Praha - Pražské zastupitelstvo po několikahodinové debatě schválilo rozpočet na příští rok. TOP 09 a další strany si ale přes odpor hnutí ANO primátorky Adriany Krnáčové a sociálních demokratů prosadily, že se provozní výdaje města sníží o 680 milionů.
Peníze se přesunou do investiční rezervy. Proti snížení plánovaných běžných výdajů zejména u záchranné služby o dvacet milionů korun protestoval ředitel motolské nemocnice a volební lídr ČSSD Miloslav Ludvík.
"To jsou peníze na platy. Budou záchranáři propouštět? Tady jde o život," rozčiloval se marně Ludvík. Zastupitelé ale upozornili, že záchrance se ve skutečnosti rozpočet nesnižuje - pouze se jí od Nového roku přidá méně, než se původně plánovalo.
Spolu s TOP 09 pro změny v rozpočtu hlasovala i ODS a Trojkoalice, nezávislí a Piráti - tedy strany, které se pokoušejí vyjednat novou koalici a poslat ANO a ČSSD do opozice. TOP 09 v zákulisí odpoledne dokonce sháněla hlasy na odvolání Krnáčové nebo některých radních. Nakonec ale nesehnala dostatečnou podporu, proti byli Piráti a Trojkoalice.
Příjmy rozpočtu mají být 43,6 miliardy a výdaje 58,7 miliardy korun. Rozdíl město dorovná ze státních příspěvků. Na investice má Praha téměř 13 miliard korun, chce platit především dopravní stavby a přestavbu čističky.
Právě výše běžných výdajů byla v debatě, která běží od ranních hodin, terčem největší kritiky. Oproti letošku totiž mají stoupnout ze 40,9 miliardy na 41,3 miliardy. "Chceme snížit běžné výdaje a použít je na rozvoj Prahy,“ uvedl předseda pražské ODS Filip Humplík.
Podle pravicové strany se od jejího odchodu z čela magistrátu v roce 2013 běžné výdaje postupně navýšily o více než šest miliard. "Ke zvyšování jsme přistoupili jen v odůvodněných případech a zároveň jsme se snažili najít úspory,“ hájila rozpočet náměstkyně Eva Kislingerová z ANO.
Babiš nám bere peníze
Na primátorku se při projednávání rozpočtu navíc snesla kritika kvůli tomu, že její stranický šéf Andrej Babiš ve středu ve Sněmovně prosadil změnu v rozpočtovém určení daní. Díky nim obce sice dostanou více peněz z DPH, zároveň ale přijdou o svůj podíl na dani z příjmu od podnikatelů.
Pro Prahu, kde je hodně podnikatelů a kde je příjem z těchto zdrojů tradičně vyšší než u malých obcí, je to nevýhodné. "Hrubým odhadem kvůli tomu Praha přijde minimálně o 350 milionů korun. Ministr Babiš nám bere peníze,“ uvedla zastupitelka za ODS Alexandra Udženija. Opatření platí až od roku 2017, čerstvě schváleného rozpočtu se ještě nedotkne.
Na investice by mělo jít 12,71 miliardy, což je o 1,6 miliardy víc než v letošním rozpočtu. Téměř pět miliard Praha pošle do dopravních staveb, a to především do tří úseků městského okruhu a přípravy prvního úseku trasy metra D z Pankráce do Písnice. Přes 3,5 miliardy půjde na městskou infrastrukturu, hlavně na přestavbu čističky na Císařském ostrově.
Původně Praze hrozilo rozpočtové provizorium, protože ANO a ČSSD nechaly materiál 1. prosince z jednání rady stáhnout. Schválen byl až o den později na mimořádném jednání rady, jehož svolání primátorka Adriana Krnáčová (ANO) podmínila podpisy pod dokument, v němž slíbilo 34 zastupitelů, že podpoří rozpočet v předloženém znění bez pozměňovacích návrhů.
Právě z toho důvodu dnes někteří zastupitelé museli zvolit poněkud krkolomný postup - rozpočet nejprve schválili v primátorčině znění, jak se zavázali, aby do něj vzápětí prohlasovali změny.