Opozice chtěla jednat o trafikách v pražských firmách. Koalice v čele s ANO to ale zablokovala

Jiří Pšenička
30. 11. 2017 15:33
Návrh pirátů, aby se rozdělováním placených funkcí v městských firmách ve čtvrtek zabývalo pražské zastupitelstvo, neprošel. Záměr sice podpořila celá opozice, ale koalice vedená primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) se nepřipojila.
Primátorka Adriana Krnáčová.
Primátorka Adriana Krnáčová. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Pražští piráti usilují o to, aby byla zpřísněna pravidla týkající se obsazování míst v orgánech firem vlastněných hlavním městem. "Ta pravidla jsou dnes velmi volná a nejsou ani dodržována. Měli bychom radě uložit, aby byla zpřísněna, protože neřeší problém politických trafik," uvedl ve čtvrtek na jednání pražského zastupitelstva šéf pirátského klub Adam Zábranský.

Svůj návrh přednesl týden poté, co deník Aktuálně.cz přinesl písemné doklady o tom, jak si zastupitelé za hnutí ANO loni v dubnu podělili placené posty v dozorčích radách a představenstvech komunálních firem. Výsledné rozdělení funkcí vepsané do úhledné tabulky všichni vlastnoručně podepsali. Vše bylo stvrzeno těsně předtím, než byla znovuobnovena pražská radniční vláda ANO/ČSSD/Trojkoalice.

Podle neoficiálních zdrojů chtěli mít politici Babišova hnutí garantováno, že si měsíčně vydělají kolem 70 tisíc korun hrubého. Zastupitelé za ANO ale tvrdí, že šlo jen o rozdělování odpovědnosti, peníze prý žádnou roli nehrály.

Piráti chtěli, aby o obsazování postů ve firmách zastupitelstvo jednalo, ale tento bod se nakonec na program čtvrtečního jednání nedostal. Ačkoliv jej podpořila celá opozice, zástupci koalice se zdrželi nebo vůbec nehlasovali (včetně primátorky Adriany Krnáčové). Jediný z koalice, kdo návrh podpořil, byl zastupitel za ANO Patrik Nacher.

Opozice kritizuje fakt, že nejsou dodržována ani změkčená pravidla, která si radní sami dříve schválili. Podle nich by každý zastupitel měl mít maximálně dvě funkce v městských firmách, přitom ale hned čtyři zastupitelé jich mají více.

V rámci odpoledních interpelací radní Grabein Procházka (ANO) uvedl, že s jistými změnami v obsazování míst v orgánech firem se počítá, ale musí být zaváděny postupně.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Ministři zahraničí zemí EU vyzvali k zastavení bojů mezi Izraelem a Palestinci. Společné prohlášení kritické k Izraeli však nepodpořilo Maďarsko

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražská burza v úterý uzavřela nejvýš od léta 2011

Pražská burza je nejsilnější za posledních téměř deset let. Index PX dnes uzavřel na 1143,3 bodu, což je jeho nejvyšší závěrečná hodnota od 3. srpna 2011. Vzhůru mu pomohly především akcie bank a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Ze 13 hlavních titulů, které ovlivňují hodnotu indexu PX, dnes šest uzavřelo obchodování se ziskem. Nejvýrazněji zdražily akcie banky Moneta, o téměř 2,5 procenta. Dařilo se také cenným papírům bankovní skupiny Erste a Komerční banky.

Mimo finanční sektor si nejvýrazněji polepšily akcie ČEZ. Jejich cena stoupla o 1,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy