Praha - Dopravní podnik zahájil přípravné práce nutné k obnovení provozu pražského metra. Finální rozhodnutí o obnovení provozu metra padne ve středu v noci.
V pěti stanicích metra, které byly kvůli povodňovému nebezpečí uzavřeny naposledy, byl ve středu ráno obnoven provoz. Na lince A jde o stanici Muzeum a na trase B o stanice Smíchovské nádraží, Kolbenova, Vysočanská a Českomoravská.
Zbylé stanice v centru města jsou uzavřeny, řekl ředitel dopravního podniku Milan Křístek.
"Zprovoznění metra je pro nás nyní naprosto klíčové a děláme vše pro to, aby k tomu došlo co nejdříve. Spuštění metra ale předchází celá řada potřebných aktivit a nezbytných kontrol, tak abychom zajistili maximální bezpečnost cestujících. Konečné rozhodnutí oznámíme dnes pozdě v noci či zítra nad ránem, proto prosíme cestující, aby sledovali aktuální informace v médiích či na našich webových stránkách," uvedl generální ředitel DPP Milan Křístek.
Zatím stále počítá s tím, že by mělo metro jezdit po celých trasách podle předběžných plánů od pátku.
Voda do metra neprosákla
Před samotným spuštěním provozu metra musí DPP ještě demontovat části hradítek pro vstup do stanic metra Křižíkova a Invalidovna, postupně otevřít tlakové uzávěry v eskalátorových a traťových tunelech nebo ve větracích šachtách a prohlédnout technické zařízení.
V uzavřených tunelech ani ve stanicích zatím dopravce nezaznamenal žádné výrazné průsaky vody. "Nic vážného se neděje, drobné průsaky jsou, ale ty jsou tak malé, že nic vážného nehrozí," řekl ČTK ředitel.
Metro tak nadále nejezdí na lince A v úseku Dejvická - Muzeum, na trase B mezi stanicemi Českomoravská - Smíchovské nádraží a na lince C v úseku Kobylisy - Muzeum.
Některé stanice v centru města zůstávají i nadále uzavřeny, zavedena je náhradní autobusová a tramvajová doprava. Další obnova provozu metra bude záležet na vývoji průtoku Vltavy a bude postupovat stejně jako při jeho uzavírání.
Po snížení průtoku ve Vltavě pod 1500 metrů krychlových za sekundu a kontrole tunelů bude moci jezdit celé metro. Dnes ráno dosahoval průtok zhruba 2500 metrů krychlových za sekundu, za posledních 24 hodin klesl asi o 700 kubíků za sekundu.
Ve 12:00 by se měla zatím jen pro MHD otevřít Strakonická ulice, která je důležitou spojnicí Smíchova se Zbraslaví, Chuchlí a Radotínem. Týká se to linek číslo 129, 172 a 241.
Od rána je možné po Strakonické jezdit v úseku mezi Pražským okruhem a hranicemi Prahy.
V odpoledních hodinách se podařilo otevřít Těšnovský tunel spojující Rohanské nábřeží s nábřežím Ludvíka Svobody.
"Věříme, že se tím částečně uleví dopravě, přestože je stále zavřeno Dvořákovo nábřeží a ulice Na Františku," řekl mluvčí Technické správy komunikací Prahy Tomáš Mrázek.
Tunel nebyl zaplaven vodou, pouze v nejhlubší části bylo trochu vody. Správa komunikací z něj ale preventivně odstranila veškeré technologie, aby předešla škodám. Od úterního večera do dneška je po zlepšení situace opět vracela na původní místo.
Obnovují se i vlakové spoje
Do Prahy se vrátí i některé vlakové spoje. Bude obnoven provoz linky S41 z Roztok do Libně. Vlaky začnou jezdit i na lince S8 a S80 z hlavního nádraží přes nádraží Krč do Vraného nad Vltavou. Zůstává uzavřen úsek Davle - Jílové u Prahy.
Jinak funguje železnice bez větších problémů.
Cestující mohou využít pro cestu z okrajových částí do centra pravidelné linky souběžné s linkami metra, např. S2/S20 z Horních Počernic a Vysočan na Masarykovo nádraží, S 7 ze Smíchova na hlavní nádraží, S1 z Klánovic, Běchovic, Dolních Počernic, Kyjí a Libně na Masarykovo nádraží a hlavní nádraží, S5 z oblasti Dejvic na Masarykovo nádraží a další linky.
Kromě toho České dráhy zavádějí další posilové spoje, které lze využívat náhradou za metro. Místo linky B metra lze využívat spoje Smíchov -hlavní nádraží - Vysočany a místo linky C spoje Uhříněves - Horní Měcholupy - Hostivař - Vršovice - hlavní nádraží.
Pravidelné a mimořádné spoje na těchto tratích zajišťují interval cca 15 minut. Na území hlavního města je možné využívat také rychlíky s jízdenkami Pražské integrované dopravy.
Jaká byla situace v metropoli ráno? Na pražském Proseku kolabuje doprava. Sjezdy na Palmovku i do Vysočan prakticky stojí. Takzvaná Vysočanská estakáda je neprůjezdná, v koloně stojí i autobusy MHD. Situace je špatná dále v okolí Rokytky v dolní Libni a na Balabence.