Opozice chtěla jednat o trafikách v pražských firmách. Koalice v čele s ANO to ale zablokovala

Jiří Pšenička
30. 11. 2017 15:33
Návrh pirátů, aby se rozdělováním placených funkcí v městských firmách ve čtvrtek zabývalo pražské zastupitelstvo, neprošel. Záměr sice podpořila celá opozice, ale koalice vedená primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) se nepřipojila.
Primátorka Adriana Krnáčová.
Primátorka Adriana Krnáčová. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Pražští piráti usilují o to, aby byla zpřísněna pravidla týkající se obsazování míst v orgánech firem vlastněných hlavním městem. "Ta pravidla jsou dnes velmi volná a nejsou ani dodržována. Měli bychom radě uložit, aby byla zpřísněna, protože neřeší problém politických trafik," uvedl ve čtvrtek na jednání pražského zastupitelstva šéf pirátského klub Adam Zábranský.

Svůj návrh přednesl týden poté, co deník Aktuálně.cz přinesl písemné doklady o tom, jak si zastupitelé za hnutí ANO loni v dubnu podělili placené posty v dozorčích radách a představenstvech komunálních firem. Výsledné rozdělení funkcí vepsané do úhledné tabulky všichni vlastnoručně podepsali. Vše bylo stvrzeno těsně předtím, než byla znovuobnovena pražská radniční vláda ANO/ČSSD/Trojkoalice.

Podle neoficiálních zdrojů chtěli mít politici Babišova hnutí garantováno, že si měsíčně vydělají kolem 70 tisíc korun hrubého. Zastupitelé za ANO ale tvrdí, že šlo jen o rozdělování odpovědnosti, peníze prý žádnou roli nehrály.

Piráti chtěli, aby o obsazování postů ve firmách zastupitelstvo jednalo, ale tento bod se nakonec na program čtvrtečního jednání nedostal. Ačkoliv jej podpořila celá opozice, zástupci koalice se zdrželi nebo vůbec nehlasovali (včetně primátorky Adriany Krnáčové). Jediný z koalice, kdo návrh podpořil, byl zastupitel za ANO Patrik Nacher.

Opozice kritizuje fakt, že nejsou dodržována ani změkčená pravidla, která si radní sami dříve schválili. Podle nich by každý zastupitel měl mít maximálně dvě funkce v městských firmách, přitom ale hned čtyři zastupitelé jich mají více.

V rámci odpoledních interpelací radní Grabein Procházka (ANO) uvedl, že s jistými změnami v obsazování míst v orgánech firem se počítá, ale musí být zaváděny postupně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy