Praha - Zatímco Národní muzeum v předvečer výročí komunistického převratu v roce 1948 otvíralo v Praze na Vítkově v prostorách bývalého mauzolea prezidenta Klementa Gottwalda expozici přibližující jeho osobu a děsivou atmosféru 50. let, nedaleko se slavilo.
Asi třicet komunistů se přišlo na Olšanské hřbitovy poklonit jeho památce.
Poslankyně KSČM Marta Semelová v projevu vychvalovala 40 let komunistického režimu a naopak odsoudila polistopadové období.
Když řekla, že "únor 48 a následující období čtyřiceti let nebylo zločinným režimem, ten nastal po listopadu 1989", reagovala paní procházející kolem: "To snad ne, (zlikvidovali) mi celou rodinu." Její hlas zanikal v nesouhlasných reakcích účastníků pietního aktu.
Komunisté přicházeli k hrobu, kam byly uloženy Gottwaldovy ostatky po zrušení jeho mauzolea na Vítkově a dalších významných komunistů, s květinami.
Semelová položila na náhrobní desku kytici od pražské rady KSČM na stuze s nápisem "Nezapomínáme". Na stuze kytice od Svazu mladých komunistů stálo "Nikdy nezapomeneme".
Prohlédněte si, co se dělo po únoru roku 1948:
Na závěr pietního aktu, který se obešel bez incidentů, účastníci zpívali Internacionálu. Mladí komunisté měli při zpěvu pravice zaťaté v pěsti.
Letošní účast na pietním aktu byla oproti létům minulým, kdy přicházelo kolem stovky lidí i více, velmi slabá. Mezi příchozími byli vesměs staří lidé.