Lékař neposkytl pomoc své matce a nechal ji bolestivě zemřít. Nemůžeme mu zakázat léčit, říká komora

Marek Pokorný Marek Pokorný
12. 10. 2015 12:38
Osmiměsíční trest za neposkytnutí pomoci uložil Městský soud v Praze pražskému lékaři Normanu Handlovi, který nejméně několik týdnů nechal v bolestech a zhoršujícím se zdravotním stavu svou šestasedmdesátiletou matku, která poté zemřela. Lékař se u soudu hájil tím, že na něj byla sprostá a pomoc odmítala. I přes pravomocný trest může léčit dál. Česká lékařská komora prý nemá pravomoc jej potrestat a zakázat mu případně činnost; o jeho odsouzení ani nevěděla.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Na pohled, který se mu loni v lednu naskytl, když byl přivolán k šestasedmdesátileté pacientce v Ondříčkově ulici na pražském Žižkově, praktický lékař Igor Minařík ještě dlouho nezapomene. V posteli plné výkalů našel silně podvyživenou ženu s mnoha proleženinami či s hnisavou ránou na pravé paži, ze které vystupoval konec šroubu po zlomenině.

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Paradoxní přitom je, že v bytě bydlel lékař – dvaačtyřicetiletý Norman Handl. Žena, která vážila pouhých 39 kilogramů a po dvou týdnech zemřela v nemocnici, byla jeho matka.

I proto státní zástupce Handla obžaloval. "Byla silně podvyživená, dehydrovaná, obalena ve výkalech. Znalci potvrdili, že jí to muselo způsobovat velikou bolestivost," potvrdila státní zástupkyně Želmíra Andrášková. Obvodní soud pro Prahu 3 Handlovi uložil osmiměsíční podmínku se zkušební dobou 16 měsíců.

Pořád jen nadávala

Verdikt v pátek potvrdil Městský soud v Praze. Odvolali se k němu jak sám odsouzený, tak žalobkyně. Ta pro Handla požadovala přísnější trest.

"Trest je nepřiměřeně mírný, měl by být v horní polovině sazby," poukázala na to, že Handl je lékař, a navrhla i to, aby soud zvážil, zda mu nezakázat činnost lékaře. To však soud neudělal – zákaz činnosti by mohl od soudu dostat, kdyby byl odsouzen za zanedbání péče o pacienta, kterého měl na starosti jako lékař. To v tomto případě nebylo.

Handl naopak požadoval, aby jej soud osvobodil. Podle svých slov se o matku chtěl starat, ale ta mu v tom bránila. Prý jej jako lékaře neuznávala a ani nepustila k sobě. Proto prý ani netušil, že je její stav tak vážný. "Pokud v posledním půlroce nedovolí přiblížení vlastního syna, není v jeho silách její zdravotní stav uhlídat," řekl. O matku se prý staral jeho třiaosmdesátiletý otec, který tehdy také zavolal lékaře Minaříka.

"V případě, kdy mezi rodiči neustále probíhají takřka do poslední chvíle hádky, poškozená přes celý byt dokáže hrubě nadávat a křičet na všechny přítomné v domácnosti, i přes častější polehávání na lůžku není logicky pro obžalovaného žádná indicie o zhoršení zdravotního stavu," dodal v řeči před soudem Handl.

Poznal by to i laik, natož lékař

Tomu oponovala státní zástupkyně. "I znalec uvedl, že závažnost zdravotního stavu musela být zřejmá i naprostému laikovi, natož kvalifikovanému lékaři," řekla. Nešlo podle ní navíc o jednorázové selhání, ve vážném až kritickém stavu byla žena podle proleženin a dalších příznaků nejméně měsíc.  

Andrášková navíc argumentuje, že existovala řada možností, jak péči zajistit, když svého syna neuznávala. "Existuje systém sociální péče. Když odmítala jeho pomoc, mohl se například obrátit na úřad městské části, který by tam poslal sociální pracovnice," řekla s tím, že škála různých možností pomoci je mnohem širší. "Jsou například zdravotní sestry, které docházejí do domácností. On jako lékař o tom všem musel vědět," podotkla.

Handl tvrdí, že chtěl situaci řešit a radil se i se svými známými, kteří jsou právníci. "Říkali, že nejlepší by bylo zdrhnout a přerušit kontakty. To jsem ale nedokázal," dodává. "Já přesvědčoval tatínka, že musí iniciovat omezení její svéprávnosti, ale on byl proti," dodává. Je přitom možné, že by byl stíhán spolu s ním i jeho otec – ten však zhruba půl roku po své manželce zemřel.

Nic nezmůžeme, říká komora

I když byl Handl pravomocně odsouzen, může opět otevřít svou ordinaci. Každý lékař musí být členem stavovské komory - ale ta tvrdí, že nemá prakticky žádné pravomoci zasáhnout v případě, kdy mu sám soud neudělil trest zákazu činnosti. "Každý takový případ nás netěší, když je lékař podezřelý, že zanedbal péči. Poškozuje to lékařský stav v očích veřejnosti, ale my nemáme pravomoc nic dělat," říká mluvčí České lékařské komory Michal Sojka. "Ani když ten člověk třeba pije, nemáme možnost ho okamžitě postavit mimo službu. Zákon to neumožňuje," dodává.

Ten se navíc o tom, že byl Handl obviněn za neposkytnutí pomoci a následně i odsouzen, dozvěděl až od deníku Aktuálně.cz.

 "Komora může řešit jen případy, kdy na toho doktora přijde stížnost. Někdy to obcházíme, že prezident ji podá sám," dodává Sojka.

Podle zákona může dát komora tresty od třítisícové pokuty až po případné vyloučení z komory. Automaticky by pak lékař přišel o licenci, kdyby byl odsouzen k nejméně ročnímu nepodmíněnému trestu, který by souvisel s jeho prací.

Disciplinární komise komory by podle Sojky Handlův případ ale stejně nejspíš neřešila. "Naše disciplinární orgány takové případy odkládají. Neukládáme dvojitý trest," vysvětluje Sojka.

 

Právě se děje

Další zprávy