Praha - Vedení radnice Prahy 11 popřelo, že by si u firmy ABL, kterou vlastní bratr ministra doprava Víta Bárty (VV) , před několika roky objednalo sledování politiků.
Varianta, že za kauzou může stát přímo Praha 11 vyplývá podle deníku Mladá fronta Dnes z interního materiálu firmy ABL, kde je jako klient uvedena zkratka "P11", což podle všeho znamená právě Prahu 11.
Agentura v té době měla s radnicí navíc uzavřeny i dva oficiální kontrakty za 3,3 milionu korun.
Starosta jedenácté městské části Dalibor Mlejnský (ODS) řekl, že byl sám v roce 2006 sledován. "Složky, které na mě někdo nechal připravovat, dokonce prověřoval Kontrolní výbor magistrátu Prahy," dodal Mlejnský.
Radnice tvrdí, že pokud existují nějaké dokumenty, kde je Praha 11 označena jako objednatel zakázky na sledování politiků, jedná se o padělky.
Po konzultaci s právníkem starosta zvažuje, že vedení městské části podá trestní oznámení na neznámého pachatele.
Deník Mladá fronta Dnes ve čtvrtek zveřejnil fotografie, videozáznamy a počítačové dokumenty, které podle listu dosvědčují, že ABL před několika lety sledovala politiky ODS. O důkazy už projevila zájem policie.
Podle médií měla být hlavním terčem sledování tehdejší starostka ODS v Praze 11 Marta Šorfová a další komunální politici.
Cílem sledování měla být diskreditace těchto politiků. Šorfová, která prý v té době čelila velkému tlaku části občanských demokratů, aby odešla z funkce, připustila, že zakázku na její sledování mohl ABL zadat některý z jejích kolegů.
Bárta v úterý znovu popřel, že by v minulosti přijal jakoukoli objednávku na kompromitaci politiků od pražské ODS.
Někdejší majitel ABL a klíčový politik VV v tiskovém prohlášení uvedl, že jeho spolupracovníci chystají interpretaci dosud zveřejněných dokumentů týkajících se této kauzy.
Premiér Petr Nečas v pátek v prohlášení uvedl, že považuje informace za závažné. Vyzval ministra Bártu, aby vše veřejně vysvětlil. Ministr zareagoval tím, že se k případu vyjádří do pátku.