Unikátní dokumenty: Jak KSČ po únoru 1948 zavírala i děti

Unikátní dokumenty: Jak KSČ po únoru 1948 zavírala i děti
Karel Vinický po propuštění z kriminálu, kde si odseděl šest let. Po ročním pobytu v Ústavu pro mladistvé si odpykával svůj trest v uranových dolech a věznicích pro dospělé
Miloš Jindra před zatčením. Odsouzen byl na 13 let, délka odpykaného trestu není známa
Někdejší ústav pro mladistvé v Zámrsku, kam byli zavírání mladiství. Dnes objekt slouží jako okresní archiv
Pamětní deska v Zámrsku připomíná uvězněné politické odpůrce komunismu
Foto: Soukromý archiv
Pavel Baroch
14. 4. 2009 15:09

Po "vítězném" únoru 1948 bylo zaptřebí zatočit se všemi nepřáteli "pracujícího lidu", a pokud mezi nimi byli i mladiství, skončili ve vězení i oni. Mnohdy stačilo k přísnému trestu málo, například vytisknout protistátní letáky. Na nepříliš známou kapitolu české historie ukazuje putovní výstava Ústavu pro studium totalitních režimů, která má nyní zastávku v Brně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy