"Zrušte trafiky" už neplatí. Pražští zastupitelé za ANO si rozdělovali funkce v městských firmách

Jiří Pšenička
23. 11. 2017 9:47
Ještě v roce 2014 při volbách do Evropského parlamentu Babišovo hnutí ANO používalo slogan “Zrušte trafiky, volte profíky”. Deník Aktuálně.cz ale získal kopii dokumentu, který nasvědčuje systematickému rozdělování “trafik” v pražských městských firmách.
Ještě v roce 2014 při volbách do Evropského parlamentu Babišovo hnutí ANO používalo slogan "Zrušte trafiky, volte profíky".
Ještě v roce 2014 při volbách do Evropského parlamentu Babišovo hnutí ANO používalo slogan "Zrušte trafiky, volte profíky". | Foto: Archiv hnutí ANO

Praha - "Přiznejte na rovinu, že jste koalicí trafik. Dotáhli jste k dokonalosti ono bolševické 'každému podle jeho potřeb'." Tak loni 28. dubna předseda pražské ODS Filip Humplík komentoval obnovení staronové vlády na pražském magistrátu, když novou koaliční smlouvu po půlročním náročném vyjednávání schválili zastupitelé ANO, ČSSD a Trojkoalice.

Část dokumentu je skryta kvůli ochraně osobních údajů, redakce má k dispozici celý rozpis včetně podpisů a data.
Část dokumentu je skryta kvůli ochraně osobních údajů, redakce má k dispozici celý rozpis včetně podpisů a data. | Foto: Aktuálně.cz

V okolí radniční budovy na Mariánském náměstí kolovaly zvěsti o tom, že koalici v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou se podařilo znovu slepit teprve poté, co byly některým zastupitelům přislíbeny posty v městských firmách či nově zřízených magistrátních výborech. 

O tom jsou dodnes přesvědčeni i pražští piráti. Jejich zastupitel Jakub Michálek začátkem listopadu pro Pražský deník prohlásil, že ANO v Praze vytvořilo systém politických trafik, v němž primátorka Adriana Krnáčová "rozdávala funkce a skoro každého zastupitele vyslala do nějaké dozorčí rady, aby se mu to poskládalo na 100 tisíc měsíčně". Samo ANO přitom dříve ve volební kampani používalo slogan "Zrušte trafiky, volte profíky".

Redakci Aktuálně.cz se nyní podařilo získat kopii jednostránkového seznamu všech 17 zastupitelů za ANO s rozpisem honorovaných postů, který doplňují jejich podpisy.

Podle důvěryhodných informací jde o přílohu zápisu z jednání klubu ANO, které se uskutečnilo loni 27. dubna. Tedy pouhý den před obnovením koalice. Někteří zástupci hnutí přitom svůj podpis údajně připojili až druhý den ráno, tedy těsně před klíčovým jednáním zastupitelstva.

Je to spíše volnočasová aktivita

Pravost dokumentu redakci potvrdil zastupitel za ANO Ondřej Prokop. I to, že jde o přílohu k zápisu z jednání klubu. Prokop měl podle dokumentu získat pozici předsedy dozorčí rady firmy Pražská energetika Holding a zároveň zasednout v dozorčí radě Pražské vodohospodářské společnosti i ve firmě Operátor ICT.

Do všech těchto postů se v následujících týdnech a měsících skutečně dostal a dodnes tam působí. Neuskutečnil se jen plán, že zasedne i v firmě Pražské služby. Místo toho se ale stal členem dozorčí rady v akciové společnosti Zdroj pitné vody Káraný. Zastupitel Prokop ovšem popírá, že by si funkce rozdělovali kvůli penězům. Šlo prý o rozdělení odpovědnosti.

Jak jsou odměňováni funkcionáři na pražském magistrátě

Primátorka - 108 942 Kč

Náměstci primátorky - 100 988 Kč

Členové Rady - 93 584 Kč

Uvolnění předsedové výborů - 89 212 Kč

Neuvolnění předsedové výboru - 6 837 Kč

Členové výborů nebo komisí - 5 877 Kč

Zastupitelé - 3 844 Kč

Zdroj: Hlavní město Praha

"To byla nějaká dohoda o tom, kdo bude co kontrolovat, kdo se o co bude starat. Každý z nás má k něčemu blíže. Já jsem třeba z oblasti IT a starám se i o energetiku, někdo jiný dělá zase jiné věci," vysvětluje Prokop a zároveň odmítá, že by mu funkce vynášely 100 tisíc měsíčně, jak uvádějí piráti.

V jeho případě jde prý o 30 až 40 tisíc korun čistého měsíčně. Přitom tvrdí, že na penězích z veřejného sektoru nijak existenčně závislý není. "Jsem podnikatel, mám své firmy a spíše to dělám jako volnočasovou aktivitu. Rozhodně to pro mě není významná položka," prohlašuje Prokop, který mimo jiného spoluvlastní firmu Simple Dent s novým šéfem pražské ANO Janem Říčařem.

Kromě toho je ale Prokop za Babišovo hnutí také zastupitelem městské části Praha 11, přičemž v jedenáctém pražském obvodě vydělává peníze v další komunální firmě (Jihoměstská majetková). Působí také v obecně prospěšné společnosti Kulturní Jižní Město, ale tato práce je podle Prokopových slov nehonorovaná.

"Nechte to být, o co jde?"

Redakce kopii zmíněného dokumentu předložila i několika dalším pražským zastupitelům za ANO. Šéf klubu Michal Hašek vyslovil podezření, že jde o falzifikát. "Toto je nějaká kopie. To je, jako když mi předložíte papír, že jsem podepsal třetí světovou válku. Na to mám reagovat? To nemyslíte vážně!" prohlásil podrážděně. Odmítl i výzvu, aby byla kopie porovnána s originálem uloženým v trezoru.

Zastupitel Jiří Haramul, který na magistrátě podle dokumentu loni získal post předsedy nově zřízeného výboru pro životní prostředí (za což mu náleží měsíční odměna 89 200 Kč), si prý na jednání klubu už vůbec nevzpomíná. "Nechte to být, o co jde?" dodal Haramul. Další takto štědře placený post předsedkyně nově zřízeného výboru pro kulturu vedle něj (dle rozpisu) získala i zastupitelka Eliška Kaplicky Fuchsová.

Jeden ze zastupitelů za ANO mimo záznam připustil, že cílem celé loňské přerozdělovací akce bylo srovnat odměny, aby si členové klubu ANO navzájem nezáviděli. Nicméně i on je přesvědčen, že na tom není nic špatného. Podle něj je to dokonce velmi demokratické. "Bylo to vypočítané tak, aby každý ve výsledku měl zhruba 60 až 70 tisíc korun hrubého. Změny se dělaly hlavně kvůli těm lidem, co nejsou v městské radě a nemají tak vysoké příjmy jako uvolnění funkcionáři města. Každopádně to přispělo k určité stabilizaci v klubu," soudí zastupitel.

Proti zdravé logice

I primátorka Adriana Krnáčová pravost zmíněného dokumentu nepopřela. Odmítá ale, že by se jednalo o politickou korupci. "Nedává přece smysl, že bychom funkcemi upláceli uvnitř vlastní strany. To je proti zdravé logice," soudí první žena hlavního města, která však zejména na začátku svého funkčního období tvrdě válčila s některými svými stranickými kolegy. Krnáčová však namítá, že největší rozpory v klubu byly zhruba o půl roku dříve, než dokument vznikl.

Primátorka zároveň poukazuje na to, že v řadě případů "údaje z papíru neodpovídají pozdější realitě". Členové klubu slíbený post buď nakonec vůbec nezískali, nebo dosáhli na nějaký jiný. "Takže se nemůžeme bavit o nějaké zavazující smlouvě, což se snažíte velmi lacině podsouvat. Znovu říkám, šlo o nějaké vnitřní politické cíle, které se ani v některých případech nepodařilo naplnit," dodala Krnáčová.

Z obchodního rejstříku a magistrátního webu lze každopádně vyčíst, že načrtnuté plány na nové obsazení dozorčích rad a výborů byly plně či částečně realizovány u zastupitelů Prokopa, Štěpánka, Nepila, Haška, Haramula a Kaplicky Fuchsové. Jen na papíře zůstaly hlavně u zastupitelky Vladislavy Veselé, další zastupitelé vesměs setrvali ve funkcích, v nichž byli už před podpisem dokumentu.

Nedodržují ani to, co si sami schválili

Opozice to tak nevinně jako Krnáčová nevidí. Někteří pražští politici poukazují i na to, že "obchod s trafikami" už dříve vedl i k trestnímu stíhání bývalých poslanců za ODS Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře. Těm bývalý premiér Petr Nečas v roce 2012 údajně přislíbil lukrativní místa ve státním sektoru výměnou za složení poslaneckých mandátů. V tomto případě bylo vše postaveno na policejních odposleších, ale žádný dokument se dohledat nepodařilo.

"Pro mě je nepřijatelné, aby představenstva a dozorčí rady byly brány primárně jako zdroje zajištění zastupitelů nebo jiných spřízněných osob. Zdá se, že ANO tuto funkci městských firem vytěžilo na maximální možnou míru," říká Adam Zábranský, šéf zastupitelského klubu pirátů. Dle jeho názoru by v orgánech městských firem měli sedět převážně odborníci.

Podle bývalého primátora Tomáše Hudečka (ve funkci byl za TOP 09) takto rozbujelý systém trafik v Praze nikdy neexistoval. "Je to vlastně úplatek za to, že daný zastupitel, přestože třeba nesouhlasí s politikou městské rady, zůstane zticha. Kdyby se postavil proti, o ty desítky tisíc korun měsíčně přijde," domnívá se.

Nezastírá ale, že i v éře vlády TOP 09 politické nominace do dozorčích rad existovaly. "Bylo to hlavně v té závěrečné fázi, ani TOP 09 se toho bohužel neuchránila, ale nikdy to nebylo v takové míře, že by existoval seznam, podle něhož by každý měl dostat 70 nebo 80 tisíc korun měsíčně. To fakt nikdy nebylo, ani náhodou," tvrdí exprimátor Hudeček.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy