"S panem senátorem Růžičkou vedeme s Hradem seriózní debatu. Jsou tu nějaká bezpečnostní opatření a my zcela zásadně zpochybňujeme jejich smysl," uvedl místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN). Řada lidí se podle něj na městskou část v otázce kontrol obrací, protože narušují přirozenou cestu mezi Prahou 1 a Prahou 6, na kterou byli Pražané po desetiletí zvyklí.
Místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN) řekl, že areál Pražského hradu nemá být uzavřeným turistickým skanzenem, ale otevřenou městskou čtvrtí. "Praha přestává být pro Pražany. A děláme si to sami," uvedl.
Na místo protestu politik dorazil na běžkách. Vysvětlil, že byl na Petříně a na Prahu 6, kde žije a také zasedá v zastupitelstvu, je odtud nejpřímější cesta právě přes Hrad. Růžička již začátkem roku zaslal prezidentovi dopis, ve kterém žádá odstranění kontrol.
S ohledem na sněhovou nadílku a nepřízeň počasí nebyl v neděli na Hradě takový turistický provoz, jaký bývá o víkendu běžný. U kontrol se tedy žádné větší fronty netvořily, což udělalo protestujícím trochu čáru přes rozpočet. Jejich cílem bylo ve frontách úmyslně zdržovat, ovšem se zachováním vší slušnosti vůči příslušníkům policie a hradní stráže.
Kontroly jsou při vstupu do hradního areálu od léta roku 2016. V některých exponovaných časech se kvůli nim tvoří fronty před vstupem do areálu. Podle některých bezpečnostních expertů proto mohou být kontroly i kontraproduktivní - případné útočníky může velká koncentrace lidí ve frontách přitahovat. Hrad s kritikou nesouhlasí a opatření hájí potřebou zajistit bezpečí turistů.