Přimda (Tachovsko) - Zřícenina hradu Přimda, jeden z nejstarších českých kamenných hradů a jedna z nejvýznamnějších památek románské hradní architektury, se v pátek poprvé zpřístupnila veřejnosti.
Odborníci Národního památkového ústavu (NPÚ) začnou na národní kulturní památce provádět v sobotu.
Zpřístupnění dominanty Českého lesa výrazně zvýší návštěvnost oblasti, řekl starosta příhraniční Přimdy Miloslav Kunt.
Hrad bude otevřen do 30. září, vždy od úterý do neděle od 10:00 do 16:00. Vstupné bude 40 korun pro dospělého, 20 pro děti.
"Prohlídky budou trvat 30 až 40 minut, jeden průvodce tam bude v pracovní dny, dva o víkendu," uvedl Kunt. Budou také cizojazyčné.
Nejatraktivnějí bude podle Kunta první a dodnes fungující kamenný záchod v ČR a možná ve střední Evropě.
Návštěvníci dále uvidí zbytky věží, podle Kunta druhého nejstarší kamenného hradu v Čechách.
Jednou verzí je, že byl postaven v roce 925 jako dřevěný, podle Kosmovy kroniky až v letech 1121 až 1148, dodal. Byl na významné středoevropské obchodní stezce, která vedla z Norimberka přes Plzeň až do Prahy.
Uvažují o rozhledně
"Letos se nám podařilo dokončit dlouholetou obnovu této památky," uvedl mluvčí plzeňského NPÚ David Růžička.
Hrad byl v minulosti opravován od konce 60. let 20. století do roku 1977; opravy ale nebyly dokončeny. Poté se od roku 2001 staticky zajišťovala havarijní místa; práce si vyžádaly 6,6 milionu Kč.
"Uvažuje se o tom, že by v interiéru zpřístupněné věže byla jednoduchá dřevěná rozhledna, která nenaruší vzhled. Z horního patra by pak byl rozhled minimálně na dvě strany z úrovně současného vrcholku zříceniny," řekl Petr Sokol z NPÚ.
Termín zatím není. Projekt je hotový, ale musí se upravit, protože je starší.
"Je to první krok, doufám, že budou úpravy pokračovat, aby lidé odtud viděli do okolí," řekl Milan Růžička, správce okolních Kolowratových lesů.
Tři chlapci zasypáni
Podle Sokola se žádný český románský hrad kromě části Pražského hradu nezachoval v takovéto podobě.
"Je historickým srdcem tachovské části Českého lesa a hraničním symbolem oblasti. Hrad byl podle něj vždy přístupný turistům, kteří se ale nemohli dostat do jeho horních partií," řekl historik Zdeněk Procházka.
Na Přimdu byl v minulých letech omezený vstup. V červenci 1989 se tam sesunula část zdi, která zasypala tři dvanáctileté chlapce z nichž jeden na následky zranění zemřel. Dnes už je vršek zdí zpevněný, uvedl Sokol.
Loni dokončil NPÚ přístupové schodiště, hrazení a provozní objekt, který bude sloužit jako zázemí průvodce, k prodeji vstupného a upomínek. Tato etapa přišla na téměř 400.000 korun.
První národní památka v Plzeňském kraji
Hrad je národní kulturní památkou od března 1962 spolu s Karlštejnem, korunovačními klenoty, Národním divadlem a Vyšehradem.
Šlo o první národní památku v Plzeňském kraji.
Městu, které před rokem otevřelo infocentrum, přinese podle Kunta otevření a prohlídky hradu zvýšení turistického ruchu.
Přimda nyní upravuje trasu naučné stezky, která povede přes památku a rozšíří počet zastavení z 12 na 17.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Navštivte další hrady a zámky na Plzeňsku