Stadion neexistuje, katastr ho zapsal. Nesmysl nejde opravit

Marek Pokorný Marek Pokorný
8. 6. 2015 5:30
V pražském katastru nemovitostí najdete budovy fotbalového hřiště, které ve skutečnosti nestojí. Úřední chyba trvá už sedm let.
Jarmila Veselá před údajným fotbalovým stadionem za desítky milionů.
Jarmila Veselá před údajným fotbalovým stadionem za desítky milionů. | Foto: Marek Pokorný

Praha – Sedm let se renomovaná advokátka Jarmila Veselá snaží o zdánlivě jednoduchou věc: dokázat, že na pozemku na pražském Střížkově, který jako správkyně konkursní podstaty spravuje, neexistuje fotbalový stadion o rozloze katedrály svatého Víta. Stavbu sice na místě nikdy nikdo neviděl, přesto má Veselá od úřadů dokumenty, že tam stojí. A dosud s tím nic nezmohla ani u soudů.

Katastr nemovitostí zapsal falešný údaj v roce 2008 na základě pochybných potvrzení majitele údajné budovy - společnosti Český holding - a dokumentů stavebního úřadu pro Prahu 9. A teď není možné z rejstříku zřejmý nesmysl vymazat.

"Jestliže takový orgán potvrdí existenci stavby, není katastrální úřad nejen povinen, ale ani oprávněn zkoumat, zda ve skutečnosti taková stavba existuje," uvedl ředitel pražského katastrálního úřadu Lubomír Klučka.

Podle právničky Veselé je postup úředníků nepochopitelný nejen tím, že zapsal neexistující stavbu. "Rozhodli extrémně rychle. V době, kdy běžný zápis trval nejméně měsíc, rozhodli za týden. Navíc ani nemohli mít v ruce všechny potřebné dokumenty," poukázala.

Podle ní je to ukázkový případ, jak se v roli pochybného majitele nabourat do insolvenčního řízení a blokovat ho s úmyslem vydělat. "Je to hra o desítky milionů korun," říká Veselá. Úřady s tím podle ní nejsou schopny nic dělat. "Nebo nechtějí," dodává.

Chvalovského plány

Podivuhodná a spletitá historie pozemku, na němž stadion "stojí", se začala psát už na přelomu tisíciletí. To když zkrachoval jeho majitel - Českomoravská agrární společnost, jíž Veselá nyní dělá konkurzní správkyni.

Firma dříve patřila do skupiny tehdejšího šéfa Českomoravského fotbalového svazu Františka Chvalovského, který chtěl na uvedených pozemcích stavět byty. Chvalovského impérium však počátkem tisíciletí padlo a nechalo miliardový dluh.  Uvedený pozemek byl přitom to nejcennější, co v podniku zbylo.

A zpočátku to vypadalo, že věřitelé z jeho prodeje dostanou nemalé peníze. V červnu 2008 jej totiž v dražbě získal developer Central Group. Nabídl 203 milionů korun. Jenže k podpisu smlouvy nedošlo a Central Group na poslední chvíli od koupě ustoupil. To právě proto, že se objevil nečekaný zádrhel: katastrální úřad těsně po dražbě zaevidoval, že na pozemku je sportovní areál o rozloze 6 442 metrů čtverečních, který má překvapivého vlastníka - firmu Český holding.

Stačil přitom prostý pohled na místě, který ukáže, že zápis v katastru je nesmyslný: na pozemku je pouze starý a roky nevyužívaný škvárový plácek, který nikdy neměl žádného vlastníka ani k němu není k dispozici dokumentace.

"Máme doklady, kdy Chvalovský ty pozemky a vše okolo kupoval od fyzických osob. Popisuje se v nich každá bouda. Nikde se neobjevil jediný dokument, že by tam bylo hřiště, které má nějakého vlastníka," říká konkursní správkyně Veselá, která se sedm let marně snaží chybný zápis v katastru nemovitostí smazat.

Práva za korunu

Jak je možné, že katastr zapsal evidentně neexistující stavbu? Stačil k tomu malý trik: Český holding od tehdejšího majitele Bohemians Praha Karla Kapra koupil na podzim roku 2007 "práva ke stadionu" - tedy to, že jej může využívat. Cena ve smlouvě zní za jednu korunu.

Sám Kapr nechce říct, jak k uvedeným právům přišel a zda na ně má smlouvu. "To je strašně dlouho, nepamatuji se," řekl již dříve reportérovi Aktuálně.cz a o tématu se dál odmítl bavit.

S dokumentem od Kapra šel Český holding na stavební úřad Prahy 9 se žádostí, aby potvrdil, že hřiště je součástí sportovního areálu spolu bývalými šatnami o rozloze 264 metrů čtverečních, které koupil těsně předtím. Úřad mu vyhověl a na základě uvedeného potvrzení zapsal hřiště jako stavbu.

Mimochodem: Český holding není neznámou firmou. Koncem 90. let ovládal obchodní dům Kotva, jehož akcie zmizely z vytunelovaného fondu Trend. Jedním z jeho hlavních představitelů byl donedávna Bronislav Bečka, který přežil několik pokusů o atentát - nejspíše souvisely právě s bojem o Kotvu.

Přehazovaný černý Petr

Úřady teď hází vinu jeden na druhého. Katastr nemovitostí na stavební úřad Prahy 9, který vydal potvrzení o stavbě. A Praha 9 na katastr, který vše zapsal.

"Katastrální úřady jakožto evidenční úřady zapisují do katastru nemovitostí na základě listinných podkladů. V případě, že takovou listinu vydal jiný orgán státní správy, pak se u ní presumuje správnost," uvedl ředitel Katastrálního úřadu pro Prahu Lubomír Klučka s odkazem na již zmíněné potvrzení stavebního úřadu Prahy 9.

Úřad Prahy 9 ale tvrdí, že v ničem nepochybil. "Stavební úřad nemohl v žádném případě předvídat, že by mohl katastrální úřad považovat škvárové hřiště za budovu," hází černého Petra zpět na katastr nemovitostí vedoucí stavebního úřadu Prahy 9 Václav Vaněk. Podle něj vydávali jen potvrzení, že hřiště tvoří se sousedícími šatnami jeden funkční celek. A že pojem stavba má podle občanského práva jiný význam než podle toho stavebního.

"Škvárové hřiště je stavbou ve smyslu stavebního zákona. Stavební úřad se nevyjadřoval k otázce, zda je hřiště stavbou ve smyslu občanského zákoníku, tedy zda je samostatnou věcí v právním smyslu," dodal. 

Jak zbourat neexistující stavbu?

A jak je tedy možné situaci napravit? Podle Klučky by měl sám vlastník budovy požádat o vymazání z katastru a podložit to doklady, jako je například potvrzení o odstranění stavby.

"Jak dosáhnete demoličního výměru na neexistující budovu," kroutí hlavou Veselá a poukazuje na to, že takový návrh by Český holding stejně nepředložil. "Pak zbývá jen, aby to za evidovaného vlastníka udělal někdo jiný, například soud. Ono se dá vymoct skoro všechno, jen to ale trvá," konstatuje Klučka.

Oba úřady přitom sklidily ostrou kritiku od Obvodního soudu pro Prahu 9, který letos v únoru po mnoha letech tahanic řekl, že pokud je vůbec na pozemku škvárové hřiště, tak rozhodně není stavbou. A jeho majitelem je vlastník pozemku - tedy Českomoravská agrární společnost.

"Soud nemohl přehlédnout, jak málo stačí na to, aby katastrální úřad provedl zápis na základě zajištěných potvrzení ze strany žalovaného od Městské části Praha 9 tak, jak bylo následně zcela nesmyslně provedeno," konstatovala soudkyně Marcela Keblušková.

Je to jen názor soudu

"Jedná se jen a výhradně o názor soudu, kdy se stranám sporu snaží zdůvodnit své rozhodnutí," reaguje na rozhodnutí soudu a kritiku jeho úřadu Klučka.

Vyhráno přitom Veselá ještě nemá. Advokát Českého holdingu Pavel Krýl se proti verdiktu odvolal. Podle něj se uvedený soud žalobou vůbec neměl zabývat a vydal prý navíc nepředvídatelné rozhodnutí, kterým porušil právo na spravedlivý proces. "Soud si osvojil rozhodování ve věci, která mu nepříslušela," tvrdí Krýl, podle něhož je k podobnému rozhodnutí oprávněn pouze správní soud.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Nepříznivé počasí připravilo Ledeckou a spol. v Kanadě o další trénink na sjezd

Nepříznivé počasí nedovolilo sjezdařkám včetně Ester Ledecké absolvovat na Světovém poháru v Lake Louise stejně jako druhý ani třetí trénink. Odjet zvládly v úterý jen první jízdu, v níž česká lyžařka skončila čtrnáctá.

V kanadském pohoří Rocky Mountains dnes bylo hodně teplo. Pokud to podmínky dovolí, v pátek a v sobotu lyžařky odjedou sjezdy a v neděli superobří slalom. Sjezdy mají naplánovaný začátek na 20:30 SEČ.

Superobří slalom mužů v Beaver Creeku vyhrál Marco Odermatt. Švýcarský lyžař si připsal druhé vítězství v probíhající sezoně Světového poháru.

Odermatt zvítězil s náskokem 78 setin před Matthiasem Mayerem z Rakouska. Třetí byl Broderick Thompson z Kanady, který si se startovním číslem 35 dojel pro životní výsledek. Jeho dosavadním maximem bylo osmé místo.

Čtyřiadvacetiletý Odermatt navázal na vítězství z úvodního závodu olympijské sezony obřího slalomu v Söldenu. Díky výhře si upevnil vedení v čele průběžného pořadí Světového poháru. Na kontě má 250 bodů, druhý Mayer 180.

SP ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA):

Muži - super-G:

1. Odermatt (Švýc.) 1:08,61, 2. Mayer (Rak.) -0,78, 3. Thompson (Kan.) -0,95, 4. Sander (Něm.) -0,98, 5. Kriechmayr (Rak.) -1,02, 6. Pinturault (Fr.) -1,13, 7. Sejersted (Nor.) -1,14, 8. Murisier (Švýc.)´-1,26, 9. Casse (It.) -1,32, 10. G. Caviezel (Švýc.) -1,39.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 36 závodů): 1. Odermatt 250, 2. Mayer 180, 3. Kriechmayr 125, 4. Hirschbühl (Rak.) 100, 5. G. Caviezel 87, 6. Kranjec (Slovin.) 86.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Vystrčil nebude obhajovat post ve vedení ODS, prezidentskou kandidaturu vyloučil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil nebude na lednovém kongresu ODS obhajovat funkci místopředsedy strany. Řekl to serverům Novinky.cz a iDNES.cz. Své rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné tím, že se chce naplno věnovat práci v horní parlamentní komoře a mít víc času na rodinu. Vyloučil, že by se tak chystal na případnou prezidentskou kandidaturu.

Vystrčil uvedl, že se o post ve vedení strany nehodlá ucházet, protože se chce věnovat Senátu, práci jeho předsedy a práci senátora za jihlavský region. "Taky protože mě čekají senátní volby v příštím roce, kde bych se chtěl pokusit znovu kandidovat," řekl dnes Vystrčil serveru iDNES.cz.

Jako další důvod uvedl, že chce mít více času na manželku, vnoučata, přátele a příbuzné. "Třetí důvod je, že ODS po osmi letech práce zvítězila ve volbách, dílčí cíl se podařilo splnit," řekl již ve středu Novinkám. Svým odchodem z vedení strany chce dát příležitost někomu novému. Zároveň ale nevyloučil, že se do vedení ODS někdy v budoucnosti nevrátí.

O Vystrčilovi se v médiích spekuluje jako o možném kandidátovi na příštího prezidenta republiky. Předseda Senátu ale odmítá, že by s tím rozhodnutí opustit vedení ODS souviselo. "Tuto věc nyní neřeším. Pan prezident Miloš Zeman bude zřejmě fungovat až do konce svého volebního období," řekl Novinkám.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kolumbijská policie zadržela dva Němce, chtěli vyvézt stovky sklípkanů

Kolumbijské úřady dnes informovaly, že zadržely dva Němce, kteří se snažili ze země vyvézt více než dvě stovky sklípkanů. Muži tvrdili, že pavouky chtějí vyvézt do Evropy kvůli vědeckým účelům, neměli však potřebná povolení, uvedla agentura Reuters. Odborníci musí rozhodnout, co se zabavenými zvířaty podniknout. Oba Němce čeká soud.

"Nezaznamenali jsme tak velkou zásilku sklípkanů od roku 2018," uvedla radní pro životní prostředí hlavního města Bogotá Carolina Urrutiaová.

Kolumbie je domovem pro řadu druhů volně žijících zvířat a dlouhodobě čelí velkému počtu pokusů o nepovolený vývoz chráněných druhů či jen výrobků z nich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy