Lékaři ujdou trestu. Jak léčili, se komora nedozví

Radek Nohl Radek Nohl
31. 8. 2011 10:30
Lékařská komora nebude moci nově nahlížet do dokumentace. Nic se neprošetří, tvrdí
Chcete si stěžovat na práci lékaře? Dokumentaci si musíte sehnat sami.
Chcete si stěžovat na práci lékaře? Dokumentaci si musíte sehnat sami. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Praha - Stěžovat si na práci doktorů bude možná od roku 2012 zbytečné. Lékařské komory mají mít totiž podle právě projednávaného nového zákona zakázáno dívat se do zdravotní dokumentace.

Bez toho však podle zástupců komor nebude možné stížnosti pacientů vůbec prošetřit. V Česku jsou ze zákona zřízeny dvě komory lékařů - Česká lékařská komora a Česká stomatologická komora.

"Je to snaha omezit naše kompetence," tvrdí mluvčí České lékařské komory (ČLK) Michal Sojka.

Podle poslance ODS Marka Šnajdra, který pozměňovací návrh k jednomu z reformních zákonů ministra zdravotnictví Leoše Hegera předložil, je však nemožné vystavit jedné instituci bianko šek k tomu, aby mohla automaticky vstupovat do každé zdravotní dokumentace.

"To by bylo zásadní prolomení osobních údajů. To je přeci nemožné," řekl Aktuálně.cz Šnajdr.

Prošetřování stížností se zkomplikuje, říká komora

ČLK argumentuje tím, že v současné době při disciplinárním řízení nárok na získání kopie zdravotní dokumentace mají. Touto změnou, o které budou zřejmě již v pátek hlasovat poslanci, ale o takovou možnost přijdou.

Poslanec Marek Šnajdr říká, že komora nemůže dostat šek na to, aby se kdykoliv dostala k osobním údajům pacienta.
Poslanec Marek Šnajdr říká, že komora nemůže dostat šek na to, aby se kdykoliv dostala k osobním údajům pacienta. | Foto: Ludvík Hradilek

"Disciplinární činnost komory bude tím zcela paralyzována," uvedl právník ČLK Jan Mach.

"Pokud bych chtěl, aby komora prověřila postup některého lékaře, tak si zajistím výpis ze zdravotní dokumentace sám a pak jí ho poskytnu," popsal Šnajdr, jak by se měl pacient v budoucnu chovat.

To však podle Sojky není dnes úplně jednoduché. "Otázkou zůstává, jak se to bude řešit při úmrtí pacienta nebo když nám případ podstoupí policie nebo státní zastupitelství," prohlásil mluvčí ČLK.

Šnajdr tvrdí, že komora jen vytahuje "jeden případ z milionu". I pozůstalí podle něj budou mít nárok dokumentaci získat.

"Tvrzení, že stěžuje-li si pacient nebo pozůstalý, může komoře dokumentaci opatřit on, je nesprávné," dodal Mach.

Získat dokumentaci bude jednodušší

Získat v budoucnu zdravotní dokumentaci by však alespoň podle jednoho ze zákonů ministra zdravotnictví Leoše Hegera mohlo být jednodušší.

Dnes ji lékař v případě nějakého sporu odmítá pacientovi vydat. Vše tak mnohdy končí u soudu. Nově by ale doktoři mohli dostat až půlmilionovou pokutu. A to právě v případě, pokud odmítnou pacientovi dokumentaci dát.

Lékařská komora však i s udělováním statisícových sankcí nesouhlasí.

"Jde o maximální možné sankce. Při určení výše pokuty příslušný správní úřad přihlédne k závažnosti deliktu, zejména ke způsobu jeho spáchání, následkům a okolnostem," prohlásil Heger.

 

Právě se děje

Další zprávy