Hřib: Omezení na Staroměstském náměstí nechystáme, Babiš jen štve lidi proti Praze

Radek Dragoun Radek Dragoun
10. 12. 2020 10:51
Premiér Andrej Babiš (ANO) i vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) kritizovali pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) za to, jakým způsobem přistupuje k současné epidemii. Hřib však v rozhovoru pro Aktuálně.cz veškerou kritiku odmítá. "Celou dobu se tu pan premiér snaží poštvávat lidi proti hlavnímu městu, přitom Praha je region, který má nejlepší čísla," říká primátor.
Pražský primátor Zdeněk Hřib
Pražský primátor Zdeněk Hřib | Foto: ČTK

Můžete obyvatelům Prahy zajistit bezpečný život, k čemuž vás vyzval vicepremiér Karel Havlíček?

Situaci nepodceňujeme a výsledky mluví samy za sebe. Stále jsme na tom nejlépe, v systému PES máme skóre 49. To je samozřejmě dané odpovědným a ohleduplným chováním Pražanů. Co se týče nejrůznějších výpadů, které členové vlády vůči Praze mají, tak to je asi začátek kampaně před sněmovními volbami, do kterých bude Praha bohužel zatažena. Z epidemiologického hlediska je naprostý nesmysl, aby se záležitosti z konce minulého týdne, které zmiňují, už teď projevily na vyšší incidenci. To je prostě epidemiologický nesmysl, protože inkubační doba covidu je asi týden.

A ono to není až tak nová věc. Viděli jsme už x fotek z náplavky, které kvůli účelové perspektivě vypadaly více narvané. Celou dobu se tu pan premiér snaží poštvávat lidi proti hlavnímu městu, přitom Praha je region, který má nejlepší čísla a snižuje celostátní průměr. Vlastně ona umožnila vládě otevřít hospody a obchody v celé České republice. 

Pokud by pan premiér chtěl něco smysluplného dělat, tak by měl zaměřit svou pozornost na kraje, které jsou v systému PES hodnoceny nejhůře, kde shodou okolností jsou hejtmani za ANO (Ústecký a Zlínský kraj, pozn. red.). Pokud na ně má třeba telefon, tak je asi na místě, aby jim zavolal a pomohl jim například navýšit testování, což je jeden ze způsobů, který může zlepšit skóre v systému PES.

Havlíček vás kritizoval například za městskou hromadnou dopravu.

Aby spoje nejezdily přecpané, tak Regionální organizátor Pražské integrované dopravy (ROPID) udělal jen tento rok 15 tisíc změn v jízdních řádech. Situace se pochopitelně velice dynamicky mění, jedno vládní opatření střídá druhé a vzorce dopravy lidí po městě se mění poměrně neočekávaně. 

Praha má předdefinované scénáře na víkendy, kdy nejezdí děti do školy a lidé do práce, ale třeba i na prázdniny, kdy děti nejedou do škol, ale část lidí jezdí do práce. Ale v momentě, kdy se vám nejrůznějším způsobem otevírají a zavírají jednotlivé třídy, tak se situace výrazně komplikuje, zvlášť když vláda změny přijímá ze dne na den. Nicméně číslo 15 tisíc změn v jízdních řádech hovoří o tom, že je tomu věnována dostatečná pozornost. 

Počet změn ale nutně neznamená, že je na to reagováno efektivně.

To, že na to efektivně reagujeme, ukazuje výsledek v systému PES. Jinak bychom takového skóre nedosáhli.

Lidé si ale stěžují, že jezdí plnějšími tramvajemi a že by některé spoje měly jezdit častěji, protože obchody jsou už otevřené a více lidí také jezdí do práce.

Momentálně jezdí MHD zhruba 55 procent obvyklé kapacity, ale spoje samozřejmě nejsou omezeny až na 55 procent. Navíc ROPID se všem podnětům intenzivně věnuje. Někdy samozřejmě může krátkodobě dojít k situaci, jako byla ta na fotce ze čtvrtka, která pak kolovala po internetu. Bylo to mylně dáváno do přímé souvislosti s uzavřením hospod ve 22 hodin. Ve skutečnosti ta fotografie pochází z půlnoci. Tahle situace trvala asi hodinu a od té doby se nic podobného neopakovalo, a to ani o víkendech. Na tom je vidět, že na to ROPID reaguje velice pružně.

Spoje ale omezené jsou, proč nejezdí na sto procent? Rozumím tomu, že je nutné přihlížet i na ekonomickou stránku věci, ale neměla by být v tomhle mimořádném období potlačena?

Ekonomické hledisko bude naopak ještě významnější, protože hlasovací koalice ODS a ANO, zkráceně "odsáno", nám bohužel zajistila, že kvůli daňovému balíčku přijdeme příští rok o čtvrtinu rozpočtových příjmů. Když sečtu ekonomické dopady covidu a daňový balíček, tak půjde o 15 miliard korun. To znamená, že je nutné se připravit na to, že Praha bude mít ještě mnohem méně peněz. To samozřejmě bude mít jednoznačně dopad na kvalitu veřejných služeb, protože nějak musíte zaplatit řidiče MHD, servis vozidel nebo pohonné hmoty. Tohle všechno peníze stojí a dotace dopravnímu podniku ze strany města pokrývá 80 procent jeho nákladů, jízdné naopak jenom nějakých 20 procent. 

Premiér Babiš říká, že máte na účtech 87 miliard a nic s nimi neděláte. Nemůžete to pokrýt z těchto peněz?

To říká i ministryně financí a bohužel neumí počítat. Předně nemáme tolik peněz na účtu. A vůbec, já si myslím, že pan premiér jako premiér státu, který má teď rekordní rozpočtový schodek a chystá se seknout v příštím roce sekeru ještě hlouběji, není úplně v pozici, že by mohl dávat knížecí rady samosprávám, jak by měly lépe a efektivně hospodařit. 

Nemluvě o tom, že jejich vyjádření svědčí o tom, že způsobu, jakým samosprávy sestavují rozpočty, vůbec nerozumí. Když chcete něco jako město postavit, tak to musíte mít rozpočtově kryté. Takže všechny samosprávy mají odložené peníze na investiční akce, které buď mají rozběhnuté a nebo je mají nachystané a brzy je budou rozbíhat. I pro projekty z evropských fondů potřebujete nějakou míru spolufinancování, takže potřebujete mít vlastní peníze, abyste na evropské peníze dosáhli. A tomuhle pan premiér nechce rozumět a nebo tomu fakt nerozumí, což je překvapující, když byl v minulé vládě ministrem financí.

Ještě se vrátím k vyjádření vicepremiéra Havlíčka, ten vás vyzval, ať korigujete lidi na náměstích. Nakonec i premiér Babiš si stěžoval, že lidí na Staroměstském náměstí u vánočního stromu bylo více, než by bylo přípustné. Neuvažujete o něčem takovém?

Policie České republiky neshledala v Praze závažnější porušení pravidel. Troufnu si tvrdit, že by to mělo být objektivní svědectví. Jinak ale městská policie nijak nezahálí a od začátku měsíce jsme řešili bezmála devět tisíc případů porušení krizových a mimořádných opatření a uložili 900 pokut a stovky případů poslali do správních řízení. 

Takže tedy neplánujete nijak korigovat davy na náměstích? Podle vás je vše v pořádku a lidé k tomu přistupují zodpovědně?

Lidé k tomu určitě přistupují zodpovědně a ohleduplně, protože jinak bychom docela určitě nemohli mít výsledky v systému PES takové, jaké teď máme. Ta čísla mluví sama za sebe. Pokud krize ukázala jednu věc, tak především to, že řeči se vedou, ale počítají se čísla. A čísla jsou teď vidět mnohem rychleji než normálně. To, co se počítá, nejsou řeči na Twitteru. To, co se počítá, jsou výsledky, kilometry postavených dálnic, počet úspěšně spuštěných e-shopů na dálniční známky nebo skóre v systému PES. 

Nemáte tedy podobné obavy jako ministr zdravotnictví Jan Blatný, který po Mikuláši prohlásil, že má strach, jestli země bere protikoronavirová opatření vážně a zmiňoval, že se bude ptát i vás.

Vláda sama přiznala, že krizový zákon má díry, které je potřeba zalepit. Dnes (ve středu, pozn. red.) by o tom měla jednat sněmovna, takže předpokládám, že část děr se podaří poslancům zašít a že to umožní skutečně efektivněji vymáhat opatření. Ale je nutné si uvědomit, že to rozhodně není samospásné řešení. Zákony a opatření jsou všude stejné, a přesto jsou v systému PES velice výrazné rozdíly mezi regiony. To znamená, že zcela nepochybně to nebude jenom o těch celostátních pravidlech.

A není to tak trochu náhoda? Kdybychom se spolu bavili před časem, tak na tom Praha byla ze všech krajů nejhůře. Není to prostě jenom tak, že Praha si epidemií prošla dříve a nyní zde tak i dříve brzdí? 

Že bychom byli promořenější? Tak to určitě není, protože data z centrálního řídicího týmu mluví naprosto jasně. My na tom nejsme dobře jenom v rovině aktivních případů, kterých máme po přepočtu na obyvatele druhý nejnižší počet ze všech krajů. My jsme čtvrtí od konce také v počtu nakažených lidí od začátku epidemie, to znamená včetně těch, kteří se uzdravili nebo zemřeli.

Z toho jasně vyplývá, že to není dáno tím, že bychom tady byli promoření, a proto by tady byla epidemie na ústupu. To opravdu tak není. Čísla to jasně ukazují. Tohle je situace, která ukazuje, že celý humbuk pana premiéra je postavený na marketingových řečech, ale čísla okecat nejde.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 1 hodinou

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

"Je to nejrychlejší čas, který jsem v Heerenveenu kdy jela. I když těsně. Druhé kolo jsem mohla jet rychleji, ale je to dobré," řekla Sáblíková v nahrávce pro média. Čas byl pro ni důležitější než umístění. "Odstup od třetího místa byl osm desetin sekundy, což není tak hrozné. V minulosti jsem občas dostala i dvě vteřiny," podotkla trojnásobná olympijská vítězka.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:

1500 m: 1. Krol 1:43,243, 2. Roest 1:44,457, 3. Nuis (všichni Niz.) 1:44,662.

Ženy:

1500 m: 1. Boweová (USA) 1:53,881, 2. Wüstová 1:54,575, 3. De Jongová (obě Niz.) 1:54,710, …9. Sáblíková 1:55,483, 16. Zdráhalová (obě ČR) 1:57,760.

před 1 hodinou

Český dvojbob skončil v Königssee čtrnáctý, nejhůře v sezoně

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a zaznamenali nejhorší výsledek v sezoně. V novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo první desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech v řadě.

Po závodě Dvořák neskrýval nespokojenost. "Je to nejhorší umístění v sezoně, to vypovídá o všem. Přijde mi, jako by tahle dráha byla prokletá. Nikdy se nám tu nepodařilo zajet dobrý výsledek a dnešek to jen potvrzuje," uvedl v nahrávce pro média.

Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo, které mu patří i v celkovém pořadí seriálu před závěrečným závodem. "To je pěkné. Tu čtyřku bychom mohli udržet příští víkend v Igls, třeba to dopadne dobře aspoň v tom celkovém hodnocení," uvedl Dvořák, který na svých výkonech pociťuje tréninkové manko po zdravotních potížích před sezonou.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 1 hodinou

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy