Odboráři: Zákaz stávky je pošlapáním ústavního práva

ČTK ČTK
13. 6. 2011 10:23
Odboráři z pražského dopravního podniku prý stávku oznámili čtyři pracovní dny předem
Leták, jímž odboráři vysvětlují, proč mají ostatní občané pochopit, že se nedostanou do práce
Leták, jímž odboráři vysvětlují, proč mají ostatní občané pochopit, že se nedostanou do práce | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Odboráři Dopravního podniku Praha (DPP) protestují proti předběžnému opatření, kterým pražský městský soud v pátek zakázal železničním odborům stávku  původně vyhlášenou na pondělí.

Ve svém sdělení upozornili, že jejich organizace ohlásila vedení DPP stávku už minulý týden v úterý, tedy čtyři pracovní dny před jejím konáním. Odboráři po usnesení soudu přesunuli stávku z pondělí na čtvrtek a oproti původním záměrům ji prodloužili na celý den.

"Odborový svaz dopravy jako vyhlašovatel oznámil stávku na 13. června vedení DP Praha již 7. června 2011, to jest čtyři pracovní dny před konáním stávky," sdělili odboráři.

"Zákaz stávky je hrubé pošlapání ústavního práva!"

Podle nich o stávce vědělo jak vedení DPP, tak magistrát, protože už ve čtvrtek se sešli na jednání a podepsali dohodu o postupu a spolupráci při stávce.

"Veřejné oznámení stávky v pátek 10. června bylo jen aktem sdělení veřejnosti o přerušení práce v DPP a dalších firmách na 13. června. Zákonné je podání zaměstnavateli, nikoliv oznámení médiím," uvedli odboráři.

Zákaz stávky označili za "hrubé pošlapání ústavního práva".

Soudce městského soudu v pátek zakázal vyhlásit stávku Odborovému sdružení železničářů, stávkou odborářů DPP se nezabýval.

Vláda prý jen zneužila justici

Zástupci odborových svazů už o víkendu prohlásili, že vláda zneužila justici, a upozornili, že soudce Martin Valehrach, který rozhodl o zákazu dnešní stávky, rozhodl také o nezákonnosti stávky řidičů pražských tramvají v roce 2003.

Předseda pražského městského soudu Jan Sváček se však proti nařčení odborářů ostře ohradil a odmítl, že by soudci rozhodovali na přání politiků.

Ve čtvrtek v době stávky nevyjedou žádné vlaky, osobní ani nákladní. Stát bude také MHD v Brně, v Praze a dalších městech bude hromadná doprava výrazně omezena. Zda bude jezdit v hlavním městě pro dopravu klíčové metro, zatím není jasné.

Zástupci Koalice dopravních odborových svazů (KDOS) v neděli také potvrdili, že se chystají na blokádu silnic. Přesná místa nesdělili s tím, že policie chce blokádu řešit razantnějším způsobem než například před třemi lety.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy