Před měsícem zmizela Anička. Proč se ji nedaří nalézt?

Michal Štůsek Michal Štůsek
13. 11. 2010 18:20
Otázky a odpovědi k pátrání po devítileté dívce z Prahy

Praha - Přesně před měsícem, 13. října, zmizela cestou ze školy v pražské čtvrti Troja devítiletá Anička Janatková. Policie po dívce zatím pátrá bez výraznějšího úspěchu, i když nasadila stovky mužů a i když rodiče dvakrát nabídli případným únoscům či jako odměnu za rozhodující stopu 3,5 miliónu korun.

Proč se navzdory obrovskému nasazení nedaří dítě nalézt?

Připomeňte si to přehledně v otázkách a odpovědích shrnutí dosud známých informací k tomuto případu.

Foto: Aktuálně.cz

Kdy a kde se Anička Janatková ztratila?

Dívku viděly naposledy její spolužačky ze Základní školy Na Šutce v pražské čtvrti Troja, se kterými šla 13. října společně domů, stejně jako každý školní den. Rozdělily se kolem 13. hodiny v ulici Pod Písečnou. Od tohoto okamžiku ji nikdo neviděl.

Foto: Aktuálně.cz

Jaké mají vyšetřovatelé verze pro zmizení?

Policie pracuje se dvěma základními verzemi. Podle první se stala Anička obětí násilného trestného činu. Tou druhou je možnost, že dívku někdo z dosud neznámého důvodu unesl.

Foto: Aktuálně.cz

Jak policie pátrala?

Policie vytvořila speciální vyšetřovací tým Anička, který má celkem 70 členů a vede jej Josef Mareš. Policisté uvedli, že prověřili více než 1200 poznatků, žádný z nich ale k nalezení ztracené dívky nevedl. Náročný terén v pražské Troji prohledávaly stovky příslušníků policie, vojenské policie, hasičů i dobrovolníků. Oblast pátrání se začátkem listopadu rozšířila více na sever do Drahanského údolí, Zdib a okolí Vltavy.

Foto: Aktuálně.cz

Proč policie rošířila oblast pátrání více na sever?

Police v prozkoumávání terénu pokračuje především směrem na sever od Troji. Koncem týdne vyrazily desítky příslušníků z Prahy i blízkého okolí do Zdib, Dolních Chaber nebo Brnek. Kvůli uvalení informačního embarga policie blíže nevysvětlila, co ji k tomuto kroku vedlo. Mluvčí policie Praha - venkov Štěpánka Zatloukalová pouze sdělila, že se jedná o pravidelnou preventivní operaci, při které se policie každý rok zaměřuje na bezdomovce a pátrá také po lidech, kteří se vyhýbají vězení.

Foto: Aktuálně.cz

Kdo je muž, jehož policie v případu podezírá?

Jedná se o jednačtyřicetiletého muže z Prahy, který byl v minulosti osmkrát trestán zejména za majetkové trestné činy, krádeže, zpronevěru a zanedbání povinné péče. Z vězení byl naposledy propuštěn v polovině letošního roku. Je rozvedený a má dvě dcery. V poslední době bydlí s družkou a osmiletou dcerou v Mostě, trvalé bydliště má ale stále v Praze, kam jezdí za přivýdělkem.

Foto: Aktuálně.cz

Co mluví proti podezřelému?

V hlavním městě přespával v panelákovém bytě v Ďáblicích, od něhož mu zůstaly klíče po rozvodu s první manželkou. S tou má první  jedenadvacetiletou dceru. Muž oblast, kde se Anička ztratila, velmi dobře zná. Policie ho vypátrala díky DNA získané z batohu Aničky. DNA podezřelého má policie proto, že muž byl trestán a je evidován v registru. Podezřelý se podle policie během několika výslechů přiznal, že batoh našel. Říká, že ho jen zvedl, potěžkal a vrátil na místo. Policie muže vyslechla i na detektoru lži. Z analýzy výsledků kriminalisté usuzují, že o zmizení Aničky něco ví. Několikrát prý změnil výpověď, a nakonec přiznal, že v době, kdy se Anička ztratila, byl na inkriminovaném místě.

Na základě získaných poznatků se proto policisté rozhodli podezřelého obvinit z trestného činu zbavení osobní svobody a navrhli jeho vzetí do vazby. K jejich překvapení ale soud tento návrh pro nedostatek důkazů odmítl a pustil podezřelého na svobodu.

Foto: Aktuálně.cz

Jak sleduje policie podezřelého?

Později policisté muže ještě několikrát vyslechli na svobodě. Indicie k nalezení Aničky ale nezískali, a proto je stále pravděpodobnější, že obviněný je jen další slepou uličkou ve vyšetřování.

Foto: Aktuálně.cz

Proč soudce podezřelého propustil z vazby?

Soudce Petr Fassati, který o zamítnutí vzetí do vazby rozhodl, vysvětlil, že policie neposkytla dostatek důkazů, které by obvinění potvrdily. Jediným byla mužova DNA na batohu Aničky. Policie rozhodnutí napadla s tvrzením, že soudce nemohl za tak krátkou dobu celý spis podrobně prostudovat, což soud následně vyvrátil. Faktem ale zůstává, že soudce neprostudoval přiložené DVD, na kterém byl videozáznam výpovědí zadrženého. Právě tento důkaz přitom policie považovala za klíčový.

Foto: Aktuálně.cz

Jaké kroky podnikla rodina Janotkových?

Janatkovi nejprve využili služeb soukromého kynologa, který se pokusil pár dní po zmizení Aničky pomoci pátrat v bezprostředním okolí jejich domu v Troji. Snaha byla neúspěšná, a proto se rozhodli zkusit jinou cestu. V sobotu 16. října nabízí Miloš Janatka v televizi Nova případným únoscům 3,5 milionu korun, když jeho dceru propustí. Výzva zůstala bez odezvy.

V úterý 9. listopadu přichází druhá nabídka. Rodina opět nabízí stejnou částku, tentokrát ale prostřednictvím ČTK oslovuje veřejnost. Odměnu má dostat ten, kdo Janatkovým zachrání a vrátí jejich dceru, nebo poskytne spolehlivé informace vedoucí k člověku, který stojí za jejím zmizením.

 

Právě se děje

Další zprávy