Žloutenka v Dejvicích: Hygienik nařídil plošné očkování dětí

Domácí Domácí
Aktualizováno 4. 6. 2015 15:54
Voda lidem způsobila střevní potíže, rozbory ukázaly koliformní bakterie a noroviry. Žloutenka v žádném vzorku odhalena nebyla.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Hygienici nařídili plošné očkování dětí z Dejvic a Bubenče v Praze proti žloutence typu A. Praktičtí lékaři budou od pátku zdarma očkovat děti od jednoho roku do 15 let.

Kontaminovaná voda z vodovodního řadu postihla asi 32 000 lidí, mezi nimi zhruba 4000 dětí. Dospělí očkováni nebudou.

Voda lidem způsobila střevní potíže, rozbory ukázaly koliformní bakterie a noroviry. Žloutenka v žádném vzorku odhalena nebyla. Podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty jde pouze o předběžnou opatrnost.

Vše zaplatí stát

Mimořádné očkování zaplatí stát. "Očkování je zaměřeno na nejvíce ohroženou skupinu obyvatel vzhledem k její imunitě a chování," vysvětlil Valenta.

Žloutenka má inkubační dobu 15 až 50 dní, voda byla prohlášena za pitnou teprve před týdnem.

Očkování je podle Valenty povinné pro děti, které se vyskytovaly minulý týden v postižené oblasti Dejvic a Bubenče. "Nepředpokládám ale, že by ho bylo nutné vymáhat," dodal hlavní hygienik.

Podle zástupkyně ředitele pražské hygienické stanice Zdeny Jágrové je mezi 4000 dětmi v oblasti asi 2200 žáků základních škol, přibližně 860 předškoláků, kteří navštěvují mateřské školy, a zbytek jsou děti mladší.

Děti budou očkovat praktičtí lékaři pro děti a dorost, kterých je v oblasti 24.

Rodiče mohou své potomky nechat očkovat také v ambulanci Zdravotního ústavu v Rumunské ulici v Praze 2.

Hygienici zprávu vyvrátili

Zpráva o žloutence se objevila ve středu večer, hygienici ale takovou možnost vyvrátili.

Na základě zpráv v médiích ale přesto Praha svolala krizový štáb. "Včerejší mediální bublina byla nastavena zcela nevhodně, nepředpokládali jsme a ani nepředpokládáme, že by tam ten virus byl," vysvětlila Jágrová.

Krizový štáb tak podle ní měl spíš preventivní charakter. "Virus žloutenky se vylučuje stolicí, takže nelze zcela jednoznačně vyloučit, že se tam vůbec nevyskytoval," dodala.

Příspěvek 500 korun

Na situaci reagují i pojišťovny, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra nabízí svým dospělým klientům očkování zdarma.

"Rozhodli jsme se v této mimořádné situaci nabídnout klientům rychlou pomoc. Je lépe se očkovat proti žloutence typu A, než jen pasivně čekat, jak se věci vyvinou,“ řekl generální ředitel Jaromír Gajdáček.

Ostatní pojišťovny očkování zdarma pro dospělé neplánují. "VZP nabízí svým klientům na očkování proti žloutence příspěvek 500 korun. Ten jim VZP případně proplatí i na jiná očkování, která nejsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Přes 2600 lidí u doktora

Lékaře kvůli špatné vodě v Dejvicích a Bubenči vyhledalo do pátku minulého týdne, kdy už znovu tekla pitná voda, přes 2600 lidí. Více než 2100 lidí požádalo Pražské vodovody a kanalizace (PVK) o odškodnění.

Kontaminaci způsobila zřejmě odpadní voda, která pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách, a vodohospodáři o něm proto nevěděli. Voda byla v Dejvicích znečištěna pět dní.

Městská část kvůli kontaminaci podala trestní oznámení na neznámého pachatele, podezřelý má být z obecného ohrožení z nedbalosti.

 

Právě se děje

Další zprávy