Obyvatelé Pankráce vyhnali developera, místo něj přijdou mormoni

Marek Pokorný Marek Pokorný
9. 10. 2015 5:30
Takřka deset let trval boj obyvatel Pankráce proti stavbě šestnáctipatrového kancelářského komplexu, který měl vyrůst na okraji pankrácké pláně na poblíž sídliště Zelená liška. Úřady sice stavbu již v roce 2006 povolily, ale jejich rozhodnutí jako nezákonné dvakrát smetl soud. Pozemky v hodnotě nejméně desítek milionů korun nyní koupila Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů – tedy mormoni – a chce zde postavit komunitní centrum, kde by se konaly jak bohoslužby, tak další aktivity nejen pro členy církve, ale i zájemce z okolí. A místní obyvatelé to vesměs vítají.
Plánovaná modlitebna mormonů, která má vyrůst na okraji pankrácké pláně v Praze
Plánovaná modlitebna mormonů, která má vyrůst na okraji pankrácké pláně v Praze | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V blízkosti metra Pankrác a hotelu Panorama na okraji pankrácké pláně má v nejbližších letech vyrůst zcela nová modlitebna mormonů.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Církev, oficiálně zvaná Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů, zde má ovšem mnohem větší plány – součástí modlitebny na zhruba hektarovém pozemku má být i komunitní centrum, které bude přístupné i veřejnosti. Zde chce církev pořádat různé kurzy, aktivity mládeže, kulturní vystoupení, ale i třeba svatby.

"Tyto aktivity budou zdarma jak pro členy církve, tak pro zájemce z blízkého i širokého okolí," uvedl člen pražského vedení církve Martin Pilka. Na uvedeném místě je nyní zpustlý plácek, kde je staré volejbalové hřiště a zdržují se tam bezdomovci.

Ještě před několika lety přitom mělo na uvedených pozemcích vyrůst obří kancelářské centrum, které chtěla stavět developerská společnost ING Green Fox. A městská část již v roce 2006 a poté o tři roky později vydala na stavbu územní rozhodnutí a povolila v něm například to, že investor nemusí zachovat zákonné vzdálenosti od ostatních budov. Proti tomu však začala protestovat místní sdružení a vydané rozhodnutí soud jako nezákonné dvakrát smetl.

A vzali nás i do modlitebny

Před dvěma lety pak developer ze svých plánů vycouval a pozemky prodal mormonům. A místní, kteří proti kancelářskému komplexu bojovali, příchod mormonů vítají.

"Z našeho hlediska je to mnohem lepší, než když tam měla být ta obrovská stavba. Toto bude mít jen dvě patra," říká Marie Janoušková, předsedkyně občanského sdružení SOIP Praha 4, která stála za úspěšnými žalobami na developery.

A s projektem souhlasí i městská část Praha 4 a její komise pro územní rozvoj. "Dostali kladné stanovisko," potvrdila členka komise Marie Jelínková. Podle ní mají nyní mormoni vypracovat dokumentaci pro územní řízení. "Přišli s rozumným návrhem," podotkl starosta Prahy 4 Petr Štěpánek.

Janoušková si pochvaluje i vstřícnost mormonů, kteří s místními o svých plánech mluví a pozvali je i na prohlídku svých dalších center a modliteben – těch mají po republice celkem třináct. Mormoni po připomínkách obyvatel a sdružení navíc souhlasili, že provedou menší úpravy - například v tom, jak se bude k jejich modlitebně zajíždět. "Skutečně se snaží postavit takovou stavbu, která bude vyhovovat nejen jejich zájmům, ale i připomínkám občanů. Je to ojedinělý přístup investora," konstatovala.

Církev má už své sídlo v Praze 6 u metra Hradčanská, ale prý dlouhodobě hledala pozemek k výstavbě na opačném břehu Vltavy. Sumu, za niž parcelu o rozloze 9000 metrů čtverečních na Pankráci koupila, ale nechce sdělit. Podle cen pozemků v okolí za ně mohla dát více než 100 milionů korun. "Díky tomu, že na pozemku bylo soudem zrušeno vydané územní rozhodnutí i stavební povolení na kancelářskou budovu, byl pozemek koupen za přiměřenou cenu," řekl pouze Pilka.

Do čtyř let

Mormoni ale budou moci zatím použít jen polovinu uvedeného pozemku. Jeho jižní půlka je totiž rezerva pro metro D. „Bude tam hlavní těžební jáma metra. Dopravní podnik s námi jedná o podpisu nájemní smlouvy,“ podotkl Pilka.

Poté, co metro bude hotové a dopravní podnik dá pozemek do pořádku, by na něm mormoni chtěli postavit sportovní hřiště. I jako náhradu za to staré, na němž částečně vyroste jejich modlitebna.

"Architekti nyní budou pracovat na získání rozhodnutí o umístění stavby a stavebního povolení," uvedl Pilka, podle něhož vzhledem k dobám jednotlivých povolovacích řízení nelze říct datum, kdy se začne stavět. Nicméně centrum by prý chtěli mít v provozu do tří až čtyř let.

Je to menší zlo

Marie Jelínková z komise pro územní rozvoj přiznává, že případný odpor proti plánům mormonů by se místním nemusel vyplatit. "V případě, že by se tento projekt mormonské modlitebny nerealizoval, stalo by se něco mnohem horšího. Byli by nuceni ten pozemek prodat a pak by zase přišel někdo, kdo to bude chtít pro komerční účely a zase bude chtít nějakou obří budovu poškozující životní prostředí," říká a poukazuje na to, že mormoni již předem slíbili, že na místě nechají zeleň a za tu, kterou budou muset pokácet, vysázejí náhradu.

A přitakávají i obyvatelé okolních domů, například z paneláků v sousedící Janovského ulici. "Ano, je to částečně menší zlo. Radši bychom byli, kdyby tam bylo sportoviště nebo park," říká zástupce tamního bytového družstva Roman Počta s tím, že hlavní je, že budova nebude příliš velká a splyne s okolím. "Pár stromů se sice bude muset vykácet, ale další slíbili vysázet," podotkl. Podle něj bude pro obyvatele jeho domu mnohem horší to, že se několik let bude právě pod jejich okny vyvážet hlína ze stavěného metra.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy