Praha - Ministerstvo kultury zahájí řízení o možném prohlášení pražského Libeňského mostu za památku. Do doby, než ministerstvo vydá konečné rozhodnutí, musí Praha s mostem nakládat tak, jako by už památkou byl.
Vedení města roky plánuje opravu mostu, která by podle kritiků z řad laiků i architektů znamenala demolici mostu. O osudu mostu budou příští týden jednat zastupitelé.
Most, který spojuje Holešovice a Libeň, vychází z návrhu slavného architekta Pavla Janáka. Podle magistrátních posudků je v nejhorším stavu ze všech pražských mostů. Oprava a rozšíření by měly vyjít na zhruba dvě miliardy korun. V roce 2009 vydaly úřady stavební povolení, o čtyři roky později jeho platnost prodloužily. Stavět se ale stále nezačalo.
Návrh na prohlášení mostu památkou podal již v roce 2004 Národní památkový ústav. Ministerstvo ale tehdy most za památku neprohlásilo s odkazem na to, že jej nelze opravit a zachovat přitom jeho památkové hodnoty. Aktuální podnět podal v lednu Adam Scheinherr za Iniciativu Libeňský most nebourat, nerozšiřovat.
"Ministerstvo podnět vyhodnotilo, shledalo ho důvodným a na jeho základě zahajuje řízení, ve kterém bude třeba opatřit řadu dalších podkladů," uvedla mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.
K výzvám České komory architektů a Klubu za starou Prahu, které žádají zachování Libeňského mostu, se v uplynulých dnech připojil i český výbor ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel). Rozšíření mostu o pět metrů trvale odmítá i Praha 7. Památkově chráněné jsou mnohé pražské silniční mosty od Karlova přes most Legií, Hlávkův, Čechův, Mánesův po most přes říčku Rokytku.
"Jsme přesvědčeni, že Libeňský most vždy byl významnou a unikátní památkou. Nyní máme k dispozici i odborný posudek, který říká, že je opravitelný. Opravu je třeba provést rychle. Doufáme tedy, že už nejbližší hlasování zastupitelstva magistrátu rozhodne ve prospěch citlivé rekonstrukce, a že se tedy zastupitelé budou k mostu chovat jako k památce," reagoval na rozhodnutí ministerstva kultury starosta Prahy 7