Developer kvůli "špatným čárám" v mapě přišel o důležité povolení, Prahu žaluje o 62 milionů

Marek Pokorný Marek Pokorný
4. 6. 2016 11:32
Více než 60 milionů korun, tedy prakticky celý její roční rozpočet, požaduje po městské části Praha 21 společnost Spirit Finance. Firma městskou část žaluje proto, že jí údajně způsobila škodu tím, že zrušila dřívější souhlas se zasíťováním jejích pozemků. Městská část ale tvrdí, že ji firma uvedla v omyl - až dodatečně totiž zjistila, že při žádosti předložila informace, které neodpovídají pravdě. "V přiložené mapce se někdo spletl a zakreslil špatně čáry," připustil jednatel firmy Tomáš Kaňka, podle nějž ale šlo o nedůležitý dokument. Firma si je svým úspěchem natolik jista, že zaplatila i dvoumilionový soudní poplatek, který v případě prohry propadne.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V polovině dubna 2012 získala firma Spirit Finance důležitý dokument: stavební úřad městské části Praha 21, pod který patří Újezd nad Lesy, Klánovice, Běchovice a Koloděje, vydal povolení, že smí svůj pozemek v Újezdě o rozloze 70 krát 450 metrů napojit na inženýrské sítě. Souhlas městské části byl nutný, protože uvedené sítě měly vést přes obecní cestu.

Jenže po necelých šesti týdnech městská část souhlas s uložením sítí odvolala. Při řízení o umístění kanalizace totiž zjistila, že dokumenty, které firma předložila, nesedí. "Požádali o zahájení územního řízení, ve kterém předložili jiné podklady než ty, které použili při žádosti o souhlas s umístěním inženýrských sítí," uvedl právní zástupce úřadu Martin Horák. "V přiložené mapce se někdo spletl a zakreslil špatně čáry," připustil jednatel firmy Tomáš Kaňka, podle něhož ale šlo o nedůležitý dokument.

Vysvětlete nám to

Nicméně podle městské části to nebyla maličkost. A chtěla nesrovnalosti více vysvětlit. Představitele firmy proto pozvala na jednání komise pro územní rozvoj. A vyzývala je také, aby jí svůj projekt více představili. Ti to ale odmítli.

"Chtěli jsme jednat a stále jsme čekali, že předloží nějaké plány. Nejsou jediný developer, který u nás chce stavět, ale jako jediní to neudělali," uvedla starostka Prahy 21 Karla Jakob Čechová.

"Neměli jsme zájem realizovat výstavbu, jen zajistit, aby v lokalitě byly doplněny chybějící inženýrské sítě," vysvětluje Kaňka, proč odmítl o projektu více informovat.

Ušlý zisk 62 milionů

Místo toho, aby firma s obcí jednala, podala žalobu. A v ní si nárokuje 62 milionů za zmaření podnikatelského záměru. V mezidobí totiž podepsala smlouvu s developerskou firmou Charlton, že jí zasíťované pozemky do konce října téhož roku prodá za více než 200 milionů korun. Jenže kvůli odebranému souhlasu z obchodu sešlo a Spirit Finance nyní žaluje městskou část o ušlý zisk.

Uvedenou sumu chce jak po městské části, tak po hlavním městě. Pozemky jsou totiž Prahy, která je městské části dala do správy.

Případ tak nyní začal projednávat Obvodní soud pro Prahu 1. "Kdyby firma napřela tolik úsilí jako do tohoto sporu do jednání s městskou částí, mohla pravděpodobně již dnes stavět," poukázal právní zástupce hlavního města Lukáš Duffek.

Podle něj jde o spekulativní žalobu. V době, kdy uzavíral smlouvu s firmou Charlton, muselo prý být jednateli Kaňkovi zřejmé, že do uvedeného půl roku jen těžko získá všechna pravomocná povolení. "To bylo velmi odvážné, ba nemožné chtít splnit ten termín," uvedl Duffek.

Z druhé strany povolení máte!

Městská část navíc upozorňuje na jedno: firma fakticky zasíťovat svůj pozemek může, protože z jedné delší strany již souhlas s vedením přípojek má - přiléhající komunikace jí totiž patří. "Je to technicky nemožné. Všechny pozemky, které by byly níž, by měly věcné břemeno. Tím je znehodnotíte," reaguje Kaňka.

Soudkyně Andrea Grycová několikrát vyzvala obě strany ke smírnému řešení. Spirit Finance ale jakoukoliv dohodu odmítá. "Naše stanovisko je jasné. Vznikla škoda ve značné výši a nepředpokládám, že by ji chtěli, byť jen částečně, uhradit," řekl Kaňka s tím, že dodatečné povolení zavést sítě pro ně není dostačující.

A prostor ke smíru stejně tak nevidí městská část. "Necítíme se vůbec vinni, jednali jsme s péčí řádného hospodáře," uvedla starostka Jakob Čechová.

Firma si je nicméně svým úspěchem natolik jista, že zaplatila i dvoumilionový soudní poplatek, který v případě prohry propadne. A do milionů půjdou i náklady na advokáty: za jeden úkon, tedy jednání či přípravu na něj, mají podle vyhlášky nárok na 69 tisíc korun.

Sama soudkyně Andrea Grycová připustila, že nejde o jednoduchý případ. "Je v něm řada sporných věcí. Předpokládám, že se potáhne zřejmě dlouhou dobu a doputuje až na Nejvyšší soud," uvedla.

 

Právě se děje

Další zprávy