Opozice chtěla jednat o trafikách v pražských firmách. Koalice v čele s ANO to ale zablokovala

Jiří Pšenička
30. 11. 2017 15:33
Návrh pirátů, aby se rozdělováním placených funkcí v městských firmách ve čtvrtek zabývalo pražské zastupitelstvo, neprošel. Záměr sice podpořila celá opozice, ale koalice vedená primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) se nepřipojila.
Primátorka Adriana Krnáčová.
Primátorka Adriana Krnáčová. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Pražští piráti usilují o to, aby byla zpřísněna pravidla týkající se obsazování míst v orgánech firem vlastněných hlavním městem. "Ta pravidla jsou dnes velmi volná a nejsou ani dodržována. Měli bychom radě uložit, aby byla zpřísněna, protože neřeší problém politických trafik," uvedl ve čtvrtek na jednání pražského zastupitelstva šéf pirátského klub Adam Zábranský.

Svůj návrh přednesl týden poté, co deník Aktuálně.cz přinesl písemné doklady o tom, jak si zastupitelé za hnutí ANO loni v dubnu podělili placené posty v dozorčích radách a představenstvech komunálních firem. Výsledné rozdělení funkcí vepsané do úhledné tabulky všichni vlastnoručně podepsali. Vše bylo stvrzeno těsně předtím, než byla znovuobnovena pražská radniční vláda ANO/ČSSD/Trojkoalice.

Podle neoficiálních zdrojů chtěli mít politici Babišova hnutí garantováno, že si měsíčně vydělají kolem 70 tisíc korun hrubého. Zastupitelé za ANO ale tvrdí, že šlo jen o rozdělování odpovědnosti, peníze prý žádnou roli nehrály.

Piráti chtěli, aby o obsazování postů ve firmách zastupitelstvo jednalo, ale tento bod se nakonec na program čtvrtečního jednání nedostal. Ačkoliv jej podpořila celá opozice, zástupci koalice se zdrželi nebo vůbec nehlasovali (včetně primátorky Adriany Krnáčové). Jediný z koalice, kdo návrh podpořil, byl zastupitel za ANO Patrik Nacher.

Opozice kritizuje fakt, že nejsou dodržována ani změkčená pravidla, která si radní sami dříve schválili. Podle nich by každý zastupitel měl mít maximálně dvě funkce v městských firmách, přitom ale hned čtyři zastupitelé jich mají více.

V rámci odpoledních interpelací radní Grabein Procházka (ANO) uvedl, že s jistými změnami v obsazování míst v orgánech firem se počítá, ale musí být zaváděny postupně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy