Souzený urolog udělal z pacienta narkomana, přesto dál léčí

Marek Pokorný Marek Pokorný
6. 10. 2014 18:00
Zabránit mu v tom nemůžeme, tvrdí lékařská komora. Soud přitom Pavla Brejlu poslal (zatím nepravomocně) na sedm a půl roku do vězení a zakázal mu praxi na deset let.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Lékař Pavel Brejla, který ze svého zámožného pacienta Stanislava H. záměrně udělal narkomana, aby se dostal k jeho milionům, dál ordinuje v centru Prahy. A to i přesto, že jej soud poslal na sedm a půl roku do vězení a navíc mu zakázal na deset let léčit.

Nepodmíněný trest v kauze pacienta Stanislava H. totiž zatím není pravomocný a není síly, která by Brejlu donutila skončit před definitivním soudním rozhodnutím.

Česká lékařská komora tvrdí, že s Brejlovou praxí nemůže nic dělat. Právě členství ve stavovské komoře je přitom podmínkou, aby lékař mohl vykonávat svou profesi.

"Toto šlo rovnou cestou policie. My můžeme řešit jen případy stížností. A na doktora Brejlu si nám nikdo nestěžoval," říká mluvčí komory Michal Sojka.

Dodává ale, že ani při stížnosti by komora nemohla lékaři okamžitě zakázat činnost. Její rozhodnutí totiž může přezkoumat soud a do té doby stejně může doktor léčit dál. Ctí se tak presumpce neviny.

Navíc podle Sojky není možné trestat dvakrát za stejnou věc. "Musíme počkat, až pravomocně rozhodne soud," řekl Sojka.

Podle něj je navíc desetiletý trest zákazu činnosti, který uložil první soud, přísnější než ten, který může udělit komora – ta podle stanov může udělit maximálně pětiletý trest vyškrtnutí z komory.

Ordinace za peníze pacienta

Pavel Brejla tak dál dochází do ordinace, kterou si začátkem letošního roku otevřel v centru Prahy v paláci YMCA těsně vedle náměstí Republiky.

Podle soudu si ji ale pořídil právě z peněz, o které připravil svého dnes již mrtvého pacienta Stanislava H. Dřív na ordinaci neměl, řekl soud a rozhodl, že Brejlův podíl v ordinaci propadne jako součást trestu.

Sám Brejla, kterého čeká ještě odvolací soud, se k případu nechce vyjadřovat. "Už o tom nepište," řekl pouze.

Chceme změnit zákon

Podle mluvčího lékařské komory Michala Sojky by v podobných případech pomohlo, kdyby existovala možnost okamžitého postavení mimo službu. "To se nyní snažíme prosadit do změny zákona o lékařské komoře," řekl Sojka.

Tento způsob by mohla komora využít třeba i tehdy, pokud by lékaře opakovaně přistihli v ordinaci opilého nebo pod vlivem drog.

"Abychom ochránili nejen jeho pacienty, ale i jeho samotného. My bychom řekli: jste alkoholik, běžte se léčit. Až donesete papír, že jste vyléčený, budete pokračovat dál," popisuje Sojka. 

Nepravomocně odsouzený lékař Pavel Brejla se hájí tím, že na svém webu zveřejňuje pochvalné dopisy desítek svých pacientů. Deník Právo přitom před dvěma týdny zveřejnil případ dalšího nespokojeného pacienta – Brejla ho prý léčil tak, že jej zachránila až operace jiného lékaře.

Zablokovali mu dům

Brejla může kromě nepodmíněného trestu přijít i o majetek, aby nahradil případnou škodu. Jak v pondělí upozornil deník Insider, policie mu na pokyn pražského městského státního zastupitelství zablokovala nemovitosti.

Policisté obstavili nejen jeho nově postavený pětimilionový rodinný dům v Újezdu nad Lesy na okraji Prahy, ale také podíl na novém bytovém domě, který Brejla v sousedství koupil.

Podle obžaloby měl urolog Brejla svému pacientovi, který patřil mezi bohaté podnikatele, léčit několik těžkých onemocnění v oblasti konečníku. Místo léčby mu ale podával opiáty – konkrétně lék Dolsin.

Pacient, který předloni zemřel, mu za dávky tišícího léku postupně vyplácel vyšší a vyšší sumy. Policie nakonec celkovou částku spočítala na 11,5 milionu korun.

Z pacienta se stal narkoman

Během necelých čtyř let totiž Brejla podle rozsudku podal svému pacientovi těžko uvěřitelných téměř sedm tisíc ampulí silně návykového opiátu. Maximální denní dávka by přitom neměla být vyšší než tři ampule. Navíc jen po dobu několika málo dnů.

Z pacienta se stal tak silný narkoman, který si téměř denně jezdil pro svou dávku. A to až do jara 2012, kdy zemřel při nehodě. S největší pravděpodobností to bylo při cestě pro další dávku.

"Životní úroveň poškozeného šla rapidně dolů, v přímé úměře k tomu si doposud bezvýznamný lékař pořizuje byt, auto, soukromou ordinaci," poukázala v odůvodnění rozsudku soudkyně Veronika Čeplová.

Lékař si také místo penězi nechával platit věcmi – podle svědků posílal například po taxikáři katalogy zboží, v nichž zaškrtával, co chce. Soud proto také rozhodl o propadnutí těchto věcí.

Seznam více než dvou desítek položek obsahuje například dva notebooky, několik mobilních telefonů, dva luxusní vysavače za desítky tisíc korun, kávovar, odšťavňovač či bourací kladivo a zahradní lehátka. Ale také luxusní automobil za více než dva miliony korun či podíl ve společnosti HemoClinic – tedy jeho ordinace, kde stále pracuje.

 

Právě se děje

Další zprávy