Kauza Dejvice: Kdo špatně navrhl potrubí? To se zjistí těžko

Tereza Krobová Tereza Krobová
4. 6. 2015 19:26
Začátkem května praskla kanalizace a splašky prosákly do vodovodu. Tisíce lidí díky tomu měly střevní potíže. Je to zřejmě vina projektanta, který vše nakreslil před více než čtyřiceti lety.
Pitná voda v Dejvicích (ilustrační foto).
Pitná voda v Dejvicích (ilustrační foto). | Foto: ČTK

Praha - Projektant, který navrhl stavbu vadného potrubí v Dejvicích, zřejmě zůstane neznámý.

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) zjistily, že poničené potrubí navrhl projektant v 60. nebo v 70. letech. Nepředpokládají proto, že se k nějakému konkrétnímu jménu dopracují.

Inženýr podle dosavadních zjištění zřejmě chyboval, když oproti předpisům nechal postavit kanalizační trubky nad těmi vodovodními. A umožnil tak, aby splašky z prasklé kanalizace po letech mohly prosáknout do vodovodního řadu.

Vliv mohla mít i Blanka

Potrubí prasklo na začátku května, tisíce lidí díky tomu měly střevní potíže.

"Proti všem předpisům leží kanalizace nad vodovodním potrubím. Průzkum ukázal, že kanalizace je poškozena a z ní se dostaly splašky do slepého vodovodního řadu, který byl postaven v 60. nebo 70. letech minulého století a vůbec nebyl zanesen v mapách," řekl Aktuálně.cz mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Ve chvíli, kdy pracovníci manipulovali s vodovodním řadem, který vedl z vodojemu Andělky do Dejvic, poklesl tlak a došlo tak k nasátí kontaminované vody ze slepého ramene.

"Hlavním důvodem je vedení kanalizace nad vodovodním řadem, špatný stav kanalizace," dodává Mrázek. Všemu mohly přispět ale také stavební práce v okolí, tedy například i na tunelu Blanka.

"Měla by to řešit policie"

Viníka ale zřejmě nenajdou. "Nepředpokládáme, že se k nějakému jménu dopátráme," vysvětlil mluvčí.

Podle příznaků to nebyly koliformní bakterie, ale spíš viry, i když pro to nemám žádné podklady, domnívá se odborník na kvalitu vody ze Státního zdravotního ústavu František Kožíšek.
15:15
Podle příznaků to nebyly koliformní bakterie, ale spíš viry, i když pro to nemám žádné podklady, domnívá se odborník na kvalitu vody ze Státního zdravotního ústavu František Kožíšek. | Video: Martin Veselovský

Přesto se společně s Pražskou vodohospodářskou společností (PVS) rozhodly podat trestní oznámení na neznámého pachatele. "Stane se tak zřejmě příští týden. Cítíme, že by se tím měla policie zabývat," dodal Mrázek.

Trestní oznámení podala tento týden také Praha 6. Škody zatím vyčísleny nejsou, o odškodnění už požádalo 2500 lidí.

PVK nyní chtějí pokračovat v kontrolách vodovodních a kanalizačních řádů, konkrétní místa ale vytipovaná nemají. "Existenci slepých ramen, která nejsou v mapách, bohužel nelze úplně vyloučit," vysvětluje Mrázek.

Vlastní vyšetřování spustila i PVS, výsledky by měla mít asi do dvou týdnů.

Žloutenka tam nebyla

Z analýzy vzorků již dříve vyplynulo, že voda obsahovala bakterie, které způsobily střevní potíže, ale také takzvané noroviry. Ty se šíří lidským kontaktem, proto i týden po havárii přibývali další lidé se střevními problémy.

Ve vodě podle hygieniků nebyly stopy po žloutence typu A, i přesto se ale ve čtvrtek rozhodli k preventivnímu očkování dětí.

"Virus žloutenky se vylučuje stolicí, takže nelze zcela jednoznačně vyloučit, že se tam vůbec nevyskytoval," vysvětlila zástupkyně ředitele pražské hygienické stanice Zdena Jágrová.

Lékaři tak od pátku musí naočkovat asi 4000 dětí od jednoho roku do 15 let.

 

Právě se děje

Další zprávy