Stadion neexistuje, katastr ho zapsal. Nesmysl nejde opravit

Marek Pokorný Marek Pokorný
8. 6. 2015 5:30
V pražském katastru nemovitostí najdete budovy fotbalového hřiště, které ve skutečnosti nestojí. Úřední chyba trvá už sedm let.
Jarmila Veselá před údajným fotbalovým stadionem za desítky milionů.
Jarmila Veselá před údajným fotbalovým stadionem za desítky milionů. | Foto: Marek Pokorný

Praha – Sedm let se renomovaná advokátka Jarmila Veselá snaží o zdánlivě jednoduchou věc: dokázat, že na pozemku na pražském Střížkově, který jako správkyně konkursní podstaty spravuje, neexistuje fotbalový stadion o rozloze katedrály svatého Víta. Stavbu sice na místě nikdy nikdo neviděl, přesto má Veselá od úřadů dokumenty, že tam stojí. A dosud s tím nic nezmohla ani u soudů.

Katastr nemovitostí zapsal falešný údaj v roce 2008 na základě pochybných potvrzení majitele údajné budovy - společnosti Český holding - a dokumentů stavebního úřadu pro Prahu 9. A teď není možné z rejstříku zřejmý nesmysl vymazat.

"Jestliže takový orgán potvrdí existenci stavby, není katastrální úřad nejen povinen, ale ani oprávněn zkoumat, zda ve skutečnosti taková stavba existuje," uvedl ředitel pražského katastrálního úřadu Lubomír Klučka.

Podle právničky Veselé je postup úředníků nepochopitelný nejen tím, že zapsal neexistující stavbu. "Rozhodli extrémně rychle. V době, kdy běžný zápis trval nejméně měsíc, rozhodli za týden. Navíc ani nemohli mít v ruce všechny potřebné dokumenty," poukázala.

Podle ní je to ukázkový případ, jak se v roli pochybného majitele nabourat do insolvenčního řízení a blokovat ho s úmyslem vydělat. "Je to hra o desítky milionů korun," říká Veselá. Úřady s tím podle ní nejsou schopny nic dělat. "Nebo nechtějí," dodává.

Chvalovského plány

Podivuhodná a spletitá historie pozemku, na němž stadion "stojí", se začala psát už na přelomu tisíciletí. To když zkrachoval jeho majitel - Českomoravská agrární společnost, jíž Veselá nyní dělá konkurzní správkyni.

Firma dříve patřila do skupiny tehdejšího šéfa Českomoravského fotbalového svazu Františka Chvalovského, který chtěl na uvedených pozemcích stavět byty. Chvalovského impérium však počátkem tisíciletí padlo a nechalo miliardový dluh.  Uvedený pozemek byl přitom to nejcennější, co v podniku zbylo.

A zpočátku to vypadalo, že věřitelé z jeho prodeje dostanou nemalé peníze. V červnu 2008 jej totiž v dražbě získal developer Central Group. Nabídl 203 milionů korun. Jenže k podpisu smlouvy nedošlo a Central Group na poslední chvíli od koupě ustoupil. To právě proto, že se objevil nečekaný zádrhel: katastrální úřad těsně po dražbě zaevidoval, že na pozemku je sportovní areál o rozloze 6 442 metrů čtverečních, který má překvapivého vlastníka - firmu Český holding.

Stačil přitom prostý pohled na místě, který ukáže, že zápis v katastru je nesmyslný: na pozemku je pouze starý a roky nevyužívaný škvárový plácek, který nikdy neměl žádného vlastníka ani k němu není k dispozici dokumentace.

"Máme doklady, kdy Chvalovský ty pozemky a vše okolo kupoval od fyzických osob. Popisuje se v nich každá bouda. Nikde se neobjevil jediný dokument, že by tam bylo hřiště, které má nějakého vlastníka," říká konkursní správkyně Veselá, která se sedm let marně snaží chybný zápis v katastru nemovitostí smazat.

Práva za korunu

Jak je možné, že katastr zapsal evidentně neexistující stavbu? Stačil k tomu malý trik: Český holding od tehdejšího majitele Bohemians Praha Karla Kapra koupil na podzim roku 2007 "práva ke stadionu" - tedy to, že jej může využívat. Cena ve smlouvě zní za jednu korunu.

