Obec bojuje s developerem. Začal stavět obří areál bez povolení, navíc chce odškodné za zdržování

Marek Pokorný Marek Pokorný
6. 5. 2016 5:30
Obří komerční zónu v délce dvou kilometrů podél dálnice D1 u Průhonic připravuje firma Domo Development. Ta již začátkem března začala se stavbou inženýrských sítí - byť na ně v té době neměla platné stavební povolení. Zastupitelům přilehlé obce Dobřejovice, která se stavbou nesouhlasí a má připomínky k průběhu stavebního i územního řízení, přitom developer vyhrožuje, že po nich bude chtít mnohamilionovou náhradu škody, která mu tím vzniká.
Domo Development chystá těsně před Prahou podél dálnice D1 obří komerční zónu o délce dva kilometry
Domo Development chystá těsně před Prahou podél dálnice D1 obří komerční zónu o délce dva kilometry | Foto: Matej Slávik

Dobřejovice - Neobvyklý dopis přišel minulý týden zastupitelům malé obce Dobřejovice nedaleko Prahy. Developerská firma Domo Development jim vyhrožuje, že jí obec s tisícovkou obyvatel bude muset hradit způsobenou škodu v řádu mnoha milionů korun. Ředitel firmy Jakub Andrle ji zatím vyčísluje na 18 milionů korun, ale zmařená investice prý může dosáhnout až 1,5 miliardy.

Developer chce v těsné blízkosti Dobřejovic, mezi 6. a 8. kilometrem dálnice D1, stavět obří komerční zónu s třemi tisíci parkovacích míst. Jenže obec s tím nesouhlasí a podává odvolání do územních a stavebních řízení. A odmítla dokonce dar deset milionů korun, které jí developer nabízel za to, že ukončí protesty a stáhne všechna odvolání.

Jak má vypadat nová komerční zóna mezi 6 a 8 kilometrem D1 u Průhonic
Jak má vypadat nová komerční zóna mezi 6 a 8 kilometrem D1 u Průhonic | Foto: archiv

"Obec Dobřejovice brání rozvoji sousedních obcí a adresuje účelová a obstrukční podání... s motivem způsobení škody naší společnosti za pomoci zneužívání procesních institutů odvolání a žalobních návrhů," uvedl Andrle v dopise. A upozorňuje také na to, že vedení obce vyhazuje statisíce korun za zbytečné právní služby advokátní kanceláře Frank Bold, která ji proti developerovi zastupuje.

Podle starosty Jiřího Kappela jde jednoznačně o zastrašování. "Máme zákonně zaručené právo se účastnit řízení. Obec má nepochybně přímý vztah k danému území a ze zákona vyplývá povinnost i právo pečovat o zdravé životní prostředí," říká Kappel.

Vždyť ručíme veškerým majetkem

Protesty proti plánované obří stavbě jsou ze strany obce logické: Hlavní přístup má být právě ze strany od Dobřejovic - byť je celá zóna na katastru sousedních Čestlic. Jenže ty jsou na druhé straně dálnice. Podstatná část pozemku je sice vedle sousedních Průhonic, těm se ale doprava vyhne a developer jim navíc  přislíbil desítky milionů na kanalizaci.

A podle dopravních studií tak vzroste počet aut, která Dobřejovicemi projedou, až trojnásobně. Obec už je přitom dnes v kleštích - z jedné strany má Pražský okruh, z druhé dálnici D1. A již dnes si řada řidičů přes ni zkracuje cestu.

Výhrůžky developera nicméně některé zastupitele znejistěly. "Za rozhodnutí ručím veškerým svým majetkem. Bojím se, že té stavbě nakonec stejně nezabráníme, těch deset milionů nedostaneme a ještě jim zaplatíme jejich škodu," neskrývá obavy například Martin Sklenář. "Stojíme proti firmě, která je silná, je to pro ně běžný život, vědí, co mají dělat," dodal.

Developer mlčí

Advokát Jiří Nezhyba z Frank Bold tvrdí, že vedení obce odvoláváním proti rozhodnutím, která můžou zhoršit životní prostředí, hájí oprávněné zájmy obyvatel.

"Je to úkol, který jim vyplývá ze zákona o obcích, a nikdo je za uplatňování práv ve správních řízeních nemůže popotahovat. Je pak na úřadech, jak s těmi námitkami nebo odvoláními obce naloží," poukazuje Nezhyba. "Ale chápu, že takové výhrůžné dopisy od investora mohou zastupitele, zvlášť když jde o malou obec, znejistět," dodává.

Sám ředitel firmy Jakub Andrle se odmítá k případu jakkoliv vyjádřit. "Když cokoliv řeknu, podrazíme si nohy. Čím víc se o nás píše, tím víc přijde stěžovatelů," reaguje Andrle a po chvíli jen zformuluje obecnou větu, že obec je šikanuje a i přes opakované výzvy s nimi odmítá jednat.

Developer sice tvrdí, že chce své plány prodiskutovat s místními, na přímý dotaz však jakékoliv detaily odmítá sdělit. Z územního plánu Čestlic tak pouze vyplývá, že areál má mít pět budov - dvě z nich spolu s třetinou pozemků jsou už v územním plánu, zbytek čeká na schválení.

Nicméně to, že by Dobřejovice měly spíš jednat než pouze bojovat jako dosud, si myslí řada místních. Značná část z nich je přesvědčena, že se stavbě jen těžko podaří zabránit. A je tedy lepší vzít nabízené peníze či se snažit dál vyjednávat. "Starosta by se měl jednáním s developerem snažit získat co nejvíc, například obchvat, aby ty dopady byly nakonec co nejmenší," uvedl například ortoped František Vurm.

Sám staví bez povolení

Zatímco Andrle místním zastupitelům vyhrožuje, že budou hradit mnohamilionovou škodu, která mu jejich "obstrukcemi" vzniká, sám porušuje zákon. Začal totiž se stavbou - zatím inženýrských sítí - ještě předtím, než na ni měl stavební povolení.

"Bylo zjištěno, že stavba byla zahájena bez pravomocného stavebního povolení. Stavebník byl vyzván k bezodkladnému zastavení stavebních prací," uvedl v zápise z kontrolní prohlídky 7. března vodoprávní úřad v Říčanech, který proto následně zahájil řízení o odstranění stavby.

"Zastrašuje občany a přitom sám porušuje zákon," poukazuje starosta Kappel. Andrle na to ani po opakované žádosti o vyjádření nereagoval.

Pravda je, že stavební povolení Domo Development dodatečně získal - ale až téměř dva měsíce poté, co začal stavět. "Za provádění stavby bez stavebního povolení bude zahájeno řízení o deliktu a uloží se pokuta, která může být až jeden milion korun," uvedla mluvčí říčanské radnice Adéla Ambrožová.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Žalobce navrhl vazbu pro tři lidi, kteří se zapojili do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Státní zástupce navrhl vazbu pro tři z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky. V tiskové zprávě o tom informoval Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba.

Bílý navrhuje na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky. Obviněným hrozí za trestný čin teroristického útoku až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali. Server Aktuálně.cz uvedl, že podle zjištění jeho a Respektu je mezi zadrženými předseda spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír Ivan Kratochvíl.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se údajně zapojil do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci. Policisté údajně zasahovali na sídlišti ve Slaném v domě, kde bydlí šéf spolku Kratochvíl.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Cena bitcoinu poprvé od začátku března klesla pod 50 tisíc dolarů

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin dnes poprvé od 8. března sestoupila pod hranici 50 tisíc dolarů (zhruba 1,1 milionu korun). Kolem 8:00 SELČ se bitcoin podle obchodní platformy CoinDesk prodával za zhruba 49 600 dolarů. Za posledních 24 hodin tak ztrácel kolem devíti procent.

V průběhu dnešního obchodování cena bitcoinu klesla až na zhruba 48 400 dolarů. Minulý týden se přitom vyšplhala až na rekordní maximum v blízkosti 65 tisíc dolarů. K dnešnímu poklesu podle agentury Reuters přispěly spekulace, že plán amerického prezidenta Joea Bidena na výrazné zvýšení daně z kapitálových výnosů povede k omezení investic do digitálních aktiv.

Někteří obchodníci a analytici však předpokládají, že pokles ceny bitcoinu je pouze přechodný. Poukazují na to, že digitální měny jsou mezi drobnými i institucionálními investory čím dál více vnímány jako legitimní investice. Minulý týden zájem o bitcoin podpořil vstup největší americké kryptoměnové burzy Coinbase na akciový trh Nasdaq.

Zdroj: ČTK
Další zprávy