Lékař drogoval pacienta, aby získal miliony. Dostal 7,5 roku

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 3. 9. 2014 11:31
"Přátelství" s lékařem Pavlem Brejlou změnilo podnikatele v trosku bez peněz. Místo aby ho léčil, urolog jej učinil závislým na léku dolsin, který mu draho prodával. Přišel si na 11 milionů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Sedm a půl roku vězení dostal pražský urolog Pavel Brejla za těžko uvěřitelný čin. Ze svého pacienta Stanislava H., se kterým se i přátelil, udělal drogově závislou trosku, aby se dostal k jeho penězům.

Soudkyně Městského soudu v Praze Veronika Čeplová mu také vyměřila desetiletý zákaz výkonu lékařské praxe a peněžitý trest sedm milionů korun. "Věděl o naprosté bezmoci pacienta a ždímal ho, jak se dá," uvedla v odůvodnění verdiktu. "Jediná polehčující okolnost je, že obžalovaný nebyl nikdy trestán," podotkla.

Pokud Brejla peníze nezaplatí, má jít za mříže na další tři roky. Rozsudek není zatím pravomocný.

Nejméně 11,5 milionu

Muži, který patřil mezi bohaté podnikatele a měl několik těžkých onemocnění v oblasti konečníku, místo léčby podával opiáty. Policie sumu, na kterou si tím přišel, spočítala na 11,5 milionu korun. „To je minimální hranice, skutečná suma může být vyšší,“ uvedl státní zástupce Radek Klvaňa.

Stanislav H., který střídal drahá auta jako Mercedes, BMW či Ferrari, zemřel před dvěma lety v dluzích a těžké závislosti na léku dolsin.

Naopak Brejla si pořídil malou urologickou kliniku na prestižní adrese na náměstí Republiky v centru Prahy. A zřejmě právě z peněz, o které připravil Stanislava H.

"Životní úroveň poškozeného šla rapidně dolů, v přímé úměře k tomu si doposud bezvýznamný lékař pořizuje byt, auto, soukromou ordinaci," poukázala Čeplová.

Během necelých čtyř let od srpna 2008 totiž prý lékař podal svému pacientovi těžko uvěřitelných téměř 7000 ampulí silně návykového opiátu na tišení bolesti dolsin – maximální denní dávka by přitom neměla být víc než tři ampule, a to jen po dobu několika málo dnů.

A udělal z něj tak silného narkomana, který si skoro denně za ním jezdil pro svoji dávku. A to až do jara 2012, kdy zemřel při nehodě. S největší pravděpodobností právě při cestě pro další dávku.

Co ty SMS?

Brejla to, že by dolsin svému pacientovi draho prodával, odmítal. A obrovské množství, které v lékárnách vyzvedával, prý potřeboval pro sebe.

Brejlovo tvrzení ale zpochybnili svědci. Například Aleš E., rodinný známý Stanislava H., který jej za Brejlou do nemocnice vozil s penězi. „Byl jsem tam s ním tak padesátkrát. Občas šel dovnitř, častější byla ale krabička na parkovišti,“ popisoval.

A soudkyně Veronika Čeplová také před soudem přečetla SMS, které si oba vyměňovali. V nich zpravidla Stanislav H. po Brejlovi vyžadoval „platíčka“ a domlouvali se, kolik mu za ně dá – často to bylo i přes dvacet tisíc korun. „Zkoušel to na mně, ale já mu nikdy nic nedal,“ tvrdil Brejla, ale soud mu neuvěřil.

"Z SMS zpráv jasně vyplývá, že když měl poškozený peníze, obžalovaný si vždy udělal čas, když je neměl, byl problém," podotkla soudkyně.

Tři televize, vysílačka, odšťavňovač...

Kromě peněz si Brejla podle obžaloby nechal platit i věcmi. Soud také vyčetl, jaké dary Brejla od svého pacienta dostal.

"Tři televize, několik telefonů, lednice, mikrovlnka, videokamera, notebook, počítačová soustava za 50 tisíc, hodinky, vysílačka, zahradní nábytek, odšťavňovač, koberec, domácí kino, bourací kladivo," vypočítala soudkyně Čeplová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy