Zákon o zrušení újezdu Brdy zamíří do Parlamentu

ČTK ČTK
16. 7. 2013 18:12
Ministerstvo obrany dokončuje jeho návrh
Vojenský újezd Brdy
Vojenský újezd Brdy | Foto: Jan Langer

Plzeň/Praha - Ministerstvo obrany dokončuje návrh zákona, kterým zruší Vojenský újezd Brdy.

V létě ho předloží legislativním orgánům vlády a po jeho projednání kabinetem půjde do parlamentu. O úterním jednání vedení Plzeňského a Středočeského kraje na ministerstvu obrany informoval jeho mluvčí Jan Pejšek.

"Ve většině zásadních věcí, například v rozdělení území újezdu do katastrálních území okolních obcí a vyhlášení CHKO Brdy, panuje mezi ministerstvem obrany a kraji shoda, ale nadále trvá rozpor o budoucím rozdělení újezdu mezi oba kraje. Existují usnesení zastupitelstev obou krajů, mezi nimiž je rozpor," uvedl.

Plzeňský kraj souhlasí s variantou, kterou podporuje i ministerstvo obrany, tedy s návratem k historickým hranicím před rokem 1949, kdy hranici krajů tvořilo rozvodí, tedy s rozdělením prostoru mezi dva kraje. Středočeský kraj chce, aby území zrušeného újezdu zůstalo celé jeho.

"Ministerstvo obrany je dlouhodobě kontinuální a předloží vládě návrh, který považujeme za logický a správný, tedy s návratem k historickým hranicím z roku 1949 a s rozdělením mezi dva kraje," uvedl Pejšek.

Na úterním jednání se podle něj všichni shodli, že rozpor nyní asi nelze vyřešit a pokud se v následujících týdnech a měsících oba hejtmani nedohodnou, bude pro budoucí podobu správy území rozhodující názor parlamentu.

Podle Pejška nadále platí, že vojenský újezd Brdy o rozloze 26 tisíc hektarů má být zrušen k 1. lednu 2016. "Neruší se ale dělostřelecká brigáda ve středočeských Jincích, které zůstane k dispozici posádkové cvičiště v rozsahu 560 hektarů," vysvětlil.

Vyjít vstříc samosprávám

Plzeňský kraj v pondělí znovu schválil svůj už téměř 1,5 roku platný postoj, aby se obcím navrátila jejich původní katastrální území. Důvodem bylo, že Středočeský kraj vyvolal další jednání s novou vládou.

"Dnes jsme znovu zopakovali, že je podle nás logické, aby to, co patřilo Plzeňskému kraji, se mu zase vrátilo. Nechceme žádné území Středočeského kraje, jak říkají oni," řekl po jednání náměstek plzeňského hejtmana Ivo Grüner (ČSSD).

Důvody jsou podle něj hlavně protipovodňová opatření, která se musí provést v Brdech a na Klabavě, a dále "je bláznovství", aby občané vesnic z Plzeňska jezdili pro povolení staveb do Příbrami. "Hlavní ale je, že chceme vyjít vstříc samosprávám," uvedl.

Snímky z Brd:

Podle Grünera budou jednání se Středočechy pokračovat. Oba hejtmani a ministr obrany se setkají v pátek v 10:00 na Asociaci krajů ČR, uvedl.

Středočeský hejtman Josef Řihák (ČSSD) v pondělí řekl, že podle něj je zcela legitimní, aby jeho kraj hájil celistvost svého území a "nevidí žádný rozumný důvod k tomu, abychom se tohoto našeho území vzdávali". Se zrušením újezdu Brdy Řihák nesouhlasí. Myslí si, že mnohem vhodnější by bylo zrušit újezd Boletice.

Zásadní změny by podle něj měla případně učinit až nová vláda, která vzejde z řádných voleb, a ne kabinet Jiřího Rusnoka, pokud by řídil zemi až do řádných voleb v příštím roce.

CHKO Brdy, která měla být vyhlášená už v roce 2014, vznikne podle Grünera nejdéle zároveň se zrušením újezdu. Je také závislá na správním rozdělení území. Ministerstvo životního prostředí nevstupuje do těchto jednání, ale má "zájem jen o to, aby tam CHKO vzniklo".

 

Právě se děje

Další zprávy