla cestou, po níž chodila sama teprve od září. Do prázdnin ji rodiče do školy v ulici Na Šutce doprovázeli.

Tu středu si kousek zašla, doprovodila ještě kamarádky na roh a pak se sama vydala s kopce domů. V ohybu ulice Pod Písečnou ji naposledy viděl soused a dělníci, kteří pracovali na stavbě jednoho z domů.

"Svítilo slunce a dívka měla dlouhé a nápadně světlé vlasy. Nešlo ji přehlédnout," vzpomíná jeden ze svědků.

V tu chvíli Aničce zbývalo domů nějakých 400 metrů. U branky vedoucí do zahrádkářské kolonie s těžko prostupným terénem, neudržovanými pozemky a polorozpadlými chatkami její stopy mizí.

Ve stejné době se v okolí pohyboval Otakar T. Původně policii tvrdil, že byl v danou dobu na jiném konci Prahy, záběry z městských kamer ho ale usvědčily, že lže.

Později přiznal, že v okolí domu Janatkových v ten den skutečně byl. Seděl nad pozemkem s jejich domem a pozoroval vše dalekohledem.

Pohyboval se tam dokonce i v předchozích dnech. Co přesně tam dělal, nejprve nebyl ochoten říci. Nakonec tvrdil, že si tam vytipovával další místa pro krádeže.

Loupež, únos a zkrat

Poté, co policie prakticky vyloučila, že by za zmizením Anny byly neshody v rodině či obchodní spory jejího otce z dob podnikání, zbyly v zásadě dvě vyšetřovací verze.

A obě souvisejí s rodinným majetkem.

Miloš Janatka, otec Aničky, je dnes rentiérem. Kromě účasti ve firmách obchodujících s LTO je duchovním otcem technické stránky CCS karet. Rodina je tak finančně zajištěná.

Janatkovi si v Troji nechali postavit unikátní dům s nápadnou okrasnou zahradou, který i v této prestižní vilové čtvrti Prahy poutá  pozornost.

Podle první vyšetřovací verze jde v případě Anička primárně o vykradení domu Janatkových. Zloděj či zloději k tomu potřebovali klíče, které chtěli sebrat dívce, již si vyhlédli.

Druhá verze je o nevydařeném únosu. Kdosi si na základě rodinné vily domyslel, že rodina je movitá, vysledoval, že Anička chodí pravidelně sama domů a počkal si na ní.

 

Právě se děje

Další zprávy