Sám Kapr nechce říct, jak k uvedeným právům přišel a zda na ně má smlouvu. "To je strašně dlouho, nepamatuji se," řekl již dříve reportérovi Aktuálně.cz a o tématu se dál odmítl bavit.

S dokumentem od Kapra šel Český holding na stavební úřad Prahy 9 se žádostí, aby potvrdil, že hřiště je součástí sportovního areálu spolu bývalými šatnami o rozloze 264 metrů čtverečních, které koupil těsně předtím. Úřad mu vyhověl a na základě uvedeného potvrzení zapsal hřiště jako stavbu.

Mimochodem: Český holding není neznámou firmou. Koncem 90. let ovládal obchodní dům Kotva, jehož akcie zmizely z vytunelovaného fondu Trend. Jedním z jeho hlavních představitelů byl donedávna Bronislav Bečka, který přežil několik pokusů o atentát - nejspíše souvisely právě s bojem o Kotvu.

Přehazovaný černý Petr

Úřady teď hází vinu jeden na druhého. Katastr nemovitostí na stavební úřad Prahy 9, který vydal potvrzení o stavbě. A Praha 9 na katastr, který vše zapsal.

"Katastrální úřady jakožto evidenční úřady zapisují do katastru nemovitostí na základě listinných podkladů. V případě, že takovou listinu vydal jiný orgán státní správy, pak se u ní presumuje správnost," uvedl ředitel Katastrálního úřadu pro Prahu Lubomír Klučka s odkazem na již zmíněné potvrzení stavebního úřadu Prahy 9.

Úřad Prahy 9 ale tvrdí, že v ničem nepochybil. "Stavební úřad nemohl v žádném případě předvídat, že by mohl katastrální úřad považovat škvárové hřiště za budovu," hází černého Petra zpět na katastr nemovitostí vedoucí stavebního úřadu Prahy 9 Václav Vaněk. Podle něj vydávali jen potvrzení, že hřiště tvoří se sousedícími šatnami jeden funkční celek. A že pojem stavba má podle občanského práva jiný význam než podle toho stavebního.

"Škvárové hřiště je stavbou ve smyslu stavebního zákona. Stavební úřad se nevyjadřoval k otázce, zda je hřiště stavbou ve smyslu občanského zákoníku, tedy zda je samostatnou věcí v právním smyslu," dodal. 

Jak zbourat neexistující stavbu?

A jak je tedy možné situaci napravit? Podle Klučky by měl sám vlastník budovy požádat o vymazání z katastru a podložit to doklady, jako je například potvrzení o odstranění stavby.

"Jak dosáhnete demoličního výměru na neexistující budovu," kroutí hlavou Veselá a poukazuje na to, že takový návrh by Český holding stejně nepředložil. "Pak zbývá jen, aby to za evidovaného vlastníka udělal někdo jiný, například soud. Ono se dá vymoct skoro všechno, jen to ale trvá," konstatuje Klučka.

Oba úřady přitom sklidily ostrou kritiku od Obvodního soudu pro Prahu 9, který letos v únoru po mnoha letech tahanic řekl, že pokud je vůbec na pozemku škvárové hřiště, tak rozhodně není stavbou. A jeho majitelem je vlastník pozemku - tedy Českomoravská agrární společnost.

"Soud nemohl přehlédnout, jak málo stačí na to, aby katastrální úřad provedl zápis na základě zajištěných potvrzení ze strany žalovaného od Městské části Praha 9 tak, jak bylo následně zcela nesmyslně provedeno," konstatovala soudkyně Marcela Keblušková.

Je to jen názor soudu

"Jedná se jen a výhradně o názor soudu, kdy se stranám sporu snaží zdůvodnit své rozhodnutí," reaguje na rozhodnutí soudu a kritiku jeho úřadu Klučka.

Vyhráno přitom Veselá ještě nemá. Advokát Českého holdingu Pavel Krýl se proti verdiktu odvolal. Podle něj se uvedený soud žalobou vůbec neměl zabývat a vydal prý navíc nepředvídatelné rozhodnutí, kterým porušil právo na spravedlivý proces. "Soud si osvojil rozhodování ve věci, která mu nepříslušela," tvrdí Krýl, podle něhož je k podobnému rozhodnutí oprávněn pouze správní soud.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 23 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 52 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